هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نطق پیش از دستور

نماینده زاهدان: مشکلات امنیتی سیستان و بلوچستان فقط با اشتغال حل می شود

سرویس صحن
نماینده مردم زاهدان تصریح کرد: مشکلات امنیتی استان سیستان و بلوچستان یقیناً فقط با اشتغال حل خواهد شد.
چهارشنبه 13 آذر 1387 ساعت 12:06

به گزارش خانه ملت، متن نطق "حسینعلی شهریاری" چهارمین اطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود به روان پاک شهداء، امام شهداء و با سلام به پیشگاه مقام معظم رهبری و موکلین عزیزم و شما نمایندگان محترم مردم.

در ابتداء روز جهانی معلولین و روز مجلس را تبریک گفته و سالگرد شهادت شهید مدرس را گرامی می‌داریم و امیدواریم که رهرو آن شهید بزرگوار باشیم.

از جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس و هیأت رئیسه محترم که جلسه با شکوه دیروز را تشکیل دادند تشکر می‌کنم؛ خوشبختانه گوشه‌ای از بدنه کارشناسی کشور به نمایش گذاشته شد و این نشان‌دهنده آن است که اگر دولت و مجلس از این بدنه کارشناسی کشور خوب استفاده کنند، یقیناً‌ طرحها و لوایحی تصویب خواهد شد که هر روز احتیاج به تغییر نباشد.

این روزها صحبت از هدفمندکردن یارانه‌هاست و در رأس آن یارانه انرژی مطرح می‌شود. صحبت از مصرف بالای انرژی می‌شود، در این زمینه چه کسی مقصر می‌باشد؟ اگر ماشینهایی در داخل تولید می‌کنیم که بالای 10 درصد مصرف دارند و به قیمت بالا به بهانه حمایت از کارگر به مصرف‌کننده می‌فروشیم، مقصر مردم هستند؟ اگر در ساخت و سازها نتوانسته‌ایم الگوی مناسبی توسط وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت نفت و وزارت نیرو تعریف و نظارت کنیم، آیا مردم مقصرند؟

جناب آقای رئیس جمهور! یقیناً نگرانی نمایندگان مردم از وضعیت نابسامان اقتصادی و وضعیت بد معیشتی اقشار آسیب‌پذیر اگر بیشتر از حضرتعالی نباشد، کمتر نمی‌باشد. اگر لایحه طوری کارشناسی شود که نمایندگان دغدغه افزایش لجام‌گسیخته تورم را نداشته باشند، یقیناً‌ به آن رأی خواهند داد.

جناب آقای رئیس جمهور! از مصادق تحقق عدالت اجتماعی اجراء قانون مدیریت خدمات کشوری می‌باشد که حدود یکسال از تصویب آن گذشته ولی هنوز آیین‌نامه‌های اجرایی آن تصویب نشده است. از مصادیق هدفمندکردن یارانه‌ها اداره خوب بیمارستانهای دانشگاهی و دولتی می‌باشد که بیشترین مراجعین آنها اقشار آسیب‌پذیر و متوسط جامعه هستند ولی برای اداره روزمره خود معطل مانده و با کسری 1600 میلیارد تومانی مواجه هستند. از مصادیق هدفمند کردن یارانه‌ها بهینه مصرف کردن منابع 5000 میلیارد تومانی بیمه‌هاست که فقط 20 درصد آن به بیمارستانهای دولتی و بقیه به بخش خصوصی پرداخت می‌شود. جناب آقای رئیس جمهور! چه جایی بهتر از اجراء قانون جامع حمایت از معلولین برای هدفمندکردن یارانه‌ها می‌باشد؟ ضمن تبریک روز جهانی معلولین انتظار می‌رود حضرت‌عالی دستور فرمایید هر چه سریعتر این قانون بطور کامل اجرایی شود و اگر کمبود اعتبار وجود دارد طی لایحه‌ای از مجلس اعتبار آن درخواست شود.

جناب آقای رئیس جمهور! در خوزستان اعلام فرمودید 1600 طرح بزرگ در این چند سال با بودجه‌ای بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان بجز طرحهای کوچک که 7 هزار میلیارد تومان اعتبار داشته افتتاح شده؛ بفرمایید سهم استان سیستان و بلوچستان از این طرحهای بزرگ چند طرح می‌باشد، آیا سهم استان ما حتی یک طرح نمی‌باشد؟ نمایندگان استان سیستان و بلوچستان انتظار دارند که حضرت‌عالی هر چه زودتر سفر دوم استانی سیستان و بلوچستان را انجام دهید، هیچکس منکر خدمات دولت نهم در استان سیستان و بلوچستان و اختصاص اعتبارات چند هزار میلیارد تومانی نمی‌باشد ولی ما شرمنده مردمی هستیم که فرزندانشان بیکار هستند، ما شرمنده  تحصیلکرده‌های بیکار استان هستیم.

جناب آقای رئیس جمهور! نرخ بیکاری در استان ما بالای 25 درصد می‌باشد. فقط جهت صندوق مهر امام رضا (علیه السلام) بیش از 40 هزار نفر ثبت نام کردند که حداکثر در سال می‌تواند 2000 نفر را تحت پوشش قرار دهد. جناب آقای رئیس جمهور! ما در صداقت و حسن نیت حضرت‌عالی هیچ شکی نداریم. در این که به فکر محرومان و مستضعفان هستید هیچ شکی وجود ندارد. در این که در جهت توسعه زیرساختها در استان قدمهای بزرگی برداشته شده هیچ شکی وجود ندارد، ولی آن چیزی که مردم نیاز دارند و مشکل فعلی آنهاست، مشکل اشتغال می‌باشد که آن هم با حضور سبز حضرت‌عالی و هیأت محترم دولت در استان و دستور ایجاد چندین صنعت بزرگ که حداقل در مجموع بتوانند باعث اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حداقل 50 هزار نفر در عرض چند سال گردد حل خواهد شد.

جناب آقای رئیس جمهور! مشکلات امنیتی استان سیستان و بلوچستان یقیناً فقط با اشتغال حل خواهد شد. اگر ما هزاران میلیارد تومان برای انسداد مرزها و کارهای انتظامی و امنیتی خرج کنیم تا زمانی که نتوانیم شکم مردم را سیر کنیم، تا زمانی که نتوانیم برای درصد بالای جوانان استان سیستان و بلوچستان اشتغال ایجاد کنیم، تا زمانی که نتوانیم حداقل شکم این مردم را سیر کنیم، نباید انتظار داشته باشیم که مشکلات و ناهنجاریهایی که در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد حل شود.

خدایا چنان کن سرانجام کار                      تو خشنود باشی و ما رستگار

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000