هدر موبایل
1387/09/10 15:25:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده همدان: انسجام ملی ضرورت امروز و فردای جامعه ماست

نماینده مردم همدان گفت: مسأله انسجام ملی و ترجیح منافع ملی بر هر چیز دیگر، یکی از ضرورتهای امروز و فردای جامعه ماست.

به گزارش خانه ملت،‌ متن نطق "سیدمحمدکاظم حجازی" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله»

درود و سلام بر طلیعه‌دار کاروان خلقت نبی خاتم محمد مصطفی (صلوه الله و سلامه علیه و آل طیب و طاهرش).

در آغاز سخن بزرگ می‌داریم یاد و نام امام عظیم‌الشأن امت و شهیدان سرافرازمان را گرامی می‌داریم و به ارواح پاک آنها درود می‌فرستیم.

خواهران و برادران عزیز نماینده، ملت شریف و نجیب ایران اسلامی! امروز دهم آذرماه سالروز شهادت آیت‌الله سیدحسن مدرس، بزرگ مجاهد تاریخ معاصر ایران می‌باشد؛ روزی که به درستی و شایستگی روز مجلس نامگذاری شده است. بهمین مناسبت لازم می‌دانم چند جمله‌ای را درباره شخصیت آن مشعل پرفروغ دیانت و سیاست با شما نمایندگان ارجمند که امروز در جایگاهی نشسته‌اید که دیروز او بر آن تکیه زده بود در میان گذارم.

بهمین مناسبت عرض می‌کنم؛ شخصیت شهید مدرس آمیزه‌ای از فضایل متعدد الهی و انسانی است که بن‌مایه همه آنها پارسایی و بصیرت کم‌نظیر آن شهید عزیز است. شهیدی که همچون خورشید در تاریخ مبارزات مردم غیور ایران می‌درخشد و شخصیتی مانند امام راحل را نیز تحت‌ تأثیر خویش قرار می‌دهد. او پارسایی را نه یک تاکتیک بلکه راهبردی در زندگی خویش می‌دانست و با آن مأنوس بود و پس از احراز جایگاه نمایندگی مردم در مجلس نه تنها از آن نکاست و فریفته چرب و شیرین دنیا نگشت بلکه چنان جدش با بی‌اعتنایی تمام از کنار آن گذشت. به تعبیر امام عظیم‌الشأنمان، مدرس آدمی بود که نه به مقام اعتنا می‌کرد و نه به دارایی، البته او در کنار این پارسایی اهل بصیرت و آگاهی بود، او فرزند زمانه خویش بود و با بینش

نافذش آفات و آسیبهای اجتماع را بخوبی تشخیص می‌داد و برای برون‌رفت از آنها نسخه‌های شفابخش می‌پیچید، اینجاست که بُعد دیگری از شخصیت او رخ می‌نماید. آری! شجاعت مثال‌زدنی مدرس که محصول پارسایی و بصیرت او بود یکی دیگر از اضلاع شخصیتی اوست. خود در جایی گفته بود: «خداوند دو چیز را به من نداده است، یکی ترس و دیگری طمع؛ هر کس با مصالح اسلام و ملت مسلمان همراه باشد، من هم با او همراهم والا فلا». آری، او چنین روحیه‌ای داشت که امام راحل می‌فرمود: «ما نمایندگانی همچون مدرس می‌خواهیم» اما نگاه این مجاهد نستوه و نماینده نمونه به مجلس چه بود؟

ایشان مجلس را مرکزی برای قانونگذاری با پشتوانه‌ای شرعی و مردمی می‌دانست که بایست علاوه بر حرکت سیاسی، به سازندگی هم بپردازد و استقلال واقعی مردم را آن چنان تأمین کند که نیازی به دیگران نداشته باشند. مدرس با این تفکر به مجلس اقتدار داد و به آن حیات بخشید. او مجلس را بالاترین نهادی می‌دانست که می‌تواند برای مصالح اجتماعی تصمیم بگیرد و به نمایندگان این نکته را گوشزد می‌نمود و تأکید می‌کرد که باید در آراء خود بسیار هوشمند و دقیق باشند چرا که سرنوشت جامعه و کشور در گرو همین اظهارنظرهاست.

خواهران و برادران نماینده! در اینجا فرصت را مغتنم شمرده، اشاره‌ای به برخی از مهمترین مسایل روز که توجه بیشتری را می‌طلبد خواهم داشت.

1 ـ مسأله انسجام ملی و ترجیح منافع ملی بر هر چیز دیگر، یکی از ضرورتهای امروز و فردای جامعه ماست. یکبار دیگر به مفاد پیام مقام معظم رهبری در افتتاح مجلس نگاهی داشته باشیم. آن جا که فرمودند: «دنیا از همه شما مسؤولان نظام سخن واحدی بشنود و تبلور عزم ملی را در حرف و عمل شما ببیند». شاید اگر همتی همگانی در ابتدای راه در راستای تدوین و تصویب منشور مجلس هشتم براساس آن پیام شکل می‌گرفت و هیأت رئیسه محترم و کمیسیونها و فراکسیونهای مختلف مبانی آن را چهارچوب برنامه کاری خود قرار می‌دادند، در آن صورت صاحبنظران و اندیشمندان جامعه، رسانه‌ها  و مطبوعات و بصورت شفاف مردم خوب و شریف، قضاوت جامع و منصفانه از آن چه که می‌شود و آنچه که باید بشود می‌داشتند.

امروز از خود بپرسیم و وجدان کاری خود را بر ساعات و ایام سپری شده سخت به قضاوت بگیریم تا فردا روزی در پیش صاحب اصلی این نظام شرمنده نباشیم.

2 ـ با عنایت به همت قابل ستایش دولت محترم به ارائه طرح تحول اقتصادی متذکر می‌گردم؛ امر اقتصاد محدود به نظام بانکی، گمرکی، توزیعی و مالیاتی نمی‌شود، بلکه به پدیده‌های برآمده از روابط انسانی بسیاری نیز در هم تنیده و از همین روست که باید در سطوحی از تحلیل کلان بررسی شود. آن با سند چشم‌انداز و برنامه توسعه و همچنین اصل 44 قانون‌اساسی که معطوف به امر کوچک‌سازی دولت و توانمندسازی بخش خصوصی تبیین گردد و گام دیگری بسوی توسعه پایدار برداشته شود.

برنامه‌ریزی قبل از کار باعث مصونیت از لغزش و خطاست.

3 ـ در سیاست خارجی، حفظ هوشیاری مضاعف لازم بوده و باید به دور از واکنشهای شتابزده، از برخی تغییرات سطحی در نظام سلطه جهانی، تصور تغییر سیاست خصمانه دیرینه را از آنها نداشته باشیم. ضمن اینکه با توجه به بحرانهای پیش روی، نظام سلطه برای نجات خود از این ورطه هلاکت، به هر تلاشی دست می‌یازد. بنابراین مجلس شورای اسلامی بعنوان یکی از ارکان تصمیم‌گیری در حوزه سیاست خارجی باید در برابر برخی تغییرات ظاهری که به پیچیده‌تر شدن نحوه تعاملات آنها با ایران اسلامی می‌انجامد، حساسیت بیشتری داشته باشد و همچون گذشته مواضع هوشمندانه‌ای را اتخاذ نماید.

4 ـ به مناسبت تقارن روزهای گذشته با هفته بسیج، گرامی می‌داریم یاد و نام بسیج و بسیجیان را که شجره طیبه انقلاب اسلامی و بدنه فعال ملت هستند و در همه عرصه‌ها گره‌گشای مشکلات کشور بوده‌اند. به خاطر داشته باشیم بسیج از یک اندیشه ناب دینی و عملکردی زلال و صادقانه شکل گرفت و بسیجی واقعی در هر سطحی از سطوح جامعه، از این دو ویژگی هیچگاه به دور نخواهد بود.

5 ـ به بهانه نزدیکی شانزدهم آذرماه، روز دانشجو را ارج می‌نهم و برای همه دانشجویان و دانش‌پژوهان این کشور اسلامی آرزوی سعادت و پیشرفت را دارم. امیدوارم دولت و مجلس محترم نگاه عمیق‌تری به ضرورتهای محیط دانشگاهی داشته تا در تحقق تعالی واقعی علمی و امکان بهره‌گیری از شیوه‌های نوین، دانشگاه سهل‌تر بتواند همدوش با دستگاههای اجرایی برنامه‌های فرهنگی، اقتصادی، صنعت و کشاورزی را در راستای سند چشم‌انداز نظام پیش ببرد.

در آخر تشکر و قدردانی ویژه از مردم شریف دارالمؤمنین و دارالمجاهدین همدان و مناطق تابعه آن می‌باشد که امروز به وکالت از ایشان، پیام‌رسان عزت و ایثار و از خود گذشتگی آنان در طول دهه‌های گذشته قبل و بعد از انقلاب اسلامی در این خانه ملت باشم و امید که با تدبیر و تلاش در جهت پیگیری مطالبات و مصالح آنها گام بردارم.

در اینجا از همه نمایندگان معزز و مدیران محترم استان و روحانیت بزرگوار خاضعانه استدعا دارم که با همدلی و اعتماد بیشتر در راستای ارتقاء جایگاه استان همدان بیش از پیش بکوشیم و خدمتگزارانی شایسته برای مردم شریف استان باشیم و از دولت پرتلاش خواستارم تا با نگاه ویژه‌ای به مسائل و مشکلات استان بنگرد و در رفع آنان تلاش بیشتری از خود نشان دهد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet