هدر موبایل
1387/09/16 13:19:00
سرویس کمیسیون ها
سرپرست سازمان اوقاف:

مجلس از سازمان اوقاف در برخورد قانونی با موقوفه خواران حمایت کند

نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه دو سرمایه عظیم وقف و اماکن متبرکه در برنامه های توسعه کشور جایی ندارد خواستار حمایت مجلس هشتم، قانونگذاری و هموار کردن راه قانونی نظارت بر متولیان موقوفه خواران شد.

به گزارش خانه ملت به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام و المسلمین "حیدر مصلحی" در سومین جلسه فراکسیون وقف و منزلت امامزادگان و مساجد کشور که با حضور 30 تن از نمایندگان عضو این فراکسیون در این سازمان برگزار شد با بیان این مطلب تصریح کرد: انتظار ما از مجلس اصولگرای هشتم این است که از مجموعه ها و سازمان هایی که به دنبال احیای سنت های دینی و توسعه فرهنگ اسلامی هستند حمایت کند و چالش ها و خلاء های قانونی فراروی آنها را برطرف نماید.

وی با اشاره به غفلت مدیران و برنامه ریزان کشور از دو سرمایه عظیم وقف و امامزادگان در برنامه های کلان تاکید کرد: متاسفانه در طول سی سال گذشته انقلاب آنطور که شان و جایگاه این دو سرمایه عظیم بوده و نقشی که می توانسته داشته باشد مورد توجه قرار نگرفته و در برنامه های اول تا چهارم توسعه و حتی سند چشم انداز هیچ اشاره ای به جایگاه و نقش وقف نشده است.

حجت الاسلام مصلحی با بیان اینکه درخواست سازمان اوقاف از مجلس احیای این دو سرمایه عظیم در کشور است، افزود: معافیت مالیاتی موقوفات، هموار کردن راه قانونی نظارت بر متولیان و برطرف کردن خلاء های قانونی انتظارات ما از این فراکسیون است.

سرپرست سازمان اوقاف تصریح کرد: تشکیل این فراکسیون در مجلس اصولگرا این انتظارات را بوجود می آورد که ما آثار آن را در مصوبات بودجه ببینیم و قطعا جامعه و دلسوزان هم انتظار دارند مجلس هم در خصوص وقف گام هایی را بردارد.

همچنین حجت الاسلام "سید محمدرضا میرتاج الدینی" با بیان اینکه مجلس هشتم نگاه جدیدی به وقف و اماکن متبرکه دارد، گفت: ما علاقه مندیم به سازمان اوقاف و امور خیریه در تحقق برنامه های کلانی که دارد کمک کنیم و تشکیل این فراکسیون هم در این راستا است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در سومین جلسه فراکسیون وقف، امامزادگان و مساجد کشور با بیان این مطلب اهداف تشکیل این فراکسیون را ارتقای نقش و جایگاه وقف در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور دانست و افزود: اعتلای و عمق بخشی و گسترش فرهنگ ناب قرآن و اسلام، گسترش فرهنگ خیرخواهی و امور خیریه و عام المنفعه و فراهم سازی زمینه های تحقق امور حمایتی و محرومیت زدایی بر اساس نیات واقفان، اصلاح، تقویت و توسعه تشکیلات وقف متناسب با برنامه های توسعه و تلاش برای تحقق اصل 49 قانون اساسی از جمله اهداف این فراکسیون است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در ادامه با اشاره به وظایف این فراکسیون خاطرنشان کرد: تامین و نهادینه سازی فضای اطمینان بخشی برای واقفان و حمایت حقوقی از موقوفات، حمایت و پشتیبانی از تصویب قوانینی که موجبات صیانت و پاسداری از موقوفات و نشر و ترویج فرهنگ وقف را فراهم آورد و حمایت از فرهنگ وقف و اهتمام به امور خیریه، حمایت از بقاع متبرکه و مساجد و... از جمله وظایف این فراکسیون است.

میرتاج الدینی حمایت از برنامه های قرآنی را از جمله دیگر وظایف این فراکسیون برشمرد و افزود:  حمایت از گسترش دانشگاه جامع علوم قرآنی و تلاش در جهت توسعه فرهنگ وقف در برنامه های پنج ساله و نهادینه سازی این فرهنگ در ایران و جهان اسلام از دیگر وظایف این فراکسیون است.

در این جلسه اساسنامه پیشنهادی فراکسیون احیای وقف و منزلت امامزادگان و مساجد مجلس هشتم به تصویب اعضا رسید.

این اساسنامه شامل اهداف، شرح وظایف و تشکیلات این فراکسیون در مجموع شامل 5 ماده و 9 تبصره است.

سیدرضا اکرمی، لاله افتخاری، نمایندگان تهران، محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو، سیدکاظم دلخوش نماینده صومعه سرا، فرهاد بشیری نماینده پاکدشت، عسگر جلالیان نماینده دیر و کنگان، بشیر خالقی نماینده خلخال، سیدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر، علی اصغر گرانمایه پور نماینده کاشان، آران و بیدگل، ستار هدایت خواه نماینده بویراحمد، سید محمد کاظم حجازی نماینده همدان و سید قدرت الله حسینی نماینده گچساران و... از جمله اعضای این فراکسیون هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet