هدر موبایل
1386/06/05 11:51:00
سرویس صحن

تذکر نماینده تبریز نسبت به قرائت جوابیه استانداران به نطق چند تن از نمایندگان مجلس

نماینده تبریز نسبت به قرائت جوابیه استانداران به نطق چند تن از نمایندگان در جلسه علنی روز دوشنبه تذکر داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اسماعیل جبارزاده در جلسه علنی روز دوشنبه خطاب به رئیس مجلس گفت: بنده مدتی بود که تذکر نمی‌دادم و انتظار این بود که حضرتعالی و اعضای محترم هیات رئیسه به مر آیین نامه عمل کنند ولی هر روز که می‌گذرد احساس می‌کنیم این توجه نه تنها بیشتر نمی‌شود بلکه کمتر هم می‌شود.

وی افزود: دو نامه استانداران یزد و اردبیل که جناب آقای قربانی قرائت کردند به استناد ماده 76 خوانده شد. اما کدام یک از دوستان ناطق ما آقای شجاع پوریان، آقای نصری و یا آقای تابش در نطق خود به این آقایان استاندار هتک حرمت کرده‌اند و یا نسبت ناروا داده‌اند؟

جبارزاده تصریح کرد: اگر این نمایندگان در نطق خودشان کلمه‌ای از استانداران اسم برده باشند درست است. آن هم نه آنکه از استاندار انتقاد کاری کرده باشند اما در نطق آقایان انتقاد به سفرهای استانی مطرح شده بود که در این سفرها مصوبات انجام نشده است.

وی افزود: اینکه جواب نطق نمایندگان با نطق داده شود چیز معقول و قابل قبولی است چون مجلس  جای بحث و بررسی و مذاکره است اما اینکه نماینده‌ای نطق کند و در نطقش هیچ نسبت ناروایی و هتک حرمتی به کسی وارد نکند و استانداران نامه دهند و شما هم اینجا قرائت کنید، تریبون رسمی مجلس در کنار دیگر روزنامه‌ها تریبون دیگری برای گزارش دیگران می‌شود.

نماینده تبریز تاکید کرد: اگر دوستان و استانداران گزارشی دارند طبق آیین نامه می‌توانند از شما وقت بخواهند و یا شما از آنها دعوت کنید تا اینجا بیایند و در مورد سفرهای استانی صحبت کنند اما این اقدام به استناد ماده 6 خلاف صریح آیین نامه است.

وی گفت: خواهش من از شما این است که با توجه به دقتی که به آیین نامه دارید اجازه نفرمایید اگر هتک حرمتی یا نسبت ناروا به کسی داده نشده است اینجا به آن پاسخ داده شود.

حدادعادل در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: یک اختلاف نظری ممکن است ما با جنابعالی در استنباط از معنای نسبت ناروا داشته باشیم. معنای هتک حرمت همانطور که شما فرمودید درست است و در نطق‌های آقایان هتک حرمت دیده نشده ولی یک سوالی هست و آن اینکه در یک استانی یک درصدی از مصوبات سفرهای استانی اجرایی شده باشد و یک نماینده‌ای اینجا انکار کند و بگویید اجرایی نشده آیا این نسبت ناروا محسوب می‌شود یا نه؟

وی افزود: ما یک کمیته حقوقی در هیات رئیسه داریم که وقتی کسی از بیرون طبق ماده 76 جوابی می‌دهد، این مورد را کمیته حقوقی بررسی می‌کند. این کمیته این مورد را مصداق نسبت ناروا تشخیص داده است البته بنده هم معتقدم که باید پاسخ متناسب با همان بحث باشد و نباید پاسخ‌ها تبدیل به نوعی گزارش کار استانداران شود.

حدادعادل با طرح این سوال که نسبت ناورا چیست؟ گفت: شما تفسیر کنید و حقوقدانان مجلس نظر دهند که نسبت ناروا چیست تا ما آن را به کمیته حقوقی بدهیم و یک تعریف مشترکی برای نسبت ناروا پیدا شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet