ولادت حضرت امام رضا (ع)
1387/09/18 11:53:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده شیراز: آیت‌الله دستغیب سرسخت‌ترین مدافع ولایت فقیه بود

نماینده مردم شیراز گفت: آیت‌الله دستغیب سرسخت‌ترین مدافع ولایت فقیه بود.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سیداحمدرضا دستغیب" (فرزند علی‌اصغر) که با استفاده از سه دقیقه وقت نطق سلمان خدادادی به عنوان سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی سخن گفت، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از جناب آقای خدادادی. «من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قوا نهبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا».

بیستم آذرماه مصادف است با سالروز شهادت عالمی عامل و عارفی کامل که در تعریف جامع حضرت امام از ایشان بعنوان معلم اخلاق، مهذب نفوس و مرشد مردم یاد گردیده (است).

در این شرایط برخود لازم می‌دانم از آن جایی که جایگاه امروز همه ما نمایندگان مکان مقدسی است که بزرگانی چون شهید محراب آیت‌الله دستغیب و همرزمان شهیدش در مسند قانونگذاری قرار داشته‌اند، نکاتی چند را به اختصار تقدیم همکاران محترم نمایم.

1 ـ ایشان با همه مراتب و مقامات علمی و معنوی همواره از حضور در مجامعی که کمترین شبهه مطرح شدن وی را داشت اجتناب می‌ورزید و از شهرت و معروفیت بشدت بر حذر بود. تنها برای رضای خدا کلام حق را بر زبان خویش جاری می‌ساخت تا همه طالبان حق و سالکان الی الله از بیان شیرین و دلچسب ایشان و از قلم روان و پرفیضش بهره‌مند گردند.

2 ـ مشی سیاسی ایشان اعتدال بود و از همان آغاز حرکت از هر نوع افراط و تفریط اجتناب می‌ورزید و همواره می‌فرمود: «المتقدم لهم مارق و المتأخر عنهم ذاهق و اللازم لهم لاهق».

3 ـ از نظر خاص و عام سرسخت‌ترین مدافع ولایت فقیه بود و جمله معروف «من اطاع الخمینی فقد اطاع الله» را هنوز بسیاری بخاطر دارند. در مجلس خبرگان قانون‌اساسی به دفاع از ولایت فقیه برخواست و فرمود: «عجیب این است که اصل و نشر انقلاب از ولایت فقیه شده است و پیروزی انقلاب نیز به برکت ولی فقیه حاصل گردیده، حال آن که برخی در تصویب آن تردید پیدا می‌کنند. اگر بگویند احکام

سیاسی اسلام را قبول داریم و ولایت‌فقیه را قبول نداریم، از اینها می‌پرسیم این احکام سیاسی قرآن را چه کسی باید اجراء کند؟ چه ‌کسی باید در رأس سیاست مسلمین باشد؟

ایشان در پاسخ به شبهات دیگری که مطرح می‌شد که امام یک استثناء است و نه در گذشته و نه در آینده مثل امام کجا پیدا می‌شود، با واهی خواندن تمام این شبهات با اشاره به وعده الهی می‌فرمود: «ما ننسخ من آیه او ننسها نأت بخیر منها او مثلها»

«هرگاه اکثر مردم حاضر شدند به اطاعت از ولی امر و فقیه عادل والله خدای تعالی مثل خمینی و بهتر از او بر ایشان پیدا خواهد کرد».

و بالاخره ایشان ضمن دعوت از مسؤولین و روحانیت به رعایت تقوا، تفرقه‌گرایی را حرام دانسته و ریشه همه اختلافات را در حب دنیا می‌دانستند. ایشان می‌فرمود: «من برای اتمام حجت فریاد می‌زنم، امیدوارم صدایم به همه ملت ایران برسد، التماس می‌کنم، استدعا می‌کنم، ای گروههای متعدد همه به خودتان بیایید، هم به این ملت و هم به این شهداء و جانبازان احترام بگذارید و اختلافات را کنار بگذارید».

این مشی اخلاقی و ملاحظه تقوای سیاسی موجب شد تا ذات اقدس الهی او را به تأسی از جد بزرگوارش حضرت اباعبدالله الحسین، قطعه‌قطعه و خونین‌بال با جمعی از یاران وفادارش به فیض شهادت نائل نماید. والسلام علیکم و رحمه‌الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet