هدر موبایل
1387/09/13 14:57:00
سرویس صحن

سنایی خواستار مطالعه بیشتر بر روی طرح تحول اقتصادی شد

نماینده ملایر از هیات رئیسه خواست هم در مجلس و هم مرکز پژوهشها و کمیسیون ها بر روی طرح تحول اقتصادی کار جدی تری صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مهدی سنایی نماینده ملایر در تذکر آئین نامه ای با استناد به ماده 193 در مورد تذکر و سئوال از وزرا گفت: این موضوع در ابهام وجود دارد. سئوالاتی که از وزرا می شود در دستور کار کمیسیون ها قرار نمی گیرد.

وی افزود: نزدیک به دو ماه است از وزیر نیرو در مورد تاخیر جدی در احداث سد گرین سئوال کردم هنوز تا امروز در دستور کار کمیسیون قرار نگرفته است فکر کنم دو ماه وقت کافی است برای وزیری که بخواهد در صحن حاضر شود.

سنایی ادامه داد: طی تماسی که با کمیسیون داشتم متاسفانه گفتند که این سئوال در نوبت قرار دارد اما من متاسفانه در سه هفته کاری مجلس دیدم وزیر نیرو در مجلس و در کمیسیون انرژی پاسخگوی سئوالی نبوده است.

وی در تذکر دیگرش با استناد به ماده 23 بند 11 گفت: در موضوع طرح تحول اقتصادی این نگرانی در بین نمایندگان وجود دارد که شأن و اقتدار مجلس بصورت جدی زیر سئوال برود.

وی با اشاره به اینکه این موضوع از دو زاویه قابل طرح است، گفت: یکی اینکه کارهای اجرایی بخشی از این طرح شروع شده و دولت در حال اقدام است و اطلاع رسانی در این زمینه ها نیز شروع شده است.

سنایی ادامه داد: خودم هم مایل نیستم در بررسی این طرح فضای سیاسی پیدا کند. چون طرح اصل تحول اقتصادی در کشور امری ضروری است اما از طرف دیگر اطلاع رسانی در مجلس شورای اسلامی نسبت به این طرح ضعیف است و فضا و دقت کافی برای انجام این طرح را باید بررسی کرد که آیا فراهم هست یا نیست.

وی تصریح کرد: من نگرانی خلی خیلی جدی دارم با توجه به توقعاتی که مردم از مجلس شورای اسلامی دارند آثار مثبت و منفی که این طرح می تواند در بر داشته باشد این است که شأن و اقتدار مجلس را به شکل های مختلف تحت الشعاع قرار دهد.

وی گفت: تا امروز اطلاع رسانی دقیقی به نمایندگان نشده و هم اینکه قبل از ورود به صحن علنی تعامل خیلی جدی تری بین مجلس و دولت در این زمینه صورت گیرد. آثار زیانبار احتمالی این طرح که از جانب تحلیل گران برشمرده شده آثار بسیار جدی است و تعجیل در این طرح بسیار زیر سئوال است.

لاریجانی نیز در پاسخ به وی درباره طرح سئوال از وزراء در کمیسیون ها گفت: شما نمایندگان باید تعداد سئوالات را کمتر کنید تا وقت کمیسیون ها اجازه بررسی به آنها را بدهد.

وی افزود: امروز هم آقای قربانی گفتند که حدود 20 سئوال مطرح است. کمیسیون ها چقدر باید وقت بگذارند. وقتی حجم سئوالات این گونه زیاد است کمیسیون ها باید به نوبت آنها را بررسی کنند. بسیاری از این سئوالات نیز منطقه ای است.

لاریجانی ادامه داد: اگر آئین نامه جدید در مجلس محقق شود سطح بندی های دقیق تری صورت می گیرد. درعین حال ما همه سئوالات را به کمیسیون ها ارجاع می دهیم، ظاهراً آنقدر ترافیک سنگینی است که زمان طول می کشد.

وی در مورد طرح تحول اقتصادی نیز گفت: تا کنون کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی دو گزارش به مجلس ارائه داده و نمایندگان را در جریان این موضوع قرار داد.

لاریجانی افزود: اگر فکر می کنید اطلاعات بیشتری لازم است می توانیم از کمیسیون ویژه بخواهیم اطلاعات بیشتری را در اختیار شما دوستان بگذارند. یک ساعت وقت در نظر بگیریم تا کاملاً مجموعه مباحثاتی که با دولت داشتند را در خدمت شما قرار دهند.

وی تصریح کرد: به هر حال نگرانی در این قضیه وجهی ندارد. دولت لایحه ای تهیه کرده است و آن را به مجلس می دهد و مجلس در کمیسیون ویژه آن را بررسی می کند و کمیسیون ها جانبی هم
می توانند بر روی آن نظر بدهند و در نهایت در صحن علنی مطرح می شود.

وی گفت: این که می گویید کارهایی شروع کردند کارهایی در حد اطلاعات است که از جامعه بگیرند ، اما اجرای این امر مصوبه قانونی مجلس را می خواهد و ما چنین اطلاعی از اجرا نداریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet