خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/09/10 22:29:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مصلای کاشمر:

مدرس همواره در قلب همه ایرانیان زنده است

رییس مجلس شورای اسلامی در هفتاد و یکمین سالگرد شهادت شهید آیت‌الله مدرس با حضور در مصلای کاشمر گفت: مدرس همواره در قلب همه ما ایرانی‌ها وجود دارد چرا که فردی بود که مانند او در عالم دیانت کم پیدا می‌شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، دکترعلی لاریجانی که به مناسبت سالگرد شهادت شهید آیت‌الله سید حسن مدرس به شهر کاشمر سفر کرده بود، گفت:‌ در روزگاران مختلف افراد زیادی حضور پیدا کردند و خدمات زیادی انجام دادند اما افراد نادری هستند که همچون مدرس می‌درخشند و حرکت‌های آنها مسیر را عوض کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: این گونه افراد همچون شهید مدرس که مسیر بشریت را تغییر می‌دهند بسیار نادرند و به جز با عنایت الهی نمی‌توان این افراد را پیدا کرد و اگر اخلاص و عنایت الهی باشد این افراد می‌توانند آینده بشریت را عوض کنند و مرحوم مدرس از معدود این افراد است و درست است که در مجلس حضور داشت اما شخصیتی بود که مسیر را تغییر داد و سرنوشت ایران را با حضور خود عوض کرد.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: کمتر کسی مثل شیخ‌ انصاری در رشته‌ فقه پیدا می‌شود. در عالم فلسفه ابن‌سینا نادر بود. در علم سیاست خواجه‌نصیر طوسی شرایط را تغییر داد، تاثیر وی در حکام زمان موجب تغییر سرنوشت تاریخ شد، شهید مدرس نیز از جنس این افراد بود. شهید مدرس شخصیتی بود که مسیر تاریخ مردم ایران را چندین بار تغییر داد، اگر امیرکبیر نماد شخصیت اجرایی است شهید مدرس نیز نمادی در حوزه‌ قانونگذاری است.

نماینده مردم قم ادامه داد: پاک دامنی، شجاعت، توجه به شرایط زمان و خالی بودنش از هوای هوس از او دردانه‌ای پدید آورد که نظیر آن پیدا نمی‌شود و افتخار همیشگی مجلس در همه اعصار خواهد ماند.

وی افزود: شما باید افتخار کنید که مزار این شهید در شهر شما قرار دارد چرا که او نمادی برای همه ماست و امام ) ره) فرمودند که ایشان اجازه ندادند تا کار دشمنان پیش برود و یک تنه بر همه مجلس غلبه داشت و اگر مذاکرات آن زمان را ملاحظه کنید اکثر نمایندگان طرفداران حکومت بودند اما ایشان به تنهایی جلوی آنها می‌ایستاد و سرنوشت را تغییر می‌داد و با طرح‌هایی که بر ضد اسلام بود مخالفت می‌کرد و این امر به سادگی برای کسی رخ نمی‌دهد تا بر فضای مجلس غلبه کند .

لاریجانی در بیان دلایل اثرگذاری مدرس گفت: مدرس اساتید برجسته‌ای چون جهانگیرخان قشقاوی در فلسفه، اساتیدی چون آیت‌الله سیدمحمد فشارکی، آخوند خراسانی، میرزای دوم شیرازی و تنی چند از علمای بزرگ را در فقه دیده بود. داشتن اساتید خوب در زندگی مدرس یک توفیق بی‌نظیر و خوب بود. به عبارت بهتر جامعیت مدرس یکی از دلایل موثر بودن ایشان بود.

لاریجانی گفت:‌ ایشان در راه فکر از اینکه دوستان خود را از دست بدهد باکی نداشت و اینگونه افراد هستند که شرایط زمان خود را تغییر می‌دهند.

وی افزود: مدرس در علم، فلسفه و تفسیر جامعیت کاملی پیدا کرده بود و این امر یک نظام برای طلبه‌های او ایجاد کرده بود چرا که تربیت انسان‌ها برای او مهم بود و یک جامعه زمانی می‌تواند زنده باشد که نیروهای انسانی خوبی را تربیت کند و نیروهای متخصصی نیز در عرصه‌های مختلف داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحرکات آمریکا در عراق گفت: امریکایی‌ها امروز عراق را اشغال کردند و می‌خواهند هزینه خود را از جیب مردم آنجا بدهند و حتی جایزه هم برای این کار خود می‌خواهند و این امر را در زمان شهید مدرس نیز شاهد بودیم.  او در صحن مجلس خطاب به نمایندگان می‌گوید که ما هیچ وقت تسلیم نمی‌شویم و همین سخنان شرایط آن زمان را تغییر می‌دهد و همین عمل باعث شد که ایران زیر بار اولتیماتوم تزارها و ظلم و ستم آنها نرود و به همین دلیل است که امام راحل بیان می‌کند که اگر مدرس نبود این مجلس، مجلس نبود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود مسئله انرژی هسته‌ای را دقیقا تحولات رخ داده در زمان مدرس عنوان کرد و افزود:‌ در مسئله هسته‌ای طرف ما می‌گفت که ما حقوق شما را به رسمیت می‌شناسیم اما شما کار و تاسیسات خود را تعطیل کنید و این حرف، حرف پوچی بود. و این امر را در زمان شهید مدرس نیز مشاهده می‌کنیم که ایشان بیان داشتند که وثوق‌الدوله در امضای قرارداد خود با کشورهای بیگانه اشتباه کرده است و این سخنان شرایط را در آن زمان تغییر داد.

رئیس مجلس گفت: شهید مدرس در خصوص حقوق مردم و منافع ملی کشور در مقابل دشمن می‌ایستاد ولی در برابر مسائل شخصی خود که برخی به او اهانت کرده بودند هیچ اعتراضی نکرد و سکوت پیشه کرد و مدرس رفت اما باعث شد تا مردم بیدار شوند.

لاریجانی با اشاره به موضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل غرب گفت:‌ امروز جمهوری اسلامی ایران با صدای رسا و بلند تروریسم را محکوم می‌کند و به صراحت اعلام می‌کنیم که با اقدامات امریکا در عراق و افغانستان و همچنین با رفتار رژیم صهیونیستی در فلسطین مظلوم و لبنان مخالف هستیم و این همان راه مدرس است و ما دست به ترور نمی‌زنیم.

وی با اشاره به دلایل سرافرازی جمهوری اسلامی ایران در مقابل غرب گفت: اگر کشور ما امروز در مقابل بیگانگان سربلند و سرافراز است و در بین ملت منطقه با صدای رسا صحبت می‌کند بخاطر این است که پایه‌های جمهوری اسلامی ایران را مدرس‌ها بنا نهاده‌اند و نشان داده‌اند که کسی حق ندارد به حقوق این ملت تجاوز کند. لذا اگر بخواهیم راه مدرس را برویم باید از حقوق مردم دفاع کنیم و آنجا که احساس می‌کنیم حقوق مردم تضعیف شده است محکم در مقابل دشمنان بایستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس مظهر اراده ملی است، گفت: باید نمایندگان مجلس بدانند که کجا قرار دارند و مانعی را در مقابل خود نبینند و یا در مقابل چیزی که منافع ملت و جمهوری اسلامی را به خطر می‌اندازد سکوت نکنند و در مقابل آن بایستند.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: ما در جمهوری اسلامی ایران راهبرانی مانند امام راحل داشتیم که راهی را به نسل‌های مختلف نشان داده‌اند تا نسل‌های بعدی تفکر و راه امام را به درستی درک کنند و بدانید که کشور اینگونه بیمه می‌شود و امریکا و دیگر کشورهای مزدور و قلدر دیگر نمی‌توانند در مقابل این ملت سخن درشتی به زبان بیاورند.

علی لاریجانی با اشاره به فضای حاکم بر مجلس هشتم گفت: مجلس هشتم از خصوصیات تخصصی بالایی برخورد است و افراد آزاده‌ای در آن حضور دارند که برای دین خود تلاش می‌کنند و مجلس هشتم جوهره قوی‌ای دارد و اساس و پایه آن حل مسائل کشور و کمک به قوا در راستای منافع مردم است.
وی افزود: مسئله تورم از روز اول مورد توجه مجلس هشتم بود و اعلام کردیم که استراتژی ما رونق اقتصادی است و از طرح و لایحه‌های دولت در این زمینه حمایت می‌کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به خسارت‌های وارد شده به کشاورزان در اثر خشکسالی و سرما گفت: ارزیابی ما در مجلس در این زمینه این بود که بخش عظیمی از کشاورزان در اثر خشکسالی و سرما دچار خسارت شده‌اند و دولت در این خصوص لایحه‌ای به مجلس ارائه کرد اما این لایحه 5 ماه دیر به مجلس ارائه شد و این نشان می‌دهد که امور دیوانی ما با کندی پیش می‌رود.
لاریجانی با اشاره به انتظار دولت از مجلس گفت: دولت در اموری که باعث ایجاد تورم در کشور می‌شود نباید انتظار داشته باشد که مجلس چشم خود را ببندد و باید بدانیم که پمپاژ پول در کشور باعث تورم می‌شود و این رونق تولید است که تورم را در کشور کاهش می‌دهد و من امروز با شما پیمان می‌بندم که در راه کاهش تورم و آسایش مردم به دولت کمک کنیم.
وی در ادامه افزود: در مجلس هشتم در خصوص حفظ حقوق مردم طرح‌های خوبی در کمیسیون‌ها در حال اجراست و امیدوارم مجلس هشتم بتواند بخشی از نیازهای ملت را جامه عمل بپوشاند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط امروز بسیار حساس است گفت: نیازهای داخلی و تحولات منطقه‌ای این نیاز را ایجاد می‌کند که تحولات را به خوبی رصد کنیم و در مقابل آنها طرح‌های دقیقی داشته باشیم چرا که دشمنان فکر می‌کنند با تندرویی و اخم کردن به ما می‌توانند بر اراده بزرگ ملت ما تاثیر بگذارند.
لاریجانی با اشاره به سخنان رئیس جمهور جدید امریکا گفت:‌ یکی از مشاوران رئیس جمهور جدید امریکا گفته است که سیاست چماق و هویچ در مقابل ایران جواب نمی‌دهد و باید به ایران هویج سمی بدهیم اما ممکن است این هویج‌های سمی به حلقوم خود آنها فرو برود.
وی با بیان اینکه امروز دیگر سیاست‌های جرج بوش جواب نمی‌دهد گفت: رئیس جمهور جدید امریکا با شعار تغییر سرکار آمده است و باید نشان دهد چه کاری می‌خواهد انجام دهد چرا که ما به الفاظ شما توجه‌ای نمی‌کنیم و اگر به حقوق ملت ایران و همچنین حقوق ملت مظلوم فلسطین احترام گذاشتید این نشان می‌دهد که شعار تغییر شما درست است.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به جنایات امروز غزه اشاره کرد و گفت:‌جنایات غزه ننگین‌ترین چیزی است که در کارنامه رئیس جمهور امریکا و این کشور ثبت می‌شود و حملات رژیم صهیونیستی به غزه نشان از تغییر نیست بلکه به آن ارتجاع می‌گویند چرا که شما نمی‌خواهید به رای مردم فلسطین احترام بگذارید.
لاریجانی در ادامه افزود: امریکا و کشورهای غربی بدانند که مردم ایران با دقت رفتار آنها را رصد می‌کند و تصور نکنید که برخی حرف‌ها شما را به وسوسه می‌اندازد چرا که پشتوانه این ملت امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری است و مردم این راه را تنها راه سعادت خود می‌دانند و برای پیروی از آن ترسی ندارند.
وی با بیان اینکه دشمن در مسئله هسته‌ای به دنبال اعمال فشار بر ایران بودند گفت: در زمانی که من با آنها مذاکراتی را در خصوص پرونده هسته‌ای داشتم آنها راه‌هایی را که ما در گذشته به آنها ارائه کرده بودیم در مقابل ما قرار دادند و به ما گفتند یکی از این راه‌ها را انتخاب کنید و من از آنها پرسیدم که چرا در گذشته این راه‌ها را قبول نکردید و آنها پاسخ جالبی دادند و گفتند که کشورهای غربی تصور می‌کردند اگر بر شما فشار زیادی را وارد کنند می‌توانند بر شما پیروز شوند.
لاریجانی در ادامه اظهار داشت: دو سال از سرافرازی ملت ایران که ملت‌های منطقه به آن حسادت می‌کنند می‌گذرد و آنها در عرصه سیاست کودکانی بیش نیستند و مقام معظم رهبری نیز فرمودند که ایران قدرت منطقه است و این در پناه شعارهای انقلاب اسلامی شکل گرفته است و آنها نمی‌توانند ایران و انقلاب اسلامی ما را انکار کنند.
وی وحدت بین نیروها را در شرایط فعلی بسیار لازم دانست و اظهار داشت: وحدت نیروها و استفاده از نیروهای توانمند در کشور، دشمن را مایوس می‌کند و مسائل داخلی را ساماندهی می‌کند و اگر دست از این اختلافات کوچک برداریم و هر کسی را با انگی پراکنده نکنیم کشور به سعادت می‌رسد و در مجلس این فضا حاکم است و گرایشات مختلف در مجلس حضور دارند و تلاش ما این است که وارد دعواهای خود نشویم و در مسیر منافع ملی کشور حرکت کنیم.
رئیس مجلس در پایان با اشاره به بررسی طرح تحول اقتصادی دولت در مجلس گفت: تقسیم‌بندی‌های سیاسی کانون و رویکرد مجلس هشتم نیست، در طرح تحول اقتصادی نیز این موضوع کاملا قابل مشاهده است. قدرت کشور ما در داخل نهفته است و تهدید بیگانگان اثر چندانی را بر ما نخواهد گذاشت.

گفتنی است، رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از این سخنرانی، با حضور در مزار 135 شهید هشت سال دفاع مقدس این شهرستان و همچنین مزار شهید آیت‌الله مدرس با اهدای تاج گلی نسبت به مقام شامخ این شهدا ادای احترام کرد.

وی سپس از موزه آثار و اسناد شهید آیت‌الله مدرس و همچنین مراحل بازسازی مزار شهید آیت‌الله مدرس بازدید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet