هدر موبایل
1387/09/18 11:43:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده ملکان: بحران مالی غرب حاکی از رویکرد صحیح اقتصاد ملی ماست

نماینده مردم ملکان گفت: بحران اخیر مالی غرب بالاخص نظام سرمایه‌داری جهان حاکی از رویکرد صحیح و درست اقتصاد ملی است.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سلمان خدادادی" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«حسبنا الله نعم الوکیل نعم المولا و نعم النصیر»

با درود و سلام به ارواح پاک شهدای اسلام و امام شهداء و آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و عرض تبریک به مناسبت عید سعید قربان به حضور همه مسلمانان جهان خاصه مردم مسلمان ایران و تبریک پیشاپیش عید سعید غدیر و عید ولایت، سخنم را با فرمایش حضرت حسین بن علی در روز عرفه آغاز می‌کنم که می‌فرمایند: «ای شنواترین شنوندگان! و ای بیناترین بینایان! ای سریعترین حسابگران! ای مهربانترین مهربانان! به محمد و خاندانش که مایه خیر و برکت عالمیانند درود فرست، خداوندا از تو می‌خواهم آن حاجتم را که اگر برآوری دیگر از هر چه محرومم کنی زیان نکنم و اگر برنیاوری هر چه عطا کنی مرا سودی نبخشد، برآورده ساز».

در حالی که در نوار غزه دولت منتخب ملت فلسطین با شجاعت هر چه تمامتر در مقاومت هستند و می‌کوشند تا با تمام سختیها که با اشغال و محاصر اقتصادی و دارویی و غذایی دارد از عزت و شرف جهان اسلام دفاع کنند، متأسفانه سران برخی از کشورهای اسلامی و عربی بهیچوجه به وظایف خود در قبال غزه و حکومت آن عمل نمی‌کنند و تلاش دارند زمینه‌های همکاری و سازش با رژیم صهیونیستی را در منطقه فراهم سازند و طرح صلح خاورمیانه مورد خواست آمریکا را جامه عمل بپوشانند. از آن رو وظیفه دینی و انسانی و اسلامی ما حکم می‌کند در چنین شرایطی در کنار ملت مظلوم فلسطین و کودکان و زنان اسیر در بند محاصره‌ای که هر روز مورد حملات هوایی و موشکی اسرائیل قرار می‌گیرند، بایستیم و از حقوق حقه آنان دفاع نماییم.

بحران اخیر مالی غرب بالاخص نظام سرمایه‌داری جهان حاکی از رویکرد صحیح و درست اقتصاد ملی است که از وابستگی به تمرکز و انحصار رهیده و به استقلال ملی فکر می‌کند. ریشه بحران مالی آمریکا که به بحران اجتماعی و سیاسی تبدیل خواهد شد حکایت از هوشیاری و مراقبت ویژه دارد که در مدیریت بر اقتصاد داخلی و ملی باید آن را اعمال کنیم. باید از این مشکل پیش آمده برای جهان غرب که بدون شک اثرات آن را در مسایل اقتصاد ایران نیز خواهیم داشت، تدبیر مناسب به عمل آورد. یکی از این راهکارها می‌تواند فراخوان سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور باشد و حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و حمایت از تولید و نباید در چنین شرایط بحرانی برای اجرای طرح تحول اقتصادی تعجیل نمود. باید به کار کارشناسی و نظر کارشناسان امر احترام گذاشت و در سایه تعامل که متأسفانه امروزه آن را بین قوای سه گانه کمتر می‌بینیم برنامه‌ریزی بعمل آید. باید این واقعیت را پذیرفت که در سال آینده با وضعیت فعلی قیمت نفت اگر برنامه خوبی نداشته باشیم با مشکل مواجه خواهیم شد. توجه برنامه‌ریزان اقتصادی را به این نکته معطوف می‌دارم که کشوری با نفت چند دلاری پیش‌بینی شده در بودجه سال 1387 اداره شد و امروز قیمت نفت چند دلار است، تفاوت موجود قابل توجه است. امیدوارم مسؤولین اجرایی که مسؤولیت مستقیم در این خصوص را دارند چاره‌ای بیاندیشند و یکی از این راهکارها وحدت، تعامل بین تمام دستگاههای مختلف نظام است.

واقعاً امروز مردم حوصله درگیریهای سیاسی و اختلافات را ندارند. امروز مردم از بیکاری که باعث بی‌انگیزه بودن جوانان در همه ابعاد جامعه شده در عذاب هستند. امروز علل بسیاری از ناهنجاریهای موجود در جامعه، پایین بودن سطح درآمد مردم است که باید چاره‌ای اندیشید. حقیقتاً مردم از مشکلات مسکن، تورم و گرانی رنج می‌برند و به این مشکلات چه زمانی و چه کسی باید جوابگو باشد؟ امیدوارم در انتخابات آینده ریاست جمهوری کاندیداهای محترم برنامه روشن تری برای حل معضلات اجتماعی و مشکلات مردم خصوصاً بیکاری، گرانی، تورم، مسکن، بهداشت، رفاه اجتماعی و آموزش عالی ارائه نمایند و مردم عزیز ایران نیز با هوشیاری کاملی که همواره از آن برخوردار بودند، برنامه ارائه شده کاندیداها را بررسی و با حضور گرم خود فردی را انتخاب نمایند تا به این مشکلات پاسخگو باشد و بتواند وظایف خود را به همانگونه‌ای که در قانون‌اساسی آمده است به نحو شایسته عمل کند.

مردم شریف و قدرشناس حوزه انتخابیه‌ام، شهرستان ملکان و لیلان به علت سرمای شدید سال گذشته و خشکسالی که به این معضل اضافه شد، حقیقتاً در مضیقه هستند، به این جهت به کمک و مساعدت و توجه خاص مسؤولین اجرایی، خاصه رئیس جمهور محترم و وزیر محترم جهادکشاورزی نیازمندند. امیدوارم دولت (با توجه) به حاد بودن مشکل به فکر اقدام جدی باشد.

از وزارت راه و ترابری می‌خواهم هر چه سریعتر نسبت به (ساخت) تقاطع غیرهمسطح ورودی و خروجی شهرستان ملکان اقدام نماید و نقاط حادثه‌خیز شهرستان را برطرف سازد از جمله منطقه یوزباشکندی و کمربندی ملکان و جاده لیلان و ملکان را که مطالعه آن به انجام رسیده، اجرایی نماید.

از وزارت نیرو بخاطر اجراء سد لیلان‌چای تشکر نموده و درخواست اجرایی شدن سد قره‌ناز را دارم.

درخصوص وضعیت بسیار نابسامان بهداشت و درمان استان باید به دولت نهم تسلیت گفت. امیدوارم دولت عدالت‌محور با اعزام کارشناسان نسبت به بررسی وضعیت مدیریت بهداشت و درمان استان اقدام نماید.

در خاتمه از طرف خودم و سایر همکاران استانی‌ام در مجلس شورای اسلامی از سفر هیأت محترم دولت به استان آذربایجانشرقی کمال تشکر را می‌نمایم و از مردم حوزه انتخابیه‌ام خصوصاً از مردم شریف لیلان که بطور بی‌سابقه از معاون محترم رئیس جمهور استقبال نمودند تشکر می‌کنم.

لازم به تذکر است که دولت در مقابل این همه محبت مردم بایستی در اجرایی شدن مصوبات سفر اهتمام لازم را داشته باشد، چرا که متأسفانه بعضی از مصوبات درخصوص طرحهای بزرگ تابحال آنطور که مد نظر دولت بوده به مرحله اجراء درنیامده است. از اجراء سد قره‌ناز که مصوبه سفر اول است هیچ خبری نیست و هیچیک از بانکها تابحال برای مصوبه سفر اول که پرداخت تسهیلات بانکی به اجرایی شدن ذوب آهن شمالغرب در ملکان بوده اقدام نکردند و هیچ اقدامی درخصوص شهرک صنعتی ملکان انجام نگرفته و در اجرای سالنهای ورزشی بسیار کند عمل گردیده است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

"سلمان خدادادی" سه دقیقه از وقت نطق خود را به "سیداحمدرضا دستغیب" (فرزند علی‌اصغر) واگذار کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet