عید سعید فطر
1387/09/10 11:58:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: نشت اطلاعات، بیماری مزمن آژانس انرژی اتمی است

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نشت اطلاعات آژانس به دیگر کشورها یک بیماری طولانی مدت در آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت وی که روز یکشنبه در حاشیه همایش بین‌المللی نیروگاه‌های هسته‌ای، محیط زست و توسعه پایدار در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، افزود: در گذشته هم چند بار این اتفاق رخ داد و ما بارها اعلام کردیم که این رفتار در شان آژانس نیست که گزارش‌هایی که از ایران بازرسی می‌کنید از جای دیگر سر درمی‌آورد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: آقای البرادعی همیشه می‌گفت که این کار اشتباهی است ولی متاسفانه نفوذ برخی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در آژانس این مشکل را برای آقای البرادعی هم بوجود آورده است.

لاریجانی افزود: همانطور که می‌دانید با مصوبه مجلس سازمان انرژی هسته‌ای موظف است در طول برنامه‌های پنج ساله و سند چشم انداز 20 ساله نیروگاه اتمی ایجاد کند.

وی افزود: براین اساس انرژی هسته‌ای از نگاه ما یک انرژی پاک است که اگر با ملاحظات زیست محیطی همراه شود بهترین نوع انرژی است که می‌تواند در سال‌های آینده برای کشور ایران مفید باشد؛ مخصوصا با رشد مصرف انرژی در کشور ما راهی جز مصرف انرژی هسته‌ای نداریم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مقاومتی که ملت ایران برای حصول فناوری هسته‌ای دارند از این جهت است که آیندگان در آسایش زندگی کنند.

خبرنگاری از رئیس مجلس در خصوص گزارش‌های دوپهلوی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای سوال کرد که وی در پاسخ گفت: متاسفانه با وجود تلاش‌هایی که آقای البرادعی برای حل مساله بکار گرفتند، دخالت‌هایی که بیشتر جنبه سیاسی داشت و فشار آمریکا و دیگر کشورها بر آژانس باعث که نتوانند مطابق مدالیته مساله را تمام کنند.

لاریجانی گفت: همچنین برخی سرویس‌های آنها در داخل آژانس مشکلاتی به وجود آوردند و برای هویت آژانس چالش ایجاد کردند.

وی خاطرنشان کرد: البته باید تقدیر کرد از زحماتی که البرادعی در ایجاد مدالیته انجام دادند و بخش عمده‌ای از مسایل حل شده است.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای البرادعی در گزارش شفاهی خود اعلام کردند که کشورهای مدعی داشتن برخی اسناد از دادن اسنادشان به آژانس خودداری می‌کنند فکر نمی‌کنید که آژانس در اینکه کشورها را ملزم کند که اسناد ادعایی خود را به آژانس تحویل بدهند، نتوانسته به کارکردی که از آن انتظار می‌رفت برسد گفت: از همان ابتدا که بحث موارد ادعایی مطرح شد قرار بر این بود که تا وقتی که اسناد موثق ارائه نشده این موضوع مورد بررسی در آژانس نباشد و آنها هم هیچوقت مدارکی را ارائه نکردند و مسایل پشت صحنه‌ای را مطرح می‌کنند که ظاهرا جسارت طرح علنی آن را هم ندارند تا ایران نظرش را در خصوص این اسناد بگوید.

وی تصریح کرد: آژانس حتی می‌تواند فشار بیاورد به گونه‌ای که زمانی را برای ارائه اسناد تعیین کند که اگر کشورهای مدعی اطلاعاتشان را ندهند این موضوع از دستور کار خارج شود. در این صورت براحتی می‌تواند مسایل را با ایران در میان بگذارد و ایران هم پاسخ بدهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet