هدر اصلی
1387/09/13 11:58:00
سرویس صحن

کلیات طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصویب شد

نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز چهارشنبه کلیات طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، کلیات این طرح مشتمل بر 7 فصل و 66 ماده با 133 رای موافق 25  رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

"جمشید انصاری" در مخالفت با کلیات طرح مذکور گفت: این طرح از این جهت که بازنگری مجموعه قوانینی است که در حوزه مسایل مربوط به جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور وجود دارد امری ضروری است.

وی ادامه داد: جای تردید نیست ولی به نظر می رسد این طرح نیز مانند بسیاری از طرح های جامعی که توسط نمایندگان ارائه می شود منشا اولیه اش اختلاف نظرهایی است که در دولت برای تصویب این نوع قوانین جامع بین دستگاه های ذی ربط ایجاد می شود.

وی افزود: معمولا دستگاه متولی امر نقطه نظراتی دارد که دستگاه های دیگر این نظرات را قبول ندارند و تصویب این لوایح با مشکل مواجه می شود. اما راهکاری که دستگاه ها پیدا می کنند این است که تعدادی از نمایندگان را توجیه می کنند و از آنها درخواست می کنند در قالب طرح آن لایحه را ارائه دهند و معمولا این نوع طرح ها فاقد یک عقبه کارشناسی و پیشینه مطالعاتی قابل قبول هستند و مشکلاتی در اجرا ایجاد می کنند که توجه به آن مشکلات ضروری است.

انصاری خاطرنشان کرد: در طرح جامع منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نقاط ظریف حقوقی وجود دارد که به آن توجه نشده و حقوق بهره برداران موجود و شکایت های احتمالی که بعضا ممکن است در محاکم قابل طرح باشد و اختیار رسیدگی اش را به دستگاه های اجرایی داده موجب مغایرت هایی با قانون اساسی و حتی موازین (شرعی) شده به طوری که مشخصا با اصول 75 و 85 قانون اساسی در مغایرت است.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد مجموعه این طرح به جای اینکه مشکلات بخش منابع طبیعی و آبخیزداری را حل کند و یک انسجامی را در این حوزه ایجاد کند مشکلات جدیدی تولید می کند که گرفتاری های خاصی را برای بهره برداران ایجاد کند.

انصاری همچنین گفت: در طرح حدود 18 آیین نامه و ضابطه و دستورالعمل پیش بینی شده که در بخش هایی از آن اختیاراتی را به دولت واگذار می کند که از جنس قانونگذاری است که این نشان از نادقیق بودن و ناقص بودن طرح است.

عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی نیز در دفاع از کلیات طرح گفت: مباحث مطرح شده در این طرح بسیار مفصل و جامع است و این طرح به مجلس هفتم برمی گردد و حدود دو سال و نیم بر روی این طرح کار کارشناسی دقیق و عمیق شده است.

وی افزود: مباحث طرح پشتوانه کارشناسی دارد و اینکه اعلام می شود فاقد پشتوانه کارشناسی است، حرف درستی نیست.

رجایی خاطرنشان کرد: نمایندگان در مجلس هفتم به این نتیجه رسیدند که مباحث مربوط به جنگل ها، مراتع و امور زمین مشکلاتی اساسی در پهنه سرزمین بزرگ ایران دارد و شکایت های زیادی به مجلس و کمیسیون کشاورزی رسید و زمینه ای برای ارائه این طرح جامع شد.

وی ادامه داد: حرف درستی نیست که بگوییم دستگاه اجرایی مسایل خود را از طریق نمایندگان مطرح کردند.

رئیس کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: قوانین مربوط به جنگل ها، مراتع و زمین قوانینی هستند که حداقل 40 سال از عمرشان می گذرد. امروز جامعه اسلامی ما برای توسعه خود نیاز به مسایل و مواردی دارد که شرایط امروز در نظر گرفته شود.

وی گفت: قانونی که 40 سال پیش برای کشور نوشته شده قطعا نمی تواند مسایل امروز جامعه ما را جوابگو باشد لذا نیازمند است حتما در آن بازنگری صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet