پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/18 12:01:00
سرویس اقتصادی

موافقت مجلس با کلیات اختصاص نیم درصد حقوق ورودی وصولی به گمرک

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز دوشنبه به تصویب کلیات لایحه اختصاص نیم درصد حقوق ورودی وصولی به گمرک رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، پس از بحث و بررسی نمایندگان با 114 رای با کلیات لایحه اختصاص نیم درصد حقوق ورودی وصولی به گمرک موافقت کردند.

در صورت تصویب نهایی این لایحه به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می شود برای افزایش کارایی گمرک جمهوری اسلامی ایران، نیم درصد حقوق ورودی، وصولی گمرک در هر سال را برای تشویق کارکنان آن و همچنین رفع کمبود تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز گمرک هزینه نماید.

برای سال 1387، در همان سقف اعتبارات مصوب گمرک در قانون بودجه سال 1387 کل کشور نیم درصد حقوق ورودی در سال مذکور برای منظور فوق در نظر گرفته می شود.

دولت در لایحه پیشنهادی به مجلس در مورد ضرورت تصویب این لایحه آورده است:

تحولات شگرف دهه های اخیر و فضای نوین اقتصاد جهانی، روابط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بین کشورها را دگرگون ساخته و به تبع آن گمرک ایران را وارد عرصه ایفای وظایف و ماموریت های جدید نموده است. تنوع وظایف و توسعه فعالیت ها و گسترش حوزه عمل گمرک ایران، علی رغم این که موجب افزایش درآمدهای وصولی گمرک گردیده است، مشکلات عدیده ای را نیز برای گمرک فراهم نموده است. پراکندگی جغرافیایی و حضور در دور افتاده ترین و محروم ترین نقاط کشور (بیش از 160 واحد گمرکی) تحت شرایط نامناسب آب و هوایی، نبود یا کمبود امکانات اداری و مسکونی، قدمت ساختمان ها و اماکن گمرکی، محرومیت از تسهیلات زندگی، فقدان تجهیزات مناسب آموزشی، پایین بودن حقوق و مزایای کارکنان گمرک نسبت به سازمان های همجوار ضمن این که سلامت شغلی کارکنان این مجموعه را در معرض خطر قرار می دهد، جذب و نگهداری نیروهای متخصص و مجرب را با مشکل مواجه ساخته است.

با عنایت به مراتب فوق و به منظور تامین نیازهای ضروری گمرک های کشور و برآورده نمودن حداقل نیازهای پرسنلی و اداری در جهت تحقق درآمدهای پیش بینی شده، این لایحه جهت طی مراحل قانونی تقدیم می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet