هدر اصلی
1387/09/17 12:52:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده سلماس: اصلاح ساختار اقتصادی عزم ملی می طلبد

نماینده مردم سلماس برای اصلاح ساختار اقتصادی و مدیریت کلان کشور، عزم ملی و همفکری همه نیروها و نهادها اعم از مجلس و دولت را ضروری دانست.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "علی‌اکبر آقایی‌مغانجوقی" سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به  این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«و کذالک جعلناکم امه وسطا لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا» و همچنان شما مسلمین را به آیین اسلام هدایت کردیم و به اخلاق معتدل و سیرت نیکو بیاراستیم تا گواه مردم باشید و سرمشق دوستی خلق، تا نیکی و درستی را سایر ملل عالم از شما بیاموزند، چنانچه پیغمبر (صلوات‌الله و سلام‌علیه) را گواه شما کردیم تا شما از وی بیاموزید.

ملت بزرگ ایران، نمایندگان محترم! حیات سیاسی کشور مسؤولیت سنگینی را برای مجلس و دولت مطرح و تأکید در ایفای نقش اساسی رشد و توسعه همه‌جانبه و موزون و پایدار کشور دارد.

اصلاح ساختار اقتصادی و مدیریت کلان کشور، ضرورت عزم ملی و همفکری همه نیروها و نهادها اعم از مجلس و دولت دارد.

ایجاد شرایط مناسب و حل دشواریهای مردم نجیب در زندگی روزمره یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در همکاری و همدلی مجلس و دولت توأم با درک متقابل برای گذر سریع از این موقعیت دشوار است.

نمایندگان محترم! ضمن تأکید بر اصل تفکیک قوا و لزوم حرکت مقتدرانه مجلس در عمل به قانون اساسی و ایفای مسؤولیت قانونگذاری و امر نظارت بر کار مجریان کشور، هر حرکت بهم‌زننده وحدت قوا و جامعه را خطری می‌دانم که فقط دشمنان مردم و نظام از آن بهره خواهند جست و تضعیف مجلس را در هر شرایطی، انحراف از مواضع امام دانسته و آن را در خلاف جهت تثبیت ارکان نظام و رعایت و الزام به قانون اساسی می‌دانم.

ملت بزرگ ایران! در جهانی که استکبار هر روز جنایت جدیدی را علیه بشریت بخصوص جهان اسلام و مردم مسلمان می‌آفریند، در جهانی که تجارت به ابزاری برای سلطه و تعمیق نابرابر تبدیل گردیده است، در شرایطی که هر روز دشمنی و کارشکنی کشورهای سلطه‌گر با شکل خاصی استمرار و تهدیدات نظامی و امنیتی توأم با نامنی‌های ایجاد شده در مرزهای کشور با توطئه‌های مختلف شکل می‌گیرد، پس برای وعده‌های غرب در ایجاد سازمانهای عریض و طویل بین‌المللی و جهانی در ایجاد امنیت و رفع شکافهای بین کشورهای توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته چه اعتمادی هست؟ مهمتر اینکه بیماری از خود بیگانگی و دنباله‌روی‌های غرب چگونه قابل توجیه است؟

نمایندگان محترم! اقتدار ملی برای پاسداری و دفاع قدرتمندانه از کشور و انقلاب و ارزشهای نظام جز وحدت و همدلی و افزایش توان نیروهای مسلح امکانپذیر نخواهد بود.

در بعد اقتصادی نیز ما ناچاریم سهم اقتصاد خود را از لابلای بی‌عدالتی‌های جهانی و تحمیلی افزون‌تر نماییم.

نظام اقتصادی غیرشکننده، قوی و پویا موجب اعتماد بیشتر مردم به مسؤولین و نظام گردیده و قطعاً‌ اقتدار نظام و کشور را افزون‌تر خواهد نمود.

در این شرایط خاص کاهش سرمایه‌گذاری و توقف رشد اقتصادی، روند صعودی بیکاری، مهاجرتهای بی‌رویه، توزیع نابرابر ثروت، تبعیض و بی‌عدالتی در سرمایه‌گذاریها و خدمات اجتماعی و فرصتهای شغلی، تورم و گرانی و فقر مسکن غیرقابل توجیه بوده و نمی‌تواند در شأن نظام اسلامی ما باشد.

تأسف‌انگیزتر اینکه شاخصها در استان آذربایجان‌غربی بخصوص شهرستان سلماس، علی‌رغم وجود زمینه‌های خوب سرمایه‌گذاری و توسعه، تجارت مرزی، ترانزیت، باغداری و دامداری، از رشد قابل قبولی بهره نگرفته است.

ضمن رشد بیکاری، بی‌توجهی و عدم حمایت از کشاورزان و دامداران منطقه، تولیدات کشاورزی بخصوص سیب باغی را تهدید کرده و از فقدان بازار مطمئن رنج می‌برند.

خرید بسیار ارزان سیبهای درختی از طرف کارخانه‌های کنستانتره توأم با خشکسالیهای اخیر، تهدیدی است که سرمایه‌گذاریهای باغداران را با مشکل مواجه نموده و قطعاً‌ زندگی آنان را با مشکلات عدیده مواجه خواهد ساخت.

در خاتمه لازم می‌دانم از اقدامات مؤثر دولت در توسعه تولید و سرمایه‌گذاری و ایجاد مناطق بخصوص در تصویب منطقه ویژه اقتصادی و تجاری شهرستان سلماس تشکر و قدردانی نمایم.

روز شانزدهم آذرماه، روز دانشجو را گرامی می‌دارم و از مسؤولین دانشگاه آزاد اسلامی که بعنوان بازوی دوم توسعه علمی کشور خدمات ارزنده‌ای نموده‌اند تشکر می‌نمایم.

والسلام‌علیکم

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet