خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/17 12:42:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده گرگان: آمایش سرزمینی راهکارهای تحقق توسعه متوازن و پایدار را ارائه می کند

نماینده مردم گرگان و آق قلا تصریح کرد: آمایش سرزمینی با رویکرد همه سو نگر در چارچوب توسعه فضایی سند چشم انداز سعی دارد راهکارهای مناسب را برای تحقق توسعه متوازن، همه جانبه و پایدار در سطح سرزمینی ارائه نماید.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سیدعلی طاهری" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

سلام علیکم و رحمه الله

"اعوذبالله سمیع العلیم من شر نفسی و من شر شیطان الرجیم"

"بسم‌الله الرحمن الرحیم و ایاه نستعین انه خیر ناصر و معین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و اصحابه المنتجبین"

"اللهم عجل لولیک الفرج و جعلنا من اعوانه و المستشهدین بین یدیه"

بهترین درودها به پیشگاه یگانه منجی عالم بشریت حضرت ولی‌عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) و با سلام به بزرگ طلایه دار حرکت بسوی آن منجی عدالت گستر یعنی قاعد عظیم الشأنمان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) و با اهداء بهرین صلوات و تحیات به روح پرفتوح بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت روح الله که رضوان الهی بر او باد و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شهدای حفظ و بقای این نظام ارزشمند الهی.

در ابتداء لازم می دانم از این تریبون مقدس نیز ضمن تشکر از مسؤولان محترم اجرایی و نظارتی انتخابات از مردم شریف، انقلابی، متدین و رنج کشیده حوزه انتخابیه ام شهرستانهای گرگان و آق قلا که با رأی قاطع خود توفیق خدمتگذاری بیشتر به این نظام مقدس و مردم عزیز را برای این حقیر فراهم نمودند سپاسگزاری نمایم و امیدوارم بیش از گذشته مرا از دعای خویش بهره مند فرمایند تا در دنیا و آخرت در مقابل خدا و اولیائش و شهداء و مردم سربلند باشم.

عرض سلام و ارادت به پیشگاه ملت بزرگ ایران اسلامی به واسطه حماسه هایی که در طی این سه دهه پر برکت انقلاب اسلامی آفریدند و با مقاومت مؤمنانه در برابر شرق و غرب، دشمنان قسم‌خورده خویش را به زانو درآوردند که امید داریم در ادامه نظام سلطه غرب نیز مانند شرق به زودی مضمحل گردد، ان شاءالله و عرض سلام و ارادت به محضر همه همکاران خوب مجلس هشتم.

قبل از اینکه ادامه متن را محضر عزیزان مطرح کنم، من هم نسبت به جنایاتی که امروز در سرزمین فلسطین در حال انجام است ابراز برائت می کنم و از تمامی ملتهای منصف خصوصاً ملل مسلم جهان تقاضا دارم که از طریق مجامع جهانی برای نجات ملت مظلوم فلسطین اقدام کنند.

امروز هم مطلع شدیم که یکی از محققین و پژوهشگران اعلام کرد که از سال 1990 میلادی در تمامی دیکشنری ها و کتابهای لغت اسم فلسطین حذف شده و این قدم دیگری در ظلم به یکی از ملتهای مسلمان برای حذف یک کشور اسلامی از صحنه گیتی است که امیدوارم ان شاءالله هم از طریق مجلس شورای اسلامی  هم سایر مجامع برای رفع این مظلومیت هم اقدام کنند.

عزیزان! همگی نیک می دانیم که چندسالی است رویکرد مردم مؤمن و انقلاب ایران اسلامی با رهبریهای پیامبرگونه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی - این هدیه خداوند متعال به عصر حاضر - به سمت اصولگرایی بوده است. به همین دلیل باید فرصت خدمت بدست آمده را مغتنم شمرده و آنرا با همدلی و وحدت به همراه کوشش و تلاش بیشتر قدردانی نماییم که اگر مراقبت نکنیم معلوم نیست ترفندها و حیله هایی که دشمنان بیرون و ایادی داخلی آنها مهیا نموده اند چه آینده مبهمی را برای ما و نظام کا رقم زنند. همگی باید با یادآوری خاطرات تلخ و دردآور چندسال قبل که دشمن تا پشت دروازه های فرهنگی و اجرایی اردو زده بود و آن مشکلات فراموش ناشدنی را ایجاد کرده بود مراقب باشیم که خدای ناکرده غفلت، غرور و پیروی از نفسانیات به سراغ ما نیاید و برخی اختلاف سلیقه های جزئی این فرصت استثنایی خدمت را از دست بهترین دوستان انقلاب سلب ننماید. پس بر ماست که با دست یازیدن به حبل المتین ولایت و نصب العین قرار دادن فرامین آن عزیز ضمن توجه به دغدغه های تمامی متدینین و ارزشمداران بویژه روحانیت اصیل و مراجع عظام تقلید، تفکر اصولگرایی را نهادینه نموده و آنرا برای آیندگان حفظ نماییم.

یکی از مباحث مهم مبحث تصمیم سازی های کلان کشور در ابعاد مختلف است. دولت نهم که به حق در طی این سه سال و اندی نشان داده که علاوه بر احیای گفتمان انقلابی و ارزشی، روح کار جهادی و مخلصانه و شبانه روزی صدر انقلاب را به معرض نمایش گذاشته و یکی از اصلی ترین شعارهای خود را عدالت محوری قرار داده، خوب است به این نکته نیز توجه نماید که مبنایی ترین گزارش شیوه های دستیابی به تصمیمات کلان مدیرتی است.

امروزه هر نوع تصمیم کلانی که مبتنی بر مطالعات زیربنایی آمایش سرزمینی و تحلیل داده ها نباشد قابل اعتماد و اتکاء نبوده و از عدالت محوری نیز به دور است. ابزار قدرتمند مدیریت امروز، مطالعات کارشناسی تحت عنوان آمایش سرزمینی است که خوشبختانه در سند چشم انداز و برنامه های توسعه بویژه برنامه پنجم در حال آماده سازی است، به همین جهت استدعا دارم که همه ما اعم از دولت و مجلس نظر خود را به اهداف مذکور معطوف داریم.

از عمر نظام برنامه ریزی در ایران حدود 6 دهه می گذرد؛ نگرش بخشی به توسعه بویژه در چند دهه اول متأثر از دیدگاههای مطرح در جهان بوده است. اجرای برنامه های توسعه اقتصادی متکی بر رویکرد بخشی منجر به عدم تعادلهای منطقه ای، حاشیه ای شدن برخی مناطق و مشکلات دیگر شده. برخلاف رویکرد بخشی، آمایش سرزمینی با رویکرد همه سو نگر در چارچوب توسعه فضایی سند چشم انداز سعی دارد راهکارهای مناسب را برای تحقق توسعه متوازن، همه جانبه و پایدار در سطح سرزمینی ارائه نماید.

مجدداً استدعا دارم دولت اصولگرا با اصرار بر تکمیل طرحهای آمایش سرزمینی و بازتعریف شاخصهای بدست آمده با دقت هرچه تمام تر نسبت به تخصیص منابع و طرح عملیات اقدام نماید.

بعنوان مثال از نظر شاخصها ممکن است منطقه یا مناطقی از کشور که طی دهه اول جزو مناطق برخوردار تلقی می شدند امروز محروم به حساب آیند. بعنوان نمونه به استانمان گلستان که قریب به 10 سال استانی مستقل شده است اشاره می کنم.

گلستان علی رغم برخورداری از مواهب طبیعی جزء استانهای فوق‌العاده محروم و مشکل دار قرار دارد که به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری زیر برگهای سبز این استان فقر پنهان شده است.

طبق آمارهای رسمی نرخ بیکاری در این استان بسیار بالاست و خانواده ها از این معضل فوق العاده رنج می برند و این در حالی است که گلستان یکی از قطبهای عمده کشاورزی بوده که اگر زیرساختهای لازم فرام شود، می‌تواند نه تنها پاسخگوی نیاز غذایی کشور، بلکه نیاز منطقه نیز باشد.

در پایان بطور خلاصه به اهم مشکلات موجود در استان، بویژه حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای گرگان و آق‌قلا اشاره می‌کنم:

1 ـ اعمال هرچه سریعتر مصوبات مجلس و ابلاغیه‌های دولت درخصوص جبران خسارت سرمازدگی سال گذشته و خشکسالی سالجاری.

2 ـ اجرای به موقع دستورالعمل استمهال بدهی و بخشودگی جرائم دیرکرد کشاورزان خسارت‌دیده مذکور.

3 ـ تغییر هرچه سریعتر اعمال روشهای بیمه‌ای محصولات کشاورزی توسط صندوق بیمه. علی‌رغم خسارات زیاد وارده، پرداخت به شیوه سنتی باعث شده کمتر از 2‌ درصد خسارات به کشاورزان و باغداران خسارت‌دیده پرداخت شود.

4 ـ اجرای سریعتر طرح انتقال آب از استانهای همجوار و همچنین استحصال و مهار آبهای سطحی و فصلی جهت برطرف شدن مشکل آب شرب و آب کشاورزی و آب صنعتی.

هم‌اکنون مرکز (استان) یعنی گرگان با توجه به خشک شدن چاههای آب شرب و جمعیت رو به تصاعد آن، مشکل جدی در تهیه آب شرب بهداشتی دارد.

5 ـ تخصیص اعتبار مصوب هیأت محترم دولت در سفر دوم به استان جهت اجرایی شدن پروژه پتروشیمی گرگان که می‌بایست تا خردادماه سال جاری انجام می‌شد.

6 ـ ضمن تشکر از مردم خوب سرخن‌کلاته در اهدای زمین به دانشگاه گلستان، ضرورت دارد وزارت علوم در اجرایی شدن هرچه سریعتر پروژه ساخت این دانشگاه اقدام نماید.

7 ـ رفع مشکلات موجود بر سر راه تسریع در آغاز عملیات اجرایی مسکن مهر در گرگان و آق‌قلا.

8 ـ تأمین اعتبار لازم برای رفع مشکلات شهرکهای صنعتی بویژه شهرک هزار هکتاری صنعتی آق‌قلا و اقدام عملی در جهت راه‌اندازی ناحیه ویژه صنعتی.

9 ـ ضمن تشکر از اقدامات کم‌نظیر دولت نهم در گسترش فضاهای ورزشی در گرگان و آق‌قلا، تقاضا دارم در جهت احداث سالن ژیمناستیک و مجتمع ورزشی بانوان اقدام جدی صورت پذیرد.

10 ـ ضمن توجه خاص به مبانی اعتقادی و ارزشی در دستگاههای دولتی نسبت به بانوان شاغل، استدعا دارم درخصوص رفع مشکلات بانوان شاغل غیراداری و دفاع از حقوق آنان تدابیر لازم اندیشیده شود.

11 ـ در ارتباط با زنان سرپرست خانواده و بدسرپرستی که مشمول کمیته و بهزیستی نمی‌شوند، تأکید می‌نمایم اقدام ویژه صورت پذیرد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet