خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/09/13 12:21:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده اردبیل: انتخابات ریاست جمهوری باید نمایانگر وفاق‌ اصولگرایی باشد

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین تاکید کرد: انتخابات آینده ریاست جمهوری باید نمایانگر وفاق‌ اصولگرایی باشد و از هرگونه تفرقه دوری گردد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "قاسم‌ محمدی" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با سلام به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و درود به روح والای شهدای گلگون‌کفن انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و امام شهیدان و عرض ادب به محضر مبارک مقام معظم رهبری و ملت سرافراز ایران اسلامی و شما نمایندگان معزز.

از حسن اعتماد مردم شریف، ولایتمدار و شهیدپرور شهرستانهای اردبیل، نیر و نمین به این حقیر بعنوان نماینده اول حوزه انتخابیه قدردانی نموده، امیدوارم خداوند توفیق خدمتگزاری را بیش از پیش به اینجانب عطاء نماید.

روز مجلس را که یادآور مجاهدتهای تاریخی شهید بزرگوار مدرس می‌باشد، تبریک عرض می‌نمایم. سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را بعنوان سند میثاق ملی همه مسؤولان، نمایندگان، احزاب، گروهها و شخصیتها، گرامی داشته و حرکت در چهارچوب قانون اساسی که می‌تواند روند رشد و پیشرفت کشور را تسریع بخشد یادآور می‌شوم.

از برنامه‌ریزی و برگزاری مراسم دیروز، از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه محترم و برگزارکنندگان این برنامه معظم ابتکاری تقدیر و تشکر می‌کنم.

در روز جهانی معلولان، توجه ویژه مسؤولان را به حقوق آنان که از استعدادهای سرشار و فوق‌العاده‌ای برای پیشرفت کشور برخوردار هستند جلب می‌کنم؛ لازم است با اختصاص منابع و امکانات مناسب، بسترهای لازم برای فعالیت بیشتر آنان فراهم گردد.

انقلاب اسلامی بر محور اندیشه‌های امام خمینی در سالهای پایانی قرن بیستم، حوزه نظری و مفهومی جدیدی را در برابر گفتمان تمدن غرب که بر پایه لیبرالیسم ـ سکولاریسم استوار است گشود و سلطه فکری و عملی آن را با چالش جدی روبرو ساخت.

انقلاب اسلامی از آغاز، با حجم عظیمی از توطئه‌های سیاسی، تهاجمات نظامی و تحریمهای اقتصادی، جنگ روانی و رسانه‌ای گسترد‌ه‌ای از سوی استکبار (در رأس آن آمریکا) روبرو شد. آنان با راه‌اندازی جریان تجزیه‌طلبی، ترور شخصیتهای برجسته، تحمیل جنگ هشت‌ساله، مقابله اقتصادی و سیاسی در سطوح بین‌المللی و مخالفت علنی با پیشرفتهای علمی و فناوریهای جدید، هر آنچه را که در توان داشتند به کار بستند تا انقلاب را منفعل نموده و از پای درآورند، غافل از آنکه اراده پولادین ملت ایران و ایستادگی بر اصول، استقامت در برابر فشارها و رهبری حکیمانه مقام عظمای ولایت، همواره بر اقتدار انقلاب افزود و آن را برای ورود به عرصه‌های جدید موفقیت آماده‌تر ساخت.

بی‌اثر ماندن بسیاری از اقدامات دشمنان ملت ایران و توجه روز‌افزون ملتهای عالم به گفتمان سلطه‌ناپذیری و ایستادگی در مقابل اراده‌های شیطانی، نظیر آنچه در عراق، افغانستان، لبنان، فلسطین و آمریکای لاتین می‌گذرد، حاکی از اقتدار ملی بی‌نظیر ایران امروز است. به نحوی که به اعتقاد دشمنان ملت، ایران مؤلفه قدرت بزرگی در تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی است.

به فرموده مقام معظم رهبری، گفتمان عدالت محسوس و پیشرفت چشمگیر، گفتمان دهه چهارم انقلاب اسلامی است. لذا مسؤولان و نمایندگان همه باید تلاش کنیم تا جمهوری اسلامی بعنوان الگوی عملی تحقق آرمانهای دینی با بهره‌گیری از گفتمان عدالت، کارآیی و اثربخشی خود را در متن زندگی انسانها بطور واقعی نشان دهد، چرا که ملت عزیز ایران در بیان حق، مقابله با زیاده‌خواهی‌های مستکبران جهانی، پایداری و مقاومت، اعتماد به نفس، خوداتکایی و سازندگی کشور در جهان الگو شناخته می‌شوند.

تهیه و تدوین سند چشم‌انداز توسعه بلندمدت کشور و ابلاغ آن توسط مقام معظم رهبری، نقطه عطفی در تاریخ 50 ساله برنامه‌ریزی و سیاستگذاری بر مبنای تفکر و حرکت جمعی بود. این افق بلندمدت به پیش‌بینی فرآیند توسعه اقتصادی ـ اجتماعی کشور و تعامل آن با جریانهای منطقه‌ای و جهانی می‌پردازد. لذا برای رسیدن به ایران توسعه‌یافته، فعال و تأثیرگذار، باید برنامه‌ریزی هوشمندانه‌ای صورت پذیرد.

بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که طرح تحول اقتصادی دولت و پرداخت مستقیم یارانه‌ها، پیوند وسیع با منشور مدیریت اقتصادی کشور، پیشرفت و عدالت، یعنی سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی و همچنین سند چشم‌انداز در افق 1404 دارد. اهداف و جهتگیریهای آن، پیشرفت و عدالت و مبنای نهادی آن، تحول در نقش دولت برای تعالی و تعادل است.

طرح تحول اقتصادی با آسیب‌شناسی بلندمدت از اقتصاد ایران، اصلاح ساختارهای بنیادی اقتصاد کشور را دنبال می‌نماید. در این طرح علاوه بر توجه به توزیع مناسب منابع، ضرورتاً‌ باید به انباشت ثروت و سرمایه بعنوان چالش مهم امروز جامعه ایرانی دقت گردد.

در این راستا، سفرهای استانی هیأت دولت را بعنوان یک مدل هم‌افزایی اجتماعی، ابتکاری ارج نهاده و به ادامه منظم‌تر و پویاتر آن تأکید می‌نمایم.

توجه داشته باشیم که انتخابات آینده ریاست جمهوری باید نمایانگر وفاق‌ اصولگرایی باشد و از هرگونه تفرقه دوری گردد. تأکیدات مقام عظمای ولایت برای همه اصولگرایان و نیروهای ارزشی سرمشق باشد. البته می‌دانیم که مردم از فشارهای معیشتی رنج می‌برند، تورم و گرانی، بیکاری جوانان، اعتیاد، تأمین مسکن و غیره از دغدغه‌های مهم جامعه بوده که باید در مسیر نهضت خدمت‌رسانی آغاز شده به برنامه‌ریزی جامع هوشمندانه و با هم‌اندیشی قوای کشور مورد توجه قرار گیرد.

بخش فرهنگ و تعلیم و تربیت کشور علی‌رغم اهمیت و جایگاه بسیار والایی که در توسعه جامعه دارد از مظلومیت تاریخی رنج می‌برد. برای اعتلای این بخش باید تکیه بر سه اصل ارزشهای دینی، فرهنگ ایرانی و علم‌گرایی، بازمهندسی بخش فرهنگ و نهاد تعلیم و تربیت صورت پذیرد، در این راستا توجه جدی به کرامت و منزلت معلمان با ثبات و امنیت شغلی و نیز تأمین اجتماعی و درآمدی بویژه تغییر وضعیت حق‌التدریسان و آموزشیاران امری اجتناب‌ناپذیر است.

تغییر رئیس جمهور در آمریکا جابجایی مهره‌های سیاه و سفید بیش نیست که ذاتاً توسط لابیهای صهیونیستی طراحی و مدیریت می‌گردد. بنابراین سیاست سلطه‌جویی، توسعه‌طلبی و سرمایه‌سالاری هیچگونه تغییری نکرده است. آنچه که امروز در غزه می‌گذرد صحنه جنایت هولناک وادادگی سران برخی از کشورهای اسلامی در مقابل رژیم صهیونیستی است و بیداری و همبستگی امت اسلامی و نیز سیاستمداران کشورهای اسلامی را می‌طلبد.

آقای دکتر احمدی‌نژاد! همانطور که مردم استان اردبیل قدردان چهار سفر و حضور جناب‌عالی در استان اردبیل در طول این سه سال هستند، از آنجایی که شما را متعلق به اردبیل می‌دانند، انتظار ویژه‌ای دارند و می‌خواهند در دوره ریاست جمهوری جناب‌عالی حرکت در مسیر تحول واقعی در اردبیل آغاز و قدردانی خود را از توجه شما نیز بزودی به نمایش خواهند گذاشت. آنان می‌دانند که در این سه سال چه کارهای بزرگی در استان اردبیل انجام یافته است و بعد از سی سال از پیروزی انقلاب اسلامی منطقه‌ای مثل عبران با مردمان کاملاً محروم تازه از نعمت آب شرب برخوردار شده است.

مظلومیت اردبیل در ایجاد زیرساختهای لازم برای توسعه همچنان آشکار است.

راه‌آهن میانه ـ اردبیل ـ مغان که باید تا سال 1389 به بهره‌برداری برسد، متأسفانه با نگرشهای تبعیض‌آمیز برنامه‌ریزی و بر مبنای غیرکارشناسی تخصیص اعتبارات مملکت از پیشرفت کمتر از 10 درصد برخودار است.

دولت محترم استحضار دارد که شهر سرعین بعنوان نگین گردشگری خاورمیانه همچنان از امکانات لازم برای مدیریت خدمات شهری مورد نیاز برای سیل عظیم گردشگران و میلیونها مسافر بی‌بهره است، لذا تسریع موضوع شهرستان شدن سرعین یک ضرورت برای اقتصاد ملی و یک خواست منطقی عمومی منطقه‌ای است.

استان اردبیل برای خروج از بن‌بست تجاری و بازرگانی و اقتصاد بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی و رونق صادراتی که لازمه حضور فعال در دنیای امروز است، نیاز دارد تا بازارچه‌ها و گمرکات بیش از پیش فعال گردد، در همین راستا از نمایندگان و همکاران معزز تقاضا دارم با آراء قاطع خود به ایجاد منطقه ویژه اقتصادی نمین بلحاظ شرایط منطقه و نقش نمین در تاریخ و فرهنگ کشور با مردمان سخت‌کوش و فرهیخته موجب رونق گرفتن اقتصاد منطقه گردند.

شهرستان نیر علی‌رغم برخوداری از پتانسیلهای طبیعی و خدادادی نظیر آبهای طبیعی همچنان در محرومیت تاریخی بسر می‌برد و روزبروز شاهد مهاجرت ساکنان شهرستان نیر به دلیل بیکاری و درآمد سرانه پایین هستیم.

اردبیل بعنوان قلب آذربایجان جانباز برای اعتلای کشور می‌تپد و فریاد «ولایتدن آیرماز» گوش عیادی غرب و استکبار را کر نموده است. تاریخ ایرانی ـ اسلامی ما همواره از خلخال، کوثر، اردبیل، پارس‌آباد، بیله‌سوار، مشکین‌شهر و گرمی، نیر و نمین، سرعین به احترام و نیکی یاد می‌کنند و هنوز هم جوانان کورایین و هیر و بیلکیج و عنبران با دستان خالی اما افکاری متعالی و دلی امیدوار برای آبادانی ایران اسلامی صادقانه تلاش می‌کنند. لذا به نیازها و ضرورتهای آنها بعنوان اولویت باید توجه جدی گردد. گسترش دانشگاهها، برنامه‌ریزی گردشگری، تسریع عملیات پتروشیمی اردبیل، اکتشاف نفت مغان و انتقال شبکه رادیویی سحر.

در آخر اعلام می‌دارم با توجه به ضرورت فعالیتهای رسانه‌ای، روابط عمومی‌ها و ارتباطات کشور، اینجانب بهمراه جمعی از نمایندگان محترم با توجه به سوابق حرفه‌ای، تشکیل فراکسیون "رار" (رسانه، ارتباطات و روابط عمومی) را اعلام می‌نماییم. همچنین خبر تشکیل فراکسیون "جهادگرایان و دفاع از حقوق حاشیه‌ شهرها" و فراکسیون "بانکها" را اعلام می‌دارم.

از استاندار محترم که امروز مسؤولیت معاون عمرانی وزارت کشور را بعهده گرفتند، جناب آقای نیکزاد جوان و زحمتکش تشکر می‌کنم و از وزیر جهادکشاورزی بخاطر حمایت از افزایش نرخ خرید تضمینی سیب‌زمینی از همسنگر عزیز برادر جهادگر و فعال و خستگی‌ناپذیر جناب آقای مهندس اسکندری تقدیر می‌کنم و از همراهی امام جمعه محترم جناب آقای دکتر حسن عاملی تقدیر و تشکر و از مجمع نمایندگان استان اردبیل تقدیر و تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet