هدر موبایل
1386/06/05 14:02:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در نشست رسانه ای:

مخالفت آمریکا با دولت نوری مالکی نشان دهنده خلع سلاح شدن کاخ سفید است

غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مخالفت آمریکا با دولت نوری مالکی نشان دهنده خلع سلاح شدن کاخ سفید است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، غلامعلی حدادعادل در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران ضمن تبریک میلاد حضرت ولیعصر (عج) به خبرنگاران و هفته دولت به رئیس جمهور، وزرا و قوه مجریه و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: نکته‌ای که ذکر آن لازم است تلاش مجلس در هفته‌های اخیر برای تصویب 55 موافقتنامه و قرارداد همکاری اقتصادی، بازرگانی و قضایی و امثال آن میان ایران و کشورهای دیگر جهان است.

وی افزود: معمولا این قراردادها در نوبت می‌ماند و فاصله میان تقدیم آن به مجلس و تصویب آن گاه به چند سال می‌رسید. ما این وقفه را علاج کردیم و مجلس با نظر موافق نمایندگان هر روز چند موافقتنامه را که بررسی‌های آن قبلا شده بود در دستور قرار داد.

حدادعادل ادامه داد: امروز می‌توانم اعلام کنم دیگر هیچ موافقتنامه و قراردادی در مجلس منتظر تصویب در صحن علنی نیست و این جهشی است که کار دستگاه‌های مختلف کشورمان را در ارتباط با سایر کشورها خصوصا کار وزارت خارجه را تسهیل می‌کند.

رئیس مجلس همچنین ضمن تبریک پیروزی تیم والیبال ایران در مسابقات جهانی گفت: خبر خوشحال کننده‌ای بود که در آغاز جلسه علنی امروز دوشنبه نمایندگان را خوشحال کرد. بنده هم پیام تبریکی برای ورزشکاران پیروز فرستادم.

تلاش بوش برای تضعیف دولت نوری مالکی

غلامعلی حدادعادل در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر اینکه نظر شما درباره تلاش بوش برای تضعیف دولت نوری مالکی در عراق چیست؟ گفت: فرافکنی رئیس جمهور آمریکا برای معرفی یک مقصر به افکار عمومی آمریکا صورت خنده‌داری پیدا کرده است.

وی افزود: هر یک ماه یک بار کاخ سفید یک دولت، سازمان و یا گروهی را مقصر می‌داند و همه اینها برای آن است که مقصر اصلی که خود سردمداران کاخ سفید هستند معرفی نشوند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: ناکامی آمریکا در عراق به علت این بود که لشگرکشی آمریکا به عراق از ابتدا اشتباه بوده است و این را عقلای عالم قبل از لشگرکشی بوش به عراق به او تذکر دادند منتها غرور و سرمستی اجازه نداد این توصیه‌های خردمندانه شنیده شود.

وی اظهار داشت: حال آمریکا در باتلاقی گیر کرده است و یک روز ایران را متهم می‌کند و روز دیگر نیز دولت دیگر را و امروز نیز نوبت به دولتی رسیده که با رای اکثریت مردم در عراق برسرکار آمده است.

حدادعادل ادامه داد: دولت آقای نوری مالکی نماینده اراده دولت عراق است. آمریکا اگر یک دست آورد در عراق داشت که می‌توانست به آن افتخار کند و بنازد همین دمکراسی عراق است و مخالفت آمریکا با دولت نوری مالکی در واقع خلع سلاح شدن خودکاخ سفید است از اینکه دیگر حتی نمی‌تواند بگوید ما درعراق از دمکراسی حمایت کردیم و این اشتباه دیگری است. آمریکایی‌ها مدام اشتباهات گذشته را تکرار می‌کنند و به نتیجه هم نخواهند رسید.

رئیس مجلس تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید مطمئن باشند که اگر در عراق به رای اکثریت مردم احترام نگذارند آینده‌ای بسیار خطرناک‌تر از وضع فعلی خواهند داشت.

ارزیابی عملکرد دو ساله دولت

وی سپس در پاسخ به یک سوال مبنی بر اینکه ارزیابی شما از عملکرد دو ساله دولت و نقاط ضعف و قوت آن کجاست؟ گفت: بنده روز گذشته هم در مجلس ضمن تقدیر از تلاش دولت بر دو خصوصیت دولت آقای احمدی نژاد تاکید کردم. یکی پرکاری و تلاش خستگی ناپذیر چه در وزرا و معاونان آنها و چه در استانداران و معاونان آنها که ما شاهد آن هستیم و همه کسانی که با مسئولان اجرایی سر و کار دارند این پرکاری را تصدیق می‌کنند.

وی با بیان اینکه آهنگ پیشرفت و سازندگی در دولت نهم شتاب بیشتری گرفته است، اظهار داشت: جهت گیری که از نظر من قابل تحسین و تقدیر است توجه دولت به ارزش‌های اسلامی و آرمان‌های انقلاب است که باعث پیوند بیشتر مردم و دولت و نظام شده است.

وی با اشاره به اینکه هیات دولت شب گذشته دیداری با مقام معظم رهبری داشته است،‌ افزود: ایشان در یک فرصت بیشتری و از یک دیدگاه بالاتری ابعاد مختلف دولت نهم را برشمردند که این دو نکته‌ای که هم من اشاره کردم جزو نکات مورد نظر رهبری هم بوده است. علاوه بر این نیز جهات دیگری هم در سخنان ایشان هست و چون مقام معظم رهبری بطور مفصل صحبت کردند من به همین اندازه اکتفا می‌کنم.

حدادعادل خاطرنشان کرد: آنچه برای ما مهم است این که با دولت همکاری کنیم تا در این سرعتی که دارند صحت در حد لزوم تامین شود و همیشه سرعت و شتاب این احتمال را ایجاد می‌کند در بعضی مواقع خطایی اتفاق بیفتد.

وی گفت: ما در مجلس سعی خواهیم کرد با پشتیبانی اصولی از دولت نقد مشفقانه را هم فراموش نکنیم تا دولت در این پرکاری از این جهت هم کمک شود.

گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه

حدادعادل در پاسخ به اینکه گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه چه زمانی قرائت می‌شود، گفت: رسم ما در مجلس هفتم این است که تحقیق و تفحص را قبل از قرائت در صحن یکبار با دستگاه مورد نظر در میان می‌گذاریم و در واقع آخرین دفاع طرف مقابل را می‌شنویم.

وی افزود: ممکن است گاهی گزارش تحقیق و تفحص احتیاج به تصحیح یا تکمیل داشته باشد و ممکن است اتفاقی در گذشته رخ داده باشد و سپس اصلاح و برطرف شده باشد و حال گزارش آن به آن صورت صحیح نباشد.

حدادعادل ادامه داد: آن کار را در کمیسیون‌ها انجام می‌دهیم البته در نهایت طبق آیین‌نامه توسط جمع مشترک کمیسیون و هیات تحقیق و تفحص به تصویب برسد خوانده می‌شود.

وی توضیح داد: گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه در چنین مرحله‌ای است. ما مطالب درج شده در این گزارش را به اطلاع قوه قضاییه می‌رسانیم پاسخ این قوه را دریافت می‌کنیم. اگر دیدیم این پاسخ قانع کننده است و باید بعضی از بخش‌های آن حذف شود حذف می‌کنیم اگر نه آنچه را که این هیات به تصویب برساند در نهایت قرائت خواهیم کرد.

ارائه لایحه بودجه

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه دولت در صدد ارائه لایحه بودجه بصورت مختصر است آیا مجلس آماده همکاری با دولت است یا همان روال گذشته خود را دنبال می‌کند، گفت: کاملا احساس می‌شود یک تحولی در ساختار لایحه بودجه ضرورت دارد. البته این مطلب را بنده در مجلس ششم به آن پی برده بودم. در مجلس هفتم هم بارها با همکاران در این باره بحث کردیم.

وی با اشاره به اینکه دولت هم متوجه این تحول شده است، ادامه داد: امیدواریم این تغییری را که دولت وعده آن را داده است عملی شود و بودجه به شکلی به مجلس عرضه شود که مجلس بتواند روی مباحث بنیادی آن بیشتر تامل و تفکر کند.

حدادعادل گفت: البته یک رسمی در مجلس بوده که نمایندگان هنگام طرح لایحه بودجه در مجلس مشکلات اجرایی استان و حوزه‌های خود را بیان می‌کردند. این از جهت دلسوزی آنها نسبت به حوزه‌های انتخابیه خود خوب است اما عیب این روش وقتی بر فضای بررسی بودجه غلبه می‌کند این است که جزییات را می‌بینند و کلیات تحت الشعاع قرار می‌گیرد که این اتفاق نباید بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم نسبت به عکس العمل نمایندگان و یا نوع تغییری که دولت می‌خواهد در ساختار بودجه دهد پیشاپیش داوری کنیم بهتر است صبر کنیم و ببینیم دولت چه تحولی را صورت می‌دهد و نمایندگان متناسب با آن تحول چه واکنشی خواهند داشت. آنچه من بر آن تاکید می‌کنم نیاز به یک تحول در بررسی بودجه است زیرا حالت خسته کننده و کهنه‌ای را تاکنون شاهد بوده‌ایم و نوسازی در این کار ضروری است.

بازرسی آژانس از تاسیسات هسته ای

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه اگر در اجلاس آینده شورای حکام یا شورای امنیت از ایران خواسته شود که اجازه بیشتری به بازرسی سازمان از تاسیسات ایران دهد آیا این اجازه داده خواهد شد و این اجازه را تا چه حد می‌توان عقب نشینی از موضع خود یا همکاری با آژانس دانست و موضع مجلس در این زمینه چیست؟ گفت: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست و از آن عقب نشینی نخواهیم کرد ولی با حفظ این حق برای اثبات مشروعیت کارمان و اثبات اینکه ما قصد استفاده نظامی نداریم و رد اتهاماتی که آمریکا به ما وارد می‌کند، آمادگی برای همکاری با آژانس را داریم و تصور می‌کنیم مقررات آژانس این امکان را می‌دهد که هر نوع راستی آزمایی در مورد ادعاهای ایران توسط بازرسان عملی شود.

وی افزود: ما به طور کلی بنای همکاری با آژانس را داریم و تصور می‌کنیم همکاری با آژانس و مذاکره راه حل مساله هسته‌ای ایران است.

لایحه مدیریت خدمات کشوری

غلامعلی حدادعادل در مورد اینکه تکلیف لایحه مدیریت خدمات کشوری و برگزاری جلساتی با دولت و شورای نگهبان چه شده است، گفت: این لایحه مصوبه مجلس است و نهایتا باید اجرا شود.

وی افزود: اگر توانستیم با شورای نگهبان به توافق برسیم هوالمطلوب و اگرنه این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت ارسال خواهد شد. لاکن ما قطع نظر از این مسیر حقوقی و قانونی با توجه به آثار گسترده اقتصادی و مالی که این لایحه برای دولت دارد مایلیم مقدورات دولت را مراعات کنیم.

رئیس مجلس گفت: مایل نیستم به دولت برای اجرای لایحه‌ای فشار بیاوریم که می‌دانیم دولت قادر به اجرای آن نیست. بنابراین از دولت خواسته‌ایم امکانات و محدودیت‌های خودش را باز هم به مجلس منتقل کند. اگر امکان نوعی تعدیل در این لایحه وجود داشته باشد که آن را قابل اجرا نماید ما ترجیح می‌دهیم که این تعامل را در این لایحه بسیار مهم با دولت داشته باشیم.

مذاکرات هسته‌ای ایران

رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چنانچه مذاکرات هسته‌ای ایران با پافشاری آمریکایی‌ها در صدور قطعنامه مواجه شود اقدامات مجلس چه می‌باشد؟ گفت: مجلس دولت را قانونا ملزم به غنی سازی برای مقاصد صلح آمیز کرده است و دولت نیز اجرای این قانون را به عهده گرفته است. مجلس تاکید کرده که اگر آژانس از حق ملت ایران دفاع نکند مجلس هم در همکاری با آژانس تجدیدنظر خواهد کرد. این جنبه‌های حقوقی و قانونی است که مجلس مواضع خود را از قبل نسبت به آن اعلام کرده و فعلا چون همکاری با آژانس ادامه دارد احتیاج به تصمیم جدیدی در حال حاضر احساس نمی‌شود و امیدواریم که در شورای امنیت هم به همکاری ایران با آژانس و واقعیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای ما توجه شود. من بارها گفته‌ام انگیزه آمریکایی‌ها از مخالفت با فعالیت هسته‌ای ایران صد درصد سیاسی است والا آمریکایی‌ها با فعالیت هسته‌ای اسرائیل نه تنها موافقتند بلکه پشتیبانی هم از آن می‌کنند و اگر آمریکا واقعا نگران صلح جهانی بود باید قبل از اینکه با ایران مخالفتی بکند در برابر فعالیت هسته‌ای اسرائیل موضع گیری می‌کرد.

رئیس مجلس گفت: مطلب آشکارتر از این است که کسی در فهم آن دچار دشواری باشد ولی آمریکا می‌خواهد با زورگویی حرف خود را پیش ببرد و ما هم بنا داریم رابطه خود را با کشورهای دیگر از مدار سلطه‌گری و سلطه پذیری خارج کنیم و این سخن رهبری است در دیداری که اخیرا با سفرای ایران در کشورهای دیگر داشتند.

امنیت شغلی وزرا

رئیس مجلس در پاسخ سوال خبرنگار روزنامه همشهری در ارتباط با امنیت شغلی وزرا و مطلوبین کار آنها با توجه به گمانه زنی‌های روزنامه‌ها برای ترمیم کابینه گفت: خبر موثقی درباره تغییر وزیر دیگری در کابینه نشنیدم. البته تغییرات بعدی محال نیست ولی تا جایی که اطلاع دارم تغییرات مورد نظر به دو وزیر به دولت مربوط می‌شود که در نهایت با رای اعتماد مجلس وزرای آینده معین بشوند و تغییر رئیس کل بانک مرکزی که اعلام شده، طبیعی است که اعضای دولت ترمیم می‌شوند اتفاق چندان عجیبی نیست ما هم از زحمات وزرایی که از دولت خارج شده‌‌اند تشکر می‌کنیم و هم امیدواریم رئیس جمهور افرادی را برای تصدی وزارتخانه‌های بدون وزیر معرفی کنند که جمعی به مدیریت آنها اعتماد پیدا کند و با رای خوبی این وزارتخانه‌ها هر چه سریع‌تر صاحب وزیر شوند.

رفع توقیف از خبرگزاری ایلنا

رئیس مجلس در ارتباط با نامه تعدادی از نمایندگان در خصوص رفع توقیف از خبرگزاری ایلنا و خبرهای انتشار شده درخصوص اخراج برخی از اساتید دانشگاهی گفت: نمایندگانی که در خصوص ایلنا اقدام کرده بودند از من نخواستند که اقدامی کنم آنها به وظیفه خود مستقل عمل کرده بودند البته من به عنوان یک نماینده بارها گفته‌ام از تعطیلی هیچ خبرگزاری و توقیف هیچ روزنامه‌ای خوشحال نمی‌شوم ولی این به معنای این نیست که چنین اتفاقی نخواهد افتاد ولی بنده علل اصول موافق شور و نشاط فضای اطلاع رسانی در کشور هستم.

وی در ادامه گفت: در خصو بازنشسته شدن استادان دانشگاه من اطلاع دقیقی ندارم. وزیر علوم گفته که اخراج استادان تنها با حکم کمیته انضباطی می‌تواند صورت گیرد اگر با حکم کمیته انضباطی صورت گیرد مسیر قانونی خود را طی کرده است اگر نه باید دید که چه کسی تصمیم گرفته است. بنده هنوز نمی‌دانم که استادانی که شما از آنها نام می‌برید چه کسانی هستند و به چه علتی برکنار شده‌اند. در مورد یکی از استادان دیدم در صفحه اول روزنامه اعلام کرده بود که من برکنار نشدم با تقاضای خودم بازنشسته شدم، بازنشستگی هم یک امر طبیعی است هر کسی که اشتغالی دارد بالاخره یک روز هم نوبت بازنشستگی‌اش می‌رسد ولی فکر می‌کنم که ما در همه جا باید مدافع فضای آزاد و نقد باشیم و در دانشگاه بیش از هر جای دیگر باید این امکان را فراهم کنیم که استادان و متخصصان رفتار دولت را نقد کنند دولت هم تحمل خودش را در شنیدن نقد در دیدار با اقتصاددانان نشان داد.

وی گفت: دولت نشان داد که از نقد استقبال می‌کند حالا این استادانی که شما نام می‌برید چه کسانی هستند و داستان چه بوده اینها را شما باید به ما اطلاع دهید.

حراج اشیاء جیرفت در لندن

حدادعادل همچنین در ارتباط با نتیجه پیگیری حراج اشیاء جیرفت در لندن گفت: تصور من این بود که دستگاه‌های مسئول پیگیری می‌کنند.من از مسئولان کمیسیون فرهنگی خواهم خواست که در تماس با مسئولان اجرایی به وظیفه نظارت خود عمل کنند.

گلایه رییس مجلس از عدم ارائه گزارش نظارتی برنامه چهارم

رئیس مجلس در مورد گلایه خود از عدم ارائه گزارش نظارتی برنامه چهارم توسعه گفت: ما نظرمان را به دولت گفته‌ایم. نظر مجلس این است که رئیس جمهور در مجلس حضور یابد و گزارش عملکرد دولت را در اجرای برنامه چهارم توسعه به نمایندگان بدهد. این نظر صریح مجلس است. ما در مجلس منتظر آقای رئیس جمهور هستیم که این گزارش را به مجلس عرضه کند. بنای ما بر پشتیبانی اصولی و نقد دولت با حفظ استقلال مجلس و پرهیز از ستیزه‌جویی و جنجال آفرینی است.

حق التدریسی‌ها در آموزش و پرورش

همچنین حدادعادل رئیس مجلس در ارتباط با تصویب و اجرایی شدن قوانین برای مدت محدود و ایجاد مشکل برای برخی از افراد از جمله معلمان حق التدریس گفت: مجلس اصولا استفاده از معلمان حق التدریسی به جای معلمان دوره دیده دانشگاهی نظر مساعدی ندارد و معتقدیم که آموزش و پرورش نیاز خود را از قبل بداند. برای تامین این نیاز دانشجوی متعهد بپذیرد و در مراکز تربیت معلم و در دانشگاه‌های تربیت معلم آنها را آماده کند.

وی گفت: اصولا ما وجود حق التدریسی‌ها را در آموزش و پرورش یک روال درستی نمی‌دانیم اگر می‌خواهیم آموزش و پرورش موفقی داشته باشیم باید روز به روز این شیوه محدودتر شود. علت اینکه مجلس هفتم در آغاز کار خودش حدود 40 هزار نفر را اجازه پذیرش داد این بود که نشان دهد که علاقه دارد این شیوه انتخاب معلم محدود شود. به دلایلی این داستان حق التدریسی در آموزش و پرورش ادامه دارد. به هر حال ما هم مایلیم که مشکلات معلمانی که به صورت حق التدریسی در آموزش و پرورش کار می‌کنند حل شود و هم مایلیم آموزش و پرورش این روش را رها کند و به جاده صحیح استفاده و استخدام از معلم بیفتد.

وی گفت: ما با مسئولان آموزش و پرورش همکاری می‌کنیم در حال حاضر آنها به ما اعلام نکرده‌اند که مشکلشان مشکل قانون است. اگر روزی دولت و وزارتخانه آموزش و پرورش مساله را با ما در میان بگذارد مساله را بررسی می‌کنیم و سعی می‌کنیم راه حلی برایش پیدا کنیم.

ارائه بنزین آزاد از طرف دولت

رئیس مجلس در ارتباط با ارائه بنزین آزاد از طرف دولت به برخی از سازمان‌ها گفت: دولت موظف بود که مصرف بنزین دستگاه‌های دولتی را با نرخ سهمیه بندی عرضه کند.

دولت از این بابت کار غلطی نکرده است در اینکه آیا قانون دولت را موظف می‌کند که علاوه بر سهمیه بندی، بنزین را در اختیار عموم به قیمت آزاد قرار دهد اختلاف نظر است و فعلا دولت براساس این تفسیر عمل می‌کند که دولت اختیار دارد ملزم است ما هم منتظر هستیم که در اجرای سهمیه بندی برخی مشکلات موردی رفع شود. شاید با این سهمیه نیازهای مردم رفع شود کما اینکه در این ایام می‌بینید که مردم از سهمیه بنزین خود استفاده می‌کنند معلوم می‌شود که این ماهی صد لیتر کم نبوده، به طور متوسط با 5/3 لیتر در روز بین 30 تا 40 کیلومتر در شهر می‌شود رفت و آمد کرد و این شاید برای یک درصد بالایی از دارندگان خودرو کفایت کند. مردم احساس کردند که با مدیریت سوخت می‌توانند به کارهای خود برسند.

عملکرد مجلس هفتم در مورد جوانان

رئیس مجلس در ارتباط با عملکرد مجلس هفتم در مورد جوانان گفت: مجلس با اختصاص بودجه خوبی رونق و نشاطی در کار ورزش پدید آورده است. موفقیت‌های ورزشی که در حال حاضر می‌بینید اینها هم با پشتیبانی مجلس و هم با تلاش دولت حاصل شده است.

وی با اشاره به موفقیت‌های جوانان ورزشکار در عرصه‌های بین المللی گفت: این موفقیت‌ها با توجه مجلس به بودجه ورزش شکل گرفته است.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به دیگر مسایل جوانان خصوصا ازدواج، مسکن و اشتغال گفت: مجلس با تصویب تبصره 6 دست دولت را باز گذاشته که مشکل مسکن را حل کند و در سایر جهات فرهنگی و آموزشی هم تلاش می‌کنیم که در خدمت جوانان کشور باشیم. مجلس هفتم توجه دارد که باید قدر جوانان که سرمایه‌های کشور هستند را بداند.

کاهش ارائه تحقیق و تفحص‌های جدید در مجلس

رئیس مجلس در ارتباط با کاهش ارائه تحقیق و تفحص‌های جدید در مجلس گفت: طبیعی است که در سال آخر تقاضا برای تحقیق و تفحص کاهش پیدا کند به این دلیل که نمایندگان تشخیص می‌دهند که فرصتی برای عرضه آن در مجلس و به نتیجه رساندن آن وجود ندارد. ولی اهرم‌های نظارتی نمایندگان منتهی به تحقیق و تفحص نیست بلکه سوال می‌کنند علاوه بر این نمایندگان ناظر مجلس که چند ده نفر هستند در انواع شوراها و مجامع قانونی حضور دارند و در نطق‌های قبل از دستور و تذکرات و سایر روش‌های دیگر هم نمایندگان سعی می‌کنند اگر اشکالی در کارهای اجرایی می‌بینند آنها را متذکر شوند.

توقع ایران از آژانس انرژی اتمی

رئیس مجلس در ارتباط با توقع ایران از آژانس انرژی اتمی با توجه به همکاری خوب ایران با این آژانس گفت: توقع ایران از آژانس این است که حقیقت را بیان کند و تحت تاثیر فشارهای سیاسی خصوصا فشارهای ناروای آمریکا قرار نگیرد و اعتبار حقوقی این موسسه بین المللی را مخدوش نکند ما بیش از این توقعی از آژانس نداریم.

ارائه کارت سوخت اضافی به نمایندگان

رئیس مجلس در پاسخ به آخرین سوال خبرنگار مبنی بر ارائه کارت سوخت اضافی به نمایندگان و تخریب برخی از بزرگان و چهره‌های نظام گفت: قطعا بین نمایندگان و مردم تفاوت وجود دارد. تفاوت مردم و نماینده این است که نماینده ملزم به حوزه انتخابیه خودش سرکشی کند. وقتی یک نماینده به منطقه خود سفر می‌کند مردم انتظار دارند که او به روستاها برود و نماینده یک فرد عادی نیست.

وی گفت: نماینده وظایف سنگین‌تر و اختیارات بیشتری دارد. این بود که دولت هم با تصدیق اینکه نماینده مثل مدیران دولتی وظایفی دارد که قانون برعهده او گذاشته موافقت کرد که علاوه بر ماهی یکصد لیتری که هر نماینده برای استفاده شخصی می‌گیرد ماهی 200 لیتر هم اضافی بگیرند تا در سفرهایی که برای سرکشی به حوزه انتخابیه خود دارند در واقع به علت نداشتن بنزین از سرکشی و نظارت و اطلاع از وضع مردم بازنمانند. ما با دولت مدتی است که گفتگو کردیم و امروز آقای کوهکن این کارت‌ها را دریافت کرده بودند و بین نمایندگان توزیع کردند.

رئیس مجلس در ادامه گفت: وظیفه‌ای که یک پزشک دارد با یک نماینده قابل مقایسه نیست. یک نماینده 400 روستا در حوزه انتخابیه‌اش دارد و باید مرتبا در جاهای مختلف سرکشی کند و نماینده کمتر از یک مسئول دولتی نیست. اگر قبول کردیم که مسئولان دولتی بیش از اشخاص عادی مصرف بنزین دارند باید قبول کنیم که نماینده هم یک وظایفی قانون بر دوش او گذاشته و باید در اجرای آن وظایف کمک کرد.

توهین به شخصیت‌های بلندپایه نظام

حدادعادل در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر توهین اصولگرایان به شخصیت‌های بلندپایه نظام گفت: ما کسانی را که نسبت به شخصیت‌های درجه اول انقلاب هتاکی می‌کنند اصولگرا نمی‌دانیم.

وی گفت: اصولگرایی حرکت در چارچوب اخلاق و انضباط صمیمی است و مقام معظم رهبری مسیر حرکت در اصولگرایی را در سخنانشان به ما نشان دادند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet