پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/17 14:46:00
سرویس بین الملل
مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

پاسخ به نامه های نمایندگان کنگره آمریکا، به اراده رییس مجلس بستگی دارد

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محور نامه های نمایندگان کنگره آمریکا تقاضا برای گفت و گو و مذاکره است تصریح کرد: چون نامه ها خطاب به آقای لاریجانی است، پاسخ به آنها به اراده ایشان بستگی دارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "کاظم جلالی" در جمع خبرنگاران پارلمانی با اشاره به نامه نمایندگان کنگره آمریکا به رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تکذیب اظهارات اخیر برخی از افراد در آمریکا مبنی بر اظهار تعجب آنها از سخنان لاریجانی در مورد دریافت نامه از کنگره آمریکا، گفت: اینکه برخی از افراد در آمریکا نامه نمایندگان کنگره را به رئیس مجلس تکذیب کرده اند نشان می دهد که اینها یا مطلع نبودند و یا غرض دیگری داشتند.

وی با اشاره به این مطلب که نمایندگان کنگره آمریکا نامه هایی را به لاریجانی و همچنین در مجلس هفتم به حدادعادل نوشته و تقاضای گفتگو و ملاقات داشتند گفت: دو تن از اعضای کنگره آمریکا به نام های "گریگوری میکس" و "واین گیلچرست" نامه ای را با امضا به آقای لاریجانی نوشتند و آنها ضمن تبریک به ایشان برای انتخاب شدنشان به عنوان رئیس مجلس گفتند که ملت ایران و نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی وظیفه سنگینی دارند و مجالس دو کشور ایران و آمریکا مسئولیت دارند که در جهت تامین منافع مشترک خدمت کنند.

وی تصریح کرد: آنها (نمایندگان کنگره آمریکا) تاکید کرده اند که خواسته ما انجام گفتگوهای شفاف و صادقانه با یکدیگر است به عنوان نمایندگان (مردم آمریکا) کاملا آشنا به منافع مشترک یکدیگر و آگاه از نقش مهم ایران در منطقه خاورمیانه هستیم.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با اشاره به نکات پایانی نامه نمایندگان کنگره آمریکا گفت: امیدوار هستیم که به عنوان اعضای کارگروه گفتمان و مذاکره در مجلس نمایندگان این انتخاب را به شما (رئیس مجلس) تبریک بگوییم و این گفتگوها به انجام برسد.

وی گفت: این فعلا یک نامه ای است که ما در منظر شما گذاشتیم ولی آنها نامه های دیگری هم نوشته اند و برخی هم امضاهای تک نفره دارد و بعضی دیگر از نامه ها هم دارای امضاهای جمعی و بیشتر است.

جلالی در خصوص پاسخ به نامه ها گفت: پاسخ به نامه ها بستگی به اراده آقای لاریجانی دارد زیرا نامه ها خطاب به ایشان است در خصوص جواب و چگونگی جواب و غیره، تصمیم بر عهده آقای دکتر لاریجانی است.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص محور نامه ها گفت: محور نامه ها بیشتر در مورد تقاضا برای گفتگو و مذاکره به عنوان نمایندگان دو ملت است.

جلالی همچنین زمان بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی از تاسیسات اتمی بوشهر را دوشنبه هفته آینده عنوان کرد.

کاظم جلالی همچنین در مورد اظهارات اخیر "خاویر سولانا" گفت: اظهاراتی که اخیرا آقای سولانا در جمع خبرنگاران داشتند بسیار موجب تعجب است، به دلیل اینکه مبنای کار حل و فصل مسایل بین المللی است باید براساس مبانی حقوقی ترسیم شود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران براساس حقوق بین المللی و مبتنی بر NPT و قواعد بین المللی هم نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی را پذیرفت و هم در چارچوب قواعد بین المللی فعالیت های هسته ای را انجام داد.

جلالی گفت: در خصوص فعالیت های گذشته ما، امروز دیگر ابهامی وجود ندارد آنچه هم به عنوان مطالبات ادعایی مطرح شد یک مساله جعلی و ساختگی است و مدرک و سندی در مورد آن تاکنون نتوانسته اند ارائه کنند.

وی تصریح کرد: در خصوص فعالیت های امروز هسته ای ایران هم خود آقای البرادعی برای پانزدهمین بار صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران را تایید کرد لذا در خصوص فعالیت های امروز هم عملا هیچ شبهه ای وجود ندارد.

جلالی گفت: آنچه که در زمینه فعالیت های آینده جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود برخی ها علی الظاهر عادت دارند که غیب گویی کنند و پیش از زمان پیش بروند. قواعد بین المللی کاملا ناظر بر فعالیت های آینده هم می تواند باشد لذا جمهوری اسلامی ایران امروز در خصوص فعالیت های هسته ای خود کاملا اعتمادسازی کرد و نهایت همکاری را با جامعه جهانی انجام داد و مسایل غیر حقوقی که برخی ها مطرح می کنند به نظر می رسد که از یک موضع کاملا یکجانبه گرایانه ای در عرصه بین المللی مطرح می شود.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: ما امیدواریم که هم آژانس بین المللی انرژی هسته ای و هم آقای سولانا براساس واقعیات و براساس قواعد بین المللی و براساس آنچه که در مبانی حقوقی بین المللی وجود دارد مسایل را پیگیری کنند. خارج از مسایل بین المللی سخنی را مطرح کردن زیبنده مقامات عالی در دنیا نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet