هدر موبایل
1387/09/13 13:20:00
سرویس صحن

نماینده تویسرکان: برنامه پنجم توسعه باید براساس نیاز داخل تدوین شود

نماینده مردم تویسرکان گفت: بنظر می‌رسد در شرایط فعلی روش مناسب برای برنامه پنجم توسعه کشور، تدوین آن براساس نیاز داخل است، مشروط بر اینکه دو سال پس از اجراء برنامه با مکانیزمی که در آن پیش‌بینی می‌شود تجدیدنظر اساسی در آن صورت گیرد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "شهریار طاهرپور" سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود به روان پاک بنیانگذار جمهوری اسلامی و آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری، در این مختصر به سه مقوله برنامه توسعه، هدفمند کردن یارانه‌ها و مشکلات صنایع کشور ناشی از بحران اقتصادی اشاره می‌شود.

در ابتداء جا دارد از ابتکار بسیار جالب هیأت رئیسه محترم علی‌الخصوص جناب آقای دکتر لاریجانی موضوع برگزاری همایش نمایندگان ادوار تقدیر و تشکر شود. برای اولین بار جمعی از سرمایه‌های انسانی کشور با هر ایده و نظری گرد هم آمدند و نوای مهربانی سر دادند، آن چه که در شرایط کنونی به شدت مورد نیاز کشور است. ابعاد این حرکت عظیم باید در جلسات مختلف تبیین شده و سازوکاری برای تدوام آن پیش‌بینی گردد.

هیأت رئیسه محترم، همکاران عزیز! برنامه چهارم توسعه سالهای پایانی خود را می‌گذراند و خوشبختانه طی دوره اجرایی آن خبرهای مسرت‌بخشی از اقدامات دولت محترم در زمینه‌های گوناگون عمران و آبادانی به گوش می‌رسد. جا دارد این موفقیتهای بزرگ را به دولت خدمتگزار تبریک گفت. با وجود این، ارائه گزارش مستدل و جامع از چگونگی اجراء برنامه که جزء تعهدات قانونی دولت است، راه را بر هر گونه حرف و حدیثی خواهد بست و زمینه را برای طراحی و تدوین برنامه پنجم فراهم می‌سازد.

یکی از اجزاء مهم برنامه، تدوین استراتژی است. استراتژی یا روش دستیابی به اهداف تعیین شده، رکن اصلی هر برنامه می‌باشد که نشان می‌دهد از چه مسیری باید به هدفهای مورد نظر رسید. برای توسعه اقتصادی دو استراتژی اصلی درونگرا و برونگرا یا نگاه به بازار داخل و خارج وجود دارد که در دنیا روش برونگرا از موفقیت بیشتری برخودار است. شرط لازم استفاده از این روش وجود تعامل بسیار خوب با کشورهای جهان می‌باشد که در حال حاضر به دلیل تنشهای بوجود آمده با قدرتهای صاحب تکنولوژی اصلاح آن به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد. در شرایطی که ما اعلام می‌کنیم قطعنامه‌های سازمان ملل ورق‌ پاره‌ای بیش نیست و در این زمینه شاید حق مطلب را ادا کرده باشیم، باز شدن بازارهای مالی و صادراتی کشورهای صاحب تکنولوژی بر روی ما با تردید همراه می‌باشد. پس دو راه بیشتر در پیش نداریم، یا تدوین برنامه پنجم را تا روشن شدن شرایط سیاسی به تعویق بیندازیم و یا اینکه برنامه توسعه را بر مبنای بازار داخل تنظیم کنیم که بنظر می‌رسد روش مناسب در شرایط فعلی تدوین برنامه براساس نیاز داخل است، مشروط بر اینکه دو سال پس از اجراء برنامه با مکانیزمی که در آن پیش‌بینی می‌شود تجدیدنظر اساسی در آن صورت گیرد.

کشور ما دارای امکانات بسیار زیاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است، اگر درست مدیریت شود و از این امکانات با بهره‌وری بالا استفاده گردد می‌توان در شرایط بسیار سخت تحریم نیز ایستادگی کرد. تشکیل فراکسیون بهره‌وری در مجلس نیز کمک بزرگی در این زمینه است. هدفمندکردن یارانه‌ها از موضوعاتی است که مورد اتفاق نظر اکثر صاحبنظران است ولی در رابطه با چگونگی اجراء آن اختلاف وجود دارد. دولت تصمیم دارد یارانه‌های انرژی را سروسامان دهد و در حین اجراء کار، شرایط لازم و زیرساختهای گسترش سیستم حمل و نقل عمومی را فراهم سازد.

متأسفانه سوابق اجرایی در کشور نشان می‌دهد نباید منتظر فراهم شدن کلیه شرایط بود، زیرا هرگز به آن نخواهیم رسید. لذا بهتر است کار شروع شود و مثل همیشه در حین اجراء مشکلات را برطرف کرد. آنچه باقی می‌ماند چگونگی حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در اثر افزایش تورم می‌باشد.

با توجه به مشکلات پرداخت نقدی یارانه نظیر ایجاد توقع‌، فقدان منابع مالی به دلیل کاهش قیمت نفت، عدم شناسایی صحیح گروههای هدف می‌توان اقدامات زیر را جایگزین کرد:

خرید تضمینی صنایع دستی تولیدی روستاها با ایجاد انگیزه درآمد برای روستانشینان بعنوان طرحی جدید با هدف جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه آنان به شهرها و حمایت از این قشر. محصولات خریداری شده را می‌توان مثل گندمی که کشورهای صنعتی به دریا می‌ریزند از بین برد. دریافت مزد در ازاء کار فرهنگ تلاش و نظم را گسترش داده و روحیه تن‌پروری را کاهش می‌دهد و به انسجام خانواده‌ها نیز کمک می‌کند. سپاسگزاری می‌کنم، موارد دیگری در رابطه با مسایل صنعت بود که ان‌شاءالله در جلسات آینده مطرح خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet