هدر موبایل
1387/09/10 15:47:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

دلخوش: بحران مالی دنیا برای کشورهایی مثل ایران فرصت است

"سیدکاظم دلخوش‌اباتری" گفت: بحران پولی و مالی که در دنیا بوجود آمده شرایطی را برای کشورهایی مثل ایران فرصتی فراهم کرده که مسؤولین نظام، حاکمیت، دولت و مجلس باید از این فرصت به درستی استفاده کنند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم صومعه‌سرا چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«قال الله تبارک و تعالی فی القرآن کریم: فذکرونی .... و لا تکفر... »

شرایط فعلی و بحران پولی و مالی که در دنیا بوجود آمده و اثرات آنی آن متوجه کشورهایی است که در سازمان تجارت جهانی عضو هستند و کشورهای صنعتی دنیا در بخش صنعت و تولید و زندگی مردم شرایطی را برای کشورهایی مثل ایران فراهم کرده که تا از این موقعیت حساس بتوانند بدرستی استفاده کننده و مدیریت فرصتی را برای خودشان فراهم بیاورند. هرچند احتمال دارد و همینطور هم هست که اثرات ناشی از این بحرانهای پولی و مالی به کشورهایی مثل ایران هم سرایت کند، اما به چند دلیل این اثرات آنی نخواهد بود و ما، مسؤولین نظام، حاکمیت، دولت و مجلس باید از این فرصت به درستی استفاده کنیم.

مسائلی که طی چند سال گذشته مجلس و دولت به آن اهتمام داشته‌اند و مجلس هم سعی خودش را در قانونگذاری داشته و بعنوان ویژگیها و برجستگی‌های کار مجلس مد نظر هست، یکی از آنها سیاستهای ابلاغی اصل 44 یعنی واگذاری اقتصاد کشور از دست دولت به دست بخش خصوصی و تعاونی‌ها است.

اگر در شرایط فعلی که ما فرصت داریم برنامه‌ریزی صحیح و درستی را انجام بدهیم، سیاستهای ابلاغی اصل 44 با 92 ماده‌ای که تصویب شد و الان هم در دست اجراست به درستی به آن عمل بشود، بخش خصوصی می‌تواند با فرصت خوب و بدون دغدغه وارد عرصه اقتصاد کشور شود و بخش تعاونیها هم می‌توانند به سهم 25 درصدی خودشان در اقتصاد کشور نائل بشوند و همین امر موجب رشد اقتصاد و پیشبرد امور اشتغال در کشور خواهد شد و زمینه را فراهم می‌کند تا ما بتوانیم به عرصه‌های اقتصادی دنیا به خوبی ورود کنیم.

نکته دیگر، تدوین و تنظیم صحیح و اصولی و واقعی برنامه پنجم و رفع اشکالات و ایرادات در برنامه‌های چهارم و سوم است که می‌تواند راهگشای امور ما باشد.

اصلاح ساختار نظام بانکی و توجه به سرمایه‌گذاریهای انجام شده، باز یکی از مواردی است که می‌تواند ما را از این بحران نجات بدهد.

دوستان مستحضر هستند که طی چند سال اخیر دولت در سرمایه‌گذاریها و تولید کشور حرکتهای بسیار خوبی را انجام داد، یعنی حضور چندین برابری سرمایه‌گذاران در عرصه‌های اقتصادی کشور اگر بنا باشد که پیگیری نشود و مشکلات آنها حل نشود و عدم توجه به جایگاه سرمایه‌گذاری در صنایع و کشاورزی (چه در بخش پرداخت تسهیلات و فراهم کردن زیرساختها و چه در حمایت درست و جدی در نوع صنایع و کشاورزی مورد نیاز و صادرات) مشکلات ما روزافزون می‌شود و در واقع مهمترین مشکلاتی که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در کشور ما خطرآفرین باشد، می‌تواند ارزشگذاری بیش از حد پول ملی، افزایش قابل توجه درآمد ناشی از فروش منابع طبیعی، کاهش سرمایه‌گذاری و فرار سرمایه‌هایی که امروز مایلند در کشور سرمایه‌گذاری کنند، رفتارهای رانت‌جویانه، احساس اطمینان اضافی از میزان درآمدهای حاصل از فروش منابع طبیعی، عدم توجه به سرمایه انسانی و کار و دچار شدن به جامعه‌ای پیر و ناکارآمد در آینده‌ای نزدیک و همینطور بحث مالیات بر ارزش افزوده که طی 22 سال در مجلس کارهای کارشناسی شد.

این قانون نوشته شد و به تصویب رسید، شورای نگهبان هم آن را تأیید و تصویب کرد، با نرخ 3 درصد که جایگزین تجمیع عوارض شده، اگر این امروز به درستی پیاده نشود و ابهامات آن برطرف نشود، مسلماً ما نخواهیم توانست این مدیریت فرصتی که برای ما پیش آمده به خوبی به پیش ببریم.

امیدواریم که دولت و همکاران ما در مجلس دست به دست هم بدهیم و بتوانیم در حل مشکلات اقتصادی کشور در این بخشها کوشاتر از گذشته باشیم.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet