هدر اصلی
1387/09/10 16:17:00
سرویس بین الملل
رییس دفترهیات پارلمانی ملل متحد در افغانستان:

نقش محوری در سامان امور افغانستان را باید به مردم این کشور سپرد

رییس دفترهیات پارلمانی ملل متحد در افغانستان گفت: سازمان ملل به این نتیجه رسیده است که نقش محوری در سامان امور افغانستان را باید به مردم این کشور سپرد.

به گزارش خانه ملت، "بروس کوپکه" رییس دفتر هیات پارلمانی ملل متحد در افغانستان با علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار ابتدا "‌بروس کوپکه" ضمن ارایه‌ گزارشی از آخرین تحولات و پیشرفت‌های حاصله در افغانستان در زمینه‌ی روند بازسازی و ظرفیت‌سازی مدنی در این کشور، اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های مختلف سازمان ملل پیشرفت‌های محسوسی در افغانستان در زمینه‌های مختلف ایجاد شده که باید تقویت شود.

وی در ادامه با اشاره به کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به افغانستان پس از طالبان، نقش کشورمان را در برقراری امنیت و بازگشت آرامش به کشور افغانستان، بسیار مهم و انکار ناپذیر دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران باید به حمایت‌های خود از برقراری آرامش در افغانستان و مقابله با مواد مخدردر این کشور ادامه دهد.

وی افزود: سازمان ملل به این نتیجه رسیده است که نقش محوری در سامان امور افغانستان را باید به مردم این کشور سپرد و با استفاده از کمک‌های همسایگان این کشور، آرامش و ثبات را به آن بازگرداند.

وی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های جمهوری اسلامی در زمینه‌ مقابله با قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سایر مناطق جهان، خواستار امکان تبادل‌نظر بیشتر بین دفتر هیات یاری‌رسانی ملل متحد در افغانستان و مجلس شورای اسلامی در جهت کمک به مردم افغانستان شد.

در این دیدار علاءالدین بروجردی نیز با اشاره به اوضاع افغانستان از رشد چند برابری کشت و قاچاق مواد مخدر در این کشور به عنوان یک نگرانی جدی بین‌المللی و منطقه‌ای نام برد و گفت: در شرایطی که کنترل مناطق مختلف افغانستان به نیروهای ناتو سپرده شده، افزایش قابل توجه مواد مخدر تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان به شمار می‌رود که باید رویکرد همه جانبه‌ای را برای مقابله با آن اتخاذ کرد.

وی در ادامه گفت: درآمد حاصل از فروش مواد مخدر صرف گسترش تروریسم در منطقه و جهان می‌شود و جمهوری اسلامی ایران از آفات این پدیده‌ی شوم در امان نیست.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین، گفت: بهبود اوضاع افغانستان از راه‌حل نظامی میسر نمی‌شود و باید از قابلیت‌های مختلف برای حل مشکلات افغانستان استفاده کرد.

وی در پایان بر آمادگی بیشتر جمهوری اسلامی ایران در کمک به فرآیند بازسازی در افغانستان تاکید کرد و گفت: ایران با توجه به اشتراکات فرهنگی و دینی خود با افغانستان همواره در جهت کمک به مردم این کشور در رسیدن به آرامش و رفاه تلاش کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet