خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/12 09:30:00
سرویس کمیسیون ها

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با رییس قوه قضاییه

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه با رییس قوه قضاییه دیدار و گفت و گو کردند.

"سیدمحمود هاشمی شاهرودی" در این دیدار  گفت: در مدت فعالیت مجلس هشتم اقدامات خوبی درخصوص توجه به لوایح قضایی صورت گرفته است امیدواریم با تصویب لایحه مجازات‌های جایگزین حبس به سمت حل و فصل مشکلات زندانیان حرکت کنند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی  به کاهش میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها و کاهش اطاله دادرسی اشاره کرد و افزود: زحمات بسیار خوبی در خصوص کاهش اطاله دادرسی صورت گرفته است و پرونده‌های باقی مانده قبل از سال 86 تا پایان سال رسیدگی و مختومه خواهد شد.

شاهرودی در خصوص مقابله با مواد مخدر گفت: مشکل مواد مخدر نیاز به بازنگری جدی دارد و اعتیاد باید به عنوان بیماری تلقی شود و راهکارهای مناسبی که برای کاهش این بیماری در دنیای امروز به کار می‌رود باید به کار گرفته شود.

وی به ضرورت تقویت دیدگاه کاهش استفاده از مجازات زندان اشاره کرد و گفت: اگر قوانین مربوط به این سیاست که در قالب لایحه از چند سال قبل در مجلس شورای اسلامی است تصویب شود آمار زندانیان کاهش می‌یابد و بسیاری از مشکلات ناشی از زندان حل می‌شود.

رئیس قوه قضاییه خواستار توجه نمایندگان به احقاق حقوق مردم در تدوین و تصویب قوانین شد و گفت: مجلس باید در قوانین خود از مالکیت‌های مشروع و حقوق مردم در مقابل دولت حمایت کند.

وی تاکید کرد: قوانین درخصوص امنیت سرمایه‌گذاری و مشکل روستاییان در بحث منابع طبیعی باید اصلاح شود.

هاشمی شاهرودی به آموزش خاص قضات برای رسیدگی به موارد مربوط به اصل 44 قانون اساسی و نیز ایجاد تشکیلات خاص در این زمینه و برای حمایت از سرمایه گذاری اشاره کرد.

وی افزود: اگر قرار است سیاست‌های اصلاحی به درستی اجرا شود بیش از این نیاز به تشکیلات حمایتی وجود ندارد و این حمایت نباید محدود به حمایت‌های قضایی شود بلکه حمایت‌های اجرایی نیز باید به خوبی و بیش از این صورت گیرد.

شاهرودی به کثرت پرونده‌ها در کشور و ضرورت پیگیری سیاست بهداشت قضایی اشاره کرد و گفت: باید دولت، مجلس و قوه قضاییه به صورت جدی پیگیر این مسئله باشند که چرا در جامعه دچار کثرت پرونده‌های قضایی در ابعاد مختلف شده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه پیگیری بهداشت قضایی و بررسی دلایل افزایش جرایم، تخلفات و میزان پرونده‌ها را یکی از مهم‌ترین وظایف اجتماعی نمایندگان برشمرد و افزود: از

عمده علت‌های ایجاد چنین وضعی این است که تشکیلات اجرایی که حقوق مردم از آنها ریشه می‌گیرد مانند شهرداری‌ها، گمرکات، ثبت اسناد، منابع طبیعی و سایر مراکز دارای تشکیلات قدیمی و نیازمند اصلاح جدی ساختارها و قوانین و بکارگیری روش‌های نوین هستند.

هاشمی شاهرودی بلایحه پیش فروش مسکن را از مهمترین لوایحی دانست که در صورت بررسی دقیق و کارشناسی و تصویب آن در مجلس می‌تواند علاوه بر رفع برخی از این عقب ماندگی‌ها بسیاری از مشکلات پیش روی زمین و مسکن را حل کند.

رئیس قوه قضاییه تغییر رویه موجود بانک‌ها در دادن دسته چک به افراد را خواستار شد و گفت: تغییر این رویه و اصلاح قوانین آن و اصلاح نظام‌های قدیمی در کاهش اختلافات و تخلفات این بخش موثر است.

شاهرودی افزود: اصلاح قوانین نامناسب در حدود وظایف دستگاه قضایی نیست اما قوه قضاییه آماده است تجربیات ده ساله خود را از دوره مدیریت اینجانب در اختیار مجلس قرار دهد تا قوانین نامناسب اصلاح شود.

رئیس قوه قضاییه توجه جدی مجلس به ویژه کمیسیون‌های مرتبط از جمله کمیسیون اجتماعی را به سیاست بهداشت قضایی خواستار شد و گفت: نمایندگان مجلس باید بصورت جدی به موضوع کثرت پرونده‌ها و افزایش تخلفات و اختلافات توجه کنند.

آیت الله شاهرودی در پایان خواستار تشکیل کارگروه مشترک با مجلس برای رسیدگی و پیشبرد سیاست بهداشت قضایی شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet