هدر اصلی
1387/09/10 14:27:00
سرویس سیاسی

داریوش قنبری از پاسخ وزیر امور خارجه قانع نشد

داریوش قنبری نماینده ایلام از پاسخ وزیر خارجه در خصوص اقدامات عملی برای دریافت غرامت از کشور عراق قانع نشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، داریوش قنبری در طرح سئوال خود از وزیر امور خارجه گفت: در شهریور ماه 1359 کشورمان به طرز ناجوانمردانه ای از سوی همسایه غربی خود مورد هجوم قرار گرفت و همسایه غربی ما جنگی ناخواسته را به مدت هشت سال بر کشور ما تحمیل کرد.

وی گفت: در طول دوران هشت ساله جنگ تمام قواعد و مقررات بین المللی در خصوص جنگ زیر پا گذاشته شد و کشور همسایه از سلاحهای غیر متعارف شیمیایی گرفته تا بمبهای خوشه ای استفاده کردند و حمله به مراکز غیر نظامی را در دستور کار قرار دادند و در مجموع خسارات عظیمی را بر کشورمان تحمیل کردند.

نماینده ایلام گفت: طبق ارزیابی هایی که صورت گرفته به لحاظ مالی در پی این هشت سال اگر بخواهیم خساراتی که از ناحیه زیرساختهای صنعتی و اقتصادی بر کشور وارد شده و همینطور هزینه های جنگ را محاسبه کنیم رقمی بین 600 تا 1000 میلیارد دلار خسارت باید از کشور همسایه دریافت می کردیم.

وی افزود: علاوه بر خسارات مادی به لحاظ تلفات انسانی هم بالغ بر 220 هزار نفر شهید و 500 هزار نفر جانباز از آثار این جنگ خانمانسوز می باشد.

داریوش قنبری تصریح کرد: هنوز برای احقاق حقوق قربانیان این جنگ اقدامات لازم و کافی از جانب مسئولین اجرایی کشور صورت نگرفته و ما علی رغم اینکه دبیر کل وقت سازمان ملل، کشور همسایه را به عنوان متجاوز معرفی کرده و جامعه جهانی هم این نکته را به خوبی درک کرده اند که ماهیت رژیمی که حاکم بر عراق بود یک ماهیت تجاوز کارانه بود، اما متاسفانه دریافت خسارت از عراق را به فراموشی سپردیم و این در حالی است که اکنون پس از گذشت 20 سال از جنگ ما همچنان آثار و عواقب جنگ را در کشور مشاهده می کنیم.

قنبری با اشاره به اینکه هنوز هم در شرایط فعلی با قربانیان انفجار مین مواجه هستیم، گفت: بسیاری از مناطق آلوده به مین پاکسازی نشده است و در مجموع در پنج استان مرزی خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی حدود 850 هزار هکتار اراضی کشاورزی ما آلوده به مین هستند و کشاورزانی که مالک هستند جرات کاشت این اراضی را ندارند و هیچ خسارتی هم از عدم کاشت چندین ساله زمین های کشاورزی به این کشاورزان پرداخت نشده است.

وی گفت: سالانه به دلیل انفجار مینهای خنثی نشده حدود 800 نفر کشته و چند برابر هم مجروح و قطع عضو شده داریم که متاسفانه از ناحیه هیچ نهاد خاصی مورد حمایت قرار نمی گیرند و هیچ حق و حقوقی برای آنها در نظر گرفته نشده است. به نظر می رسد گرفتن غرامت از عراق پس از فروپاشی رژیم صدام حسین تحت تاثیر روابط خوب دوستانه دو کشور قرار گرفته است که به نظر می رسد قابل قبول نمی تواند باشد.

سپس منوچهر متکی در پاسخ به نماینده ایلام و در دفاع از عملکرد وزارتخانه متبوع خود گفت: دولت عراق با فسخ یکجانبه عهدنامه 1975 و تجاوز به خاک جمهوری اسلامی ایران اصول و قواعد بین الملل را به طور فاحشی نقض کرد، بر این اساس دستگاه سیاست خارجی کشور همواره موضوع وادار ساختن عراق به ایفای تعهدات ناشی از عهدنامه 1975 بویژه به رسمیت شناختن مرزها در عهدنامه و نیز جبران خسارات ناشی از جنگ تحمیلی را بعنوان اولیتهای اساسی سیاست خارجی کشور در دستور کار همیشگی خود داشته و در سطح دوجانبه بین المللی پی گیری نموده است.

وی گفت: به طوری که حتی می توان بر این نکته تاکید داشت که موضوع غرامت جنگ تحمیلی را فراتر از مفاد قطعنامه 598 شورای امنیت مورد توجه و پی گیری قرار داده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: پی گیری مسائله دریافت غرامت از عراق، مستلزم بررسی سابقه اقدامات صورت گرفته در اجرای قطعنامه 598 و نیز تبیین عوامل است که مانع از اجرای دقیق بند 6 این قطعنامه شده است.

وی افزود: قطعنامه 598 به عنوان برآیند کوششهای به عمل آمده در عرصه تعاملات بین الملل هر چند به مخاصمه بین ایران و عراق خاتمه بخشید اما مسائلی را فرا روی قرارداد که ناشی از ابهامات قطعنامه و نیز وضعیت حاکم بر روابط بین الملل بود که در نتیجه مانع از اجرای کامل قطعنامه شد. قطعنامه 598 و تحلیل بندهای آن نیازمند بررسی دقیق و جامعی است.

وی افزود: در بند 6 قطعنامه از دبیر کل سازمان ملل خواسته شده که آغاز کننده جنگ را مشخص نماید. بنابراین در درجه نخست تلاش دولت جمهوری اسلامی ایران در طول سالهای پس از جنگ
پی گیری بند 6 قطعنامه و تعیین متجاوز بود، این پی گیری ها نهایتاً با گزارش سال 1370،1991 دبیر کل به ثمر نشست.

وزیر امور خارجه افزود: دبیر کل سازمان ملل طی گزارش نهم دسامبر 1991 خود عراق را مسئول آغاز جنگ علیه ایران اعلام نمود. در این گزارش دبیر کل صراحتاً تاکید نمود که به نظر وی مناسب است طرفین در خصوص میل به یک راه حل صلح جامع تلاش کنند.

متکی گفت: زمانی که حضرت امام خمینی (ره) قطعنامه 598 را پذیرفتند فرمودند ما همانقدر که در جنگ جدی بودیم در صلح هم جدی هستیم.

وزیر امور خارجه در ادامه افزود: قرار است کمیسیونهای مشترک فنی اجرایی پیش بینی شده در معاهدات 1975 در آذر و دی ماه سال جاری فعالیت خویش را از سر گیرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، داریوش قنبری نماینده ایلام در قسمت دوم سئوال از وزیر امور خارجه گفت: تا به حال ما یک دلار هم با توجه به اظهارات وزیر امور خارجه از کشور عراق دریافت نکرده ایم و این در حالی است که آثار جنگ هنوز در کشور ما پا بر جا است.

گفتنی است داریوش قنبری نماینده ایلام از پاسخ وزیر امور خارجه قانع نشد و سئوال جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet