پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/17 12:16:00
سرویس فرهنگی

موافقت مجلس با یک فوریت حمایت از تاسیس مراکز آموزش عالی غیر دولتی

یک فوریت طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیر دولتی در جلسه علنی امروز به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، ابتدا دو فوریت این طرح به رای گذاشته شد که با 115 رای موافق به تصویب نرسید لذا در ادامه یک فوریت طرح به رای گذاشته شد که با 124 رای مثبت به تصویب مجلس رسید.

کاظم دلخوش به عنوان یکی از طراحان طرح دو فوریتی حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزشی غیر دولتی اظهار داشت: برای تقویت جایگاه قانونی دانشگاهی و موسسات آموزشی غیر دولتی باید به سمتی برویم که این موسسات را تقویت کنیم تا بتوانیم در کیفیت و کمیت جایگاه آموزش عالی کشور اثرگذار باشیم.

دلخوش افزود: سیاست های اصل 44 با 92 ماده در ارتباط با تصویب قوانین عادی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده و ما باید این اصل را سرلوحه کار خودمان قرار دهیم. همانطور که دوستان مستحضرند تعدادی از سرمایه گذاران وارد عرصه شدند که در ارتباط با بخش آموزش عالی در بخش غیر دولتی تلاش هایی را شروع کردند اما بدلیل مشخص نبودن شرایط فعالیت آنها معطل مانده است.

وی افزود: عدم توجه به بخش غیردولتی در بخش آموزش باعث می شود سرمایه های کشور ناگزیر باشند به خارج از ایران بروند که به لحاظ مالی، عاطفی و سیاسی برای کشور هزینه هایی دربردارد.

دلخوش خاطرنشان کرد: در بحث شهریه که مورد سوال واقع شد کمیته ای مسئول تعیین شهریه می باشد لذا نگرانی در این خصوص هم باقی نمی ماند.

این گزارش می افزاید: نماینده طرقبه در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: طبق ماده 160 باید طرح های دوفوریتی به منظور جلوگیری از خسارت ارائه شود سوال اینست که چه خسارتی متوجه کشور است.

علیرضا دهقان افزود: موضوع بعدی محتوای طرح است از لحاظ حقوقی و منطق یک مجموعه ای که اساسنامه را تصویب کرده است حال حق ورود به اساسنامه را ندارد بنابراین اینکه ما از اهرم قانون  برای محدود کردن شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده کنیم، این اشکال حقوقی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اختلاف تخصصی بین دانشگاه آزاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی را ما بیاییم برای آن طرح دوفوریتی بدهیم به نوعی ورود مجلس به اختلاف تخصصی دستگاه های دیگر می باشد که این امر خلاف شان مجلس است.

در ادامه علی اصغر یوسف نژاد نماینده ساری به عنوان موافق این دو فوریت گفت: نیروی انسانی که در بخش دانشگاه که در این طرح قرار است در مورد آن صحبت شود اگر بخواهیم در مورد ارتقای سطح آموزشی صحبت کنیم فوریت دارد.

وی افزود: 230 مرکز آموزشی منتظر هستند که براساس این طرح تکلیف آنها روشن شود.

نماینده ساری گفت: ما فرمایشات شورای عالی انقلاب فرهنگی را می خواهیم پشتوانه قانونی به آن ببخشیم که اتفاقا این امر ضرورت دارد.

نماینده ساری خاطرنشان کرد: نظارت بر شهریه ها، فعالیت مراکز آموزشی ضرورت ندارد؟ دو سه سال از تصویب قانون برنامه توسعه چهارم می گذرد آیا نیازی به نظارت در این خصوص نیست؟

وی افزود: شرایط و فوریتی که ما برای تقویت جایگاه قانونی مراکز آموزشی احساس می کنیم باید مجلس زودتر ورود پیدا می کرد. این اقدام اتفاقا برای تقویت فعالیت تشکل های غیر دولتی است.

هادی قوامی نماینده اسفراین در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: توجه بر مفاد این دو فوریت نشان می دهد که کار کارشناسی و پخته در این خصوص صورت نگرفته است.

وی افزود: آموزش یک کالای عمومی است ما نباید صرفا در برررسی آن به بحث کمی توجه کنیم؟ بلکه باید به صورت متوازن به بحث کیفیت نیز توجه کرد.

سپس کریمی نماینده بابل در موافقت با این دو فوریت گفت: افراد زیادی در حال حاضر علاقه مند به سرمایه گذاری در بخش آموزش عالی هستند این طرح ربطی به اختلافات دانشگاه آزاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد. بلکه به ساماندهی مباحثی می پردازد که در بخش آموزش عالی غیردولتی است مطرح شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet