خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/09/16 07:51:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

اهداف تاکتیک‌های احزاب آمریکا تسلط بر منطقه خاورمیانه و حفظ سلطه‌گریشان است

لاریجانی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران خطاب به کشورهای منطقه و اسلامی گفت: شاید تاکتیک‌های احزاب آمریکا با یکدیگر متفاوت باشد، اما در اصل، آنها تسلط بر منطقه و سلطه‌گری‌ خود را حفظ می‌کنند و هیچ تفاوتی در این نظر آنها وجود ندارد.

دکترعلی لاریجانی گفت:‌ آنها با شعار تغییر به میدان آمدند، زیرا موجب نفرت نسبت به آمریکا در منطقه و همچنین نفرت از جناح بوش به دلیل مشکلات مالی وجود داشت و این شعار در واقع به نفع آنها بود و توانستند بر اساس آن رای بیاورند، اما این تغییر تنها به نفع خود آمریکاست نه به نفع کشورهای اسلامی.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مادامی که میدان عمل کشورهای سلطه‌گر و آمریکا، کشورهای اسلامی باشد، باید این کشورها بدانند که آمریکا با هر حزب و گروهی کار کند، باز هم هدفش سلطه‌گری بر منطقه است.

وی با اشاره به این‌که کشورهای کوچک خاورمیانه هر کدام یکی از پایگاه‌های آمریکا شده‌اند، گفت: برخی از این کشورها پایگاه زمینی، برخی پایگاه هوایی و برخی پایگاه دریایی آمریکا شده‌اند، این در حالی است که آمریکا از این کشورها خواسته تا پول به او بدهند و بحران مالی‌اش را حل کنند.

لاریجانی ادامه داد: در حالی که آمریکا، عراق را تحت فشار سختی قرار داده است، از او می‌خواهد تا هزینه اشغال آمریکا را به او بدهد و بر همین اساس بر سر موضوع قرارداد نفتی با او وارد بحث شده است.

وی گفت:‌ سوال مهم این است که چرا باید کشورهای اسلامی با تحریک آمریکا بر علیه هم کار کنند و اصلا به چه حقی آمریکا به جنگ با عراق پرداخت و چرا باید سرزمین‌های کشور در اختیار عراق باشد، چرا باید کشورهای اسلامی هزینه‌ اشتباهات آمریکا را از جیب خودشان بدهند. اگر آنها دچار مشکل اقتصادی شده‌اند، چرا این مشکل آنها باید از جیب کشورهای اسلامی رفع شود، چگونه است که کشورهای اسلامی و منطقه هم در عزا و هم در عروسی بازنده هستند.

وی با اشاره به سالگرد شهادت مدرس در هفته‌ گذشته گفت: مدرس نماد نمایندگی مجلس در کشور است و برخی از سخنان او در سال‌های 1330 هجری قمری امروز هم کاربرد دارد.

رییس مجلس هشتم با اشاره به اشغال ایران در جنگ جهانی و شرایطی که کشورهای اطراف ایران از جمله روسیه برای ما به وجود آورده‌ بودند، گفت: در آن سال ها روس پس از اشغال شمال و شرق کشور به سمت قزوین حرکت کرد و صمصام‌السلطنه را تحت فشار قرار داد که باید هزینه‌ مناطق اشغالی را به تزار روس بدهید، در غیر این صورت ما تهران را اشغال خواهیم کرد. آنها بدون اجازه وارد ایران شدند و آن را اشغال کردند و می‌خواستند پول اشغال‌شان را هم از ایران بگیرند، در این شرایط صمصام‌السلطنه از مجلس خواسته بود تا تمام اختیارات را به او بدهند تا او تسلیم شود. احمدشاه هم که مثلا پادشاه ایران بود، به اصفهان رفت.

لاریجانی با بیان این‌که در آن زمان شرایط کشور بسیار مضطرب و بحرانی بود، گفت: مدرس در نطق کوتاهی در مجلس خطاب به مردمی که به عنوان تماشاچی به مجلس آمده‌ بودند و دیگر نمایندگان مجلس گفت ‌آقایان اگر مشیت الهی بر این قرار گرفته باشد که آزادی و استقلال ما به زور از ما سلب شود، سزوار نیست که ما خود به دست خود آن را امضا کنیم، نه هرگز تسلیم نمی‌شویم و مقاومت می‌کنیم و از این تهدیدات نمی‌هراسیم.

وی گفت: ‌همین سخنان مدرس باعث شد که مردم به خیابان‌ها بریزند و زنده‌باد ملت، زنده‌باد مدرس را شعار دهند و کابینه صمصام‌السلطنه بر همین اساس سقوط کرد و کابینه بعدی مجبور شد، این اولتیماتوم روس‌ را رد کند و تا حدودی استقلال کشور به دست مدرس حفظ شد.

رییس مجلس با بیان این‌که همیشه استعمارگران چه شرقی و چه غربی، به دنبال سلطه مطلق بوده‌اند، عنوان کرد: کشورهای عربی و اسلامی در این سال‌ها به آمریکا امتیازات نفت و گاز داده‌اند و کشور خود را پایگاه او کرده‌اند، اکنون هم آمریکا آنها را مجبور کرده که به او پول بدهند و بر علیه کشورهای اسلامی کار کنند، به گونه‌ای که در سال‌های اخیر چندین بار بحث شیعه و سنی را راه انداختند.

وی ادامه داد: در واقع آمریکایی‌ها می‌خواهند کشورهای منطقه را سرگرم مسائلی کرده و خودشان از این میان، نتایجی را که می‌خواهند کسب کنند.

لاریجانی با اشاره به قرارداد 1919 و نقش مدرس در آن گفت: پس از فعالیت‌هایی که مدرس برای عدم انعقاد این قرارداد انجام داد، وثوق‌الدوله او را خواست و به او گفت که شما کار بدی کرده‌اید، زیرا با این قرارداد استقلال ما از طرف انگلیس به رسمیت شناخته می‌شود که مدرس هم به او گفت همه‌ اشکال در اینجاست؛ انگلیس کیست که بخواهد استقلال ما را به رسمیت بشناسد، شما ایران را ارزان فروختید.

وی با بیان این‌که تاریخ تکرار می‌شود، گفت: در بحث مسائل هسته‌یی نیز کشورهای غربی و آمریکا عنوان می‌کردند که اگر دست از بحث هسته‌یی و این دانش بردارید، ما حقوق شما را به رسمیت می‌شناسیم که ما به آنها عنوان می‌کردیم این حقوق ما چه ربطی به شما دارد که بخواهید آن را به رسمیت بشناسید یا نشناسید، این چه رسمیت شناساندنی است که بخواهد ما را از حقوقمان دور کند.

رییس مجلس در ادامه با تاکید بر این‌که ما رجال‌هایی مانند مدرس و امام (ره) داشتیم که توانسته‌ایم کشور را حفظ کنیم، گفت: رهبران دینی ما که از شرایط مطلع بودند، همیشه دست ملت را گرفته‌اند و ایران توانسته است سر پای خود بایستد، مدرس‌ها، میرزای شیرازی‌ها و شخصیت‌هایی مانند این افراد بودند که توانستند با رهبری مردم و اعتماد به نفسی که داشته‌اند، کشور را حفظ کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه‌ با اشاره به راه و منش سید جمال‌الدین اسدآبادی خاطرنشان کرد: این‌که امروز برخی کشورهای اسلامی به دشمن پایگاه داده‌اند و یا برعلیه کشورهای اسلامی کار می‌کنند و گاهی هم فتنه و جنگ می‌کنند و البته گاهی هم نسبت به وضعیت فلسطین این‌قدر بی‌خیالند، دلیلش این است که به راهی که سید جمال ترسیم کرده بود توجه نمی‌کنند و ملی فکر نمی‌کنند.

لاریجانی با بیان این نکته که راهی که حضرت امام (ره) پس از انقلاب پیش روی ما قرار داد بر اساس بررسی‌های تاریخی، حرفی نو به راه سید جمال اضافه کرد، گفت: این راه این بود که جز با مقاومت و ایستادگی نمی‌توان حقوق خود را استیفا کنیم، یعنی در مقابل بیگانگان، استقلال کشور در پناه مقاومت امکان‌پذیر است و در مقابل بیگانگان استقلال در پناه ایستادگی و مجاهدت امکان‌پذیر است.

رییس مجلس هشتم با اعتقاد به این‌که تا کشورهای اسلامی چنین استقلالی را خودشان تجربه نکنند اجازه نمی‌دهند که اینها با یکدیگر متفق شوند، گفت: جوانه‌های این نظریه‌ی بیداری حضرت امام (ره) امروز در دنیای اسلام رویش پیدا کرده است.

لاریجانی با اشاره به جنگ 33 روزه‌ لبنان گفت: در این جنگ علت پیروزی این نبود که کشورهای اسلامی کمک کردند؛ چرا که در حقیقت کشورهای اسلامی هیچ کمکی به حزب‌الله نکردند و برخی از این کشورها حتی متاسفانه پشت صحنه با اسراییلی‌ها جلسه گذاشتند. در جنگ 33 روزه، حزب‌الله بر روی پای مجاهدت فی سبیل‌الله ایستاد و توانست آن شکست بزرگ تاریخی را به اسراییل تحمیل کند و این راه امام بود که به اینان یاد داد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر امروز در فلسطین مقاومت وجود دارد و اسراییل در درون دچار بحران شده است به دلیل این راه امام (ره) است. حماس و جهاد اسلامی اگر با انتفاضه توانستند دشمن را به عقب برانند و بر غزه و برخی قسمت‌های کرانه باختری تسلط پیدا کنند به خاطر این بود که راه امام (ره) را دنبال کردند.

لاریجانی همچنین با اشاره به وضعیت امروز غزه که به گفته‌ی وی در محاصره قرار دارد، خطاب به نمازگزاران گفت: امروز یک توحش مدرن بر دنیا حاکم شده است. شاهد بودیم که اروپاییان یک بازی راه انداخته‌اند و از اسراییل اجازه خواستند که غزه را از محاصره دربیاورند. سوال این‌جاست که آیا حقیقتا اینان از اسراییل اجازه می‌خواهند؟ اینان که اگر یک گوشه چشمی نشان دهند مشکل آن‌جا حل می‌شود.

وی خطاب به اروپاییان گفت: شما دم از حقوق بشر می‌زنید اما 1/5 میلیون مسلمان فلسطینی را در محاصره‌ی آب و برق و غذا و دارو قرار داده‌اید. پس شما چه صحبتی از حقوق بشر دارید؟ بدتر از آن وضعیت بی‌حالی و بی‌احساسی کشورهای اسلامی است که بسیار فاجعه‌انگیز و فاجعه‌بار است و به نظر می‌رسد که بیشتر از بی‌حالی هم هست. یعنی در آن اجلاس آمریکا که برای گفت‌وگوی ادیان و صلح ایجاد کرده بودند و آقای پرز هم حضور داشت، گویا اتفاقات دیگری هم رخ داده است که همه سکوت کرده‌اند. البته نه تنها سکوت کرده‌اند، بلکه پشت صحنه شنیدیم که یکی از شازده‌های اینها به اسراییل سفری داشته است.

لاریجانی در ادامه شرایط امروز منطقه را بسیار حساس توصیف کرد و گفت: برخی ماجراجویی‌ها در منطقه‌ی شرق و کشورهای پاکستان و هند و افغانستان در حال دنبال شدن است. بر سر مساله‌ی هسته‌یی ایران به قول خودشان عنوان کرده‌اند که ما استراتژی چماق بزرگ‌تر و هویج شیرین‌تر را دنبال می‌کنیم که این ادبیات به درد خودشان می‌خورد که سابقه‌ی گاوچرانی دارند. این نوع صحبت کردن با یک ملت متمدن و مسلمان به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و توهین به ملت‌ها است.

رییس مجلس شورای اسلامی، قدرت و طراز ملت ایران را در منطقه بسیار بالا دانست و گفت: خوشبختانه در 30 سال گذشته کشور ما در زمینه‌ی آبادانی، استقلال کشور از لحاظ مواد اولیه ، زیربناهای اقتصادی و ایجاد موج فرهنگی در دنیای اسلام توفیقات بسیار زیادی به دست آورده است. امروز هرچه ما بر روی وحدت ملی کشور تمرکز کنیم و این فکر را عمیق‌تر کنیم از دشمنی آنها با هزینه‌ی کمتری خلاص شده‌ایم.

لاریجانی با تاکید بر توجه به منافع ملی کشور به‌ویژه در شرایط فعلی بین احزاب، شخصیت‌های سیاسی و قوای مختلف گفت: در شرایطی که کم‌کم به انتخابات ریاست جمهوری دهم نزدیک می‌شویم این مسائل بسیار مهم است، نباید منافع ملی کشور و مولفه‌های وحدت ملی کشور فراموش شود.

وی با تاکید بر این نکته که مجلس هشتم با تاسی به سلوک شهید مدرس جهت استقلال قوه‌ی مقننه در شرایط مختلف بر تصمیم‌گیری‌های درست و منطبق با حقوق ملت ایستادگی می‌کند، ادامه داد: استقلال قوه‌ی مقننه تحت هیچ شرایطی نباید مخدوش شود و ما در این 30 سال در سخت‌ترین شرایط جنگ، انتخابات را برگزار کرده‌ایم، برای این‌که کشور بدون مجلس نماند.

رییس مجلس شورای اسلامی مطابق قانون اساسی مشروعیت کشور در مسایل مختلف قانون‌گذاری را صرفا با مجلس دانست و گفت: شهید مدرس در این راه ایستادگی کرد، لذا باید این دستاورد را حفظ کرد. حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب همواره تذکر دادند که مرجع اصلی قانون‌گذاری در کشور، مجلس است و همه باید تابع آن باشند. این به خاطر این است که استقلال و مردم‌سالاری در ایران با مجلس تامین می‌شود.

رییس مجلس در ادامه‌ی سخنان خود در پیش از خطبه‌های نماز جمعه‌ی این هفته‌ی تهران، با اشاره به چالش‌های فراوان موجود در کشور گفت: ما در مجلس شورای اسلامی وارد مسائل خرد و وقت‌گذران نمی‌شویم؛ چرا که نمی‌خواهیم سر این‌جور مسائل در کشور چالش ایجاد شود.

وی با اشاره به طرح تحول اقتصادی، این طرح را طرح مهمی خواند و اظهارداشت: ما روی این نوع مسائل وقت می‌گذاریم. همه‌ی ابعاد و اضلاع این طرح البته همه یک وزن ندارد، اما روی هم رفته طرح بسیار مهمی است و حتی خیلی مهم‌تر از لایحه‌ی بودجه است. این طرح چنانچه در چارچوب سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در مورد اصل 44 تعریف شود و هماهنگ با آن اجرا گردد اصلاح ساختار مطلوبی است.

لاریجانی تاکید کرد که مجلس این نگاه هماهنگ در ساز و کار اقتصادی را هم توصیه و هم پی‌گیری می‌کند.

وی با اشاره به تشکیل کمیسیون ویژه‌ی بررسی طرح تحول اقتصادی در مجلس، اضافه کرد: ما با یک نگاه راهگشا به این موضوع نگاه می‌کنیم تا منافع کشور حفظ شود و در ضمن سایشی برای شرایط اقتصادی کشور به وجود نیاید.

رییس مجلس هشتم، نگاه این مجلس به طرح تحول اقتصادی را سیاسی ندانست و گفت: نگاه ما صرفا کارشناسی است و مجلس هشتم استراتژی خود را بر تقسیم‌بندی اقلیت و اکثریت نگذاشته است و محور فعالیت‌های آن نوعی صف‌کشی و قبیله‌گرایی نیست، بلکه بحث اصلی ما کارشناسی است و من بسیار خوشحالم که جریانات مختلف موجود در مجلس هشتم این رویکرد را دارند.

لاریجانی گفت: نگاه مجلس هشتم این است که در نظامی که امام (ره) بنیان‌گذار آن است و شهدای عزیز بسترهای این انقلاب را به وجود آورده‌اند، رهبر معظم انقلاب راهنمای این کشور است، وقت گذراندن بر مسائل حزبی و جزئی و دعواهای حاشیه‌ای سیاسی، کفران نعمت است. باید یکسره در خدمت مردم بود و مسائل آنها را پی‌گیری کرد، نه جدال‌های سیاسی را.

وی ادامه داد:البته ما تفاوت نظر کارشناسی را که وجود دارد مطلوب می‌دانیم و معتقدیم بر سر مصالح کشور و برخی مباحث اقتصادی مثلا تورم هرچه تفاوت و اختلاف نظر وجود داشته باشد، کمک‌کننده است؛ چرا که مربوط به زندگی تک تک آحاد مردم است. در این جاها اختلاف نظر خوب است، اما بر سر دعواهای سیاسی اختلاف نظر را در شرایط فعلی درست نمی‌دانیم.

رییس مجلس با تاکید بر این‌که قوه‌ مقننه، دولت و قوه‌ی قضاییه را محترم می‌شمارد و از آنها حمایت می‌کند، گفت: در راس قوه‌ی قضاییه یک مجتهد مبرز حضور دارد و دولت هم پرتلاش با خدمات خود و سفرهای استانی‌اش به سمت حل مسائل و مشکلات کشور حرکت می‌کند که این اقدامات مورد حمایت مجلس است و ما قدردان آنها هستیم.

وی همچنین برخی بحث‌ها بر سر مصالح کشور را در بعضی مواقع با تفاوت نظر مواجه دانست و گفت: ممکن است برخی کژی‌ها و اظهارات را مجلس به مصلحت نداند و برای اصلاح آن تلاش کند که اسم این تعارض نیست. مثل این است که دولت اجازه‌ی تاسیس کارخانه‌ای را می‌دهد و کارخانه‌دار آن را تاسیس می‌کند و دولت به آن نظارت می‌کند که این‌جا نظارت دولت را تعارض با آن کارخانه نمی‌خوانند. وقتی دولت از مجلس رای اعتماد می‌گیرد مجلس بر کار آن نظارت می‌کند و برای آن‌که دولت در آن چارچوب کار کند برای آن قانون می‌نویسد که این نظارت مثل نظارت دولت بر مدیر یک کارخانه است. این نظارت باید وجود داشته باشد تا او روشش را اصلاح کند.

لاریجانی این‌گونه موارد را تعارض ندانست و گفت: این موارد، اصلاح مسیر است. مجلس هشتم تلاش می‌کند در مسیر چشم‌اندازی که رهبر معظم انقلاب تدارک دیده و سیاست‌های کلی، قوانین دست و پاگیر را بردارد و قوانینی که زمینه‌ساز تحقق چشم‌انداز است را فراهم کند و قوانین مادری تهیه کند که مردم به طور شفاف وظیفه‌ی خود را بدانند و اگر هم قوه‌ای در این زمینه وظیفه‌ی خود را به درستی انجام نداد، آن زمان مجلس به وظیفه‌ی خود عمل می‌کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنانش گفت: در شرایط فعلی چنین ساز و کاری به‌ویژه در شرایطی که حساسیت‌هایی وجود دارد، کنار گذاشتن مسائل خرد و توجه همه‌ قوا به مسائل اصلی زمینه‌ گذر از این شرایط را فراهم می‌کند و باعث بارور شدن قدرت ملی کشور و بالا رفتن طراز کشور در سطح منطقه خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet