پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/10 12:27:00
سرویس کمیسیون ها
با نظر تفسیری مجلس؛

مغایرت بین آراء مورد اعتراض با شرع توسط رئیس قوه قضاییه به معنای اعاده دادرسی است

نمایندگان مجلس با تفسیر ماده ۱۸قانون تشکیل دادگاههای عمومی مصوب کردند که تشخیص مغایرت بین آراء مورد اعتراض با شرع توسط رئیس قوه قضاییه به معنای اعاده دادرسی محسوب شده و کلیه شعب مکلف به رسیدگی‌ ماهوی به موضوع و صدور رای می‌باشند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه طرح تفسیر ماده 18 اصلاح قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب را بررسی و ضمن موافقت با اصل این تفسیر، نظر خود در خصوص این استفساریه را اعلام کردند.

این استفساریه با 143 رای موافق، 3 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

براساس ماده 18 قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب آراء غیرقطعی و قابل تجدید نظر یا فرجام همان است که در قانون آئین دادرسی ذکر گردیده، تجدید نظر یا فرجام خواهی طبق مقررات آئین دادرسی مربوط انجام خواهد شد و نیز آراء قطعی دادگاههای عمومی و انقلاب، نظامی و دیوان عالی کشور جز از طریق اعاده دادرسی و اعتراض ثالث به نحوی که در قوانین مربوط مقرر گردیده قابل رسیدگی مجدد نیست مگر در مواردی که رای به تشخیص رئیس قوه قضائیه خلاف بین شرع باشد که در این صورت این تشخیص به عنوان یکی از جهات اعاده دادرسی محسوب و پرونده حسب مورد به مرجع صالح برای رسیدگی ارجاع می شود.

با توجه به ماده 18 قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب نمایندگان با ارائه این طرح استفساریه سئوال کرده بودند که آیا تشخیص مغایرت بین آراء مورد اعتراض با شرع توسط رئیس قوه قضائیه به معنای قبول و تجویز اعاده دادرسی است و کلیه شعب مرجوع الیه ( دادگاههای عمومی، تجدید نظر و دیوان عالی کشور و نظامی)  مکلف به رسیدگی ماهوی به موضوع و صدور رای می باشند یا خیر؟

مجلس در نظریه تفسیر خود در پاسخ به این استفساریه اعلام کرد که بله؛ تشخیص مغایرت بین آراء مورد اعتراض با شرع توسط رئیس قوه قضائیه به معنای قبول اعاده دادرسی است و کلیه شعب به رسیدگی ماهوی به موضوع و انشاء رای می باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet