خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت امام رضا (ع)
1387/09/17 12:51:00
سرویس بین الملل
رئیس جمهور اکوادور در دیدار با لاریجانی:

اکوادور مصمم است دوستی و برادری خود را با ایران در تمام زمینه ها تعمیق نماید

رییس جمهور اکوادور گفت: از مشاهده پیشرفت های بزرگ در زمینه های مختلف در ایران شگفت زده شدم و اکوادور مصمم است دوستی و برادری خود را با جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه ها، تعمیق نماید.

به گزارش خانه ملت، "رافائل کوره آ" رئیس جمهور اکوادور پیش از ظهر امروز یکشنبه  "دکتر علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار رئیس جمهور اکوادور  ضمن تبریک به لاریجانی به مناسبت انتخاب ایشان به ریاست مجلس شورای اسلامی، برای وی آرزوی توفیق نمود.

 دکتر لاریجانی در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور جمهوری اسلامی ایران و اکوادور گفت: یکی از راهبردهای مهم جمهوری اسلامی، تقویت ارتباطات در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی با کشورهای آمریکای لاتین است و سفر رئیس جمهور اکوادور می تواند پایگذار یک روابط دراز مدت عمیق بین دو کشور باشد.

لاریجانی در این راستا بر حمایت کامل مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط با کشورهای دولت در حوزه آمریکای لاتین بویژه اکوادور تاکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تاریخچه تشکیل پارلمان در ایران، مجلس شورای اسلامی را نهاد مقتدر و دارای جایگاهی رفیع در قانون اساسی توصیف کرد و گفت: تمام مشکلات فرا روی انقلاب از ابتدا تا کنون با مقاومت و پایداری ملت که مظهر آن، مجلس شورای اسلامی بوده است، رفع شده و جمهوری اسلامی حاصل ایثارگریها و مبارزات مردمی در گذشته است.

وی در ادامه با انتقاد از سیاست یکجانبه گرایی آمریکا و غرب در جهان، اظهار داشت: بررسی اوضاع منطقه بویژه عراق و افغانستان حاکی از شکست سیاست های یک جانبه و اقدام پیش دستانه آمریکاست و ادعاهای ایجاد دموکراسی، مبارزه با تروریسم و مقابله با قاچاق مواد مخدر، سرابی بیش نبوده و بعنوان بهانه ای برای حضور در منطقه مورد بهره برداری قرار گرفته است.

رییس مجلس در ادامه به موضوع هسته ای کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، غرب و آمریکا، تمام تعهدات و قراردادهای هسته ای خود را بطور یکجانبه زیر پا گذشتند و جمهوری اسلامی چاره ای جز بومی سازی فناوری های صلح آمیز هسته ای برای استفاده نسلهای آینده پیش روی خود ندید و اکنون نیز ایجاد مشکلات تصنعی بر سر راه پیشرفت های فنی و حیاتی در این زمینه صرفاً با انگیزه های سیاسی صورت می گیرد.

در ادامه این دیدار همچنین"رافائل کوره آ" رئیس جمهور اکوادور با ابراز خرسندی از سفر به ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران، راه دشواری را برای رسیدن به پیشرفت طی کرده و با مطالعه تاریخ ایران می توان استنباط کرد که ملت ایران، دستاوردهای عظیم انقلابی خود را با بهای سنگینی حاصل نموده و از آن پاسداری خواهد کرد.

وی از بروز جنگ تحمیلی و تحریکهای سه دهه ای غرب و آمریکا علیه مردم ایران بعنوان فرصتهای مغتنمی جهت تلاش در راه پیشرفت و تعالی یاد کرد و اظهار داشت: از مشاهده پیشرفت های بزرگ در زمینه های مختلف اجتماعی، صنعتی و نظامی در ایران شگفت زده شدم و اکوادور مصمم است دوستی و برادری خود را با جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه ها، تعمیق نماید.

رئیس جمهور اکوادور با اشاره به فجایع آمریکا در عراق و افغانستان گفت: منطقه خاورمیانه اکنون شاهد همان اتفاقاتی است که اکوادور در سه دهه پیش شاهد آن بوده و آمریکا به نام دموکراسی در کشورها و تمام منطقه آمریکای لاتین دخالت می کرد و منطقه هنوز از تبعات این مداخله رنج می برد.

وی تنها راه نجات کشورهای در حال توسعه از توطئه های غرب و آمریکا را رفع وابستگی و گسترش ارتباطات موسوم به جنوب- جنوب در جهان ارزیابی و بر لزوم تعمیق مناسبات و همکاری کشورهای این حوزه در جهت منافع ملتها تاکید کرد.

سپس رئیس جمهور اکوادور همراه با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس در مجلس شورای اسلامی حاضر شدند و از نزدیک فعالیت نمایندگان را ملاحظه نمودند و نمایندگان مجلس از حضور رئیس جمهور اکوادور در مجلس تقدیر نمودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet