انتخابات ریاست جمهوری
1391/08/07 16:23:37
سرویس فرهنگی
حسینی:

سینمای مستقل نیازمند بازتعریف است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه امروزه سینمای مستقل دارای تعبیر روشنی درعرصه جامعه نیست، تاکید کرد: باید تعریف جدیدی ازمستقل برای سینمای ایران ارائه داد.
سینمای مستقل نیازمند بازتعریف است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه امروزه سینمای مستقل دارای تعبیر روشنی درعرصه جامعه نیست، تاکید کرد: باید تعریف جدیدی ازمستقل برای سینمای ایران ارائه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/23463.jpg سینمای,مستقل,نیازمند,بازتعریف,است Icana

سید مرتضی حسینی در گفت‌و گو با خبرنگارفرهنگی خبرگزاری خانه ملت،افزود: سینمای مستقل در جهان تعریف خاص خود را داشته ودربین عموم مردم نیز طرفدارانی دارد، ولی در ایران این گونه از سینما یا وجود ندارد ویا تعداد انگشت شماری ازسینماگران دراین گروه جای می‌گیرند.

نماینده مردم قزوین درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سینمای مستقل درایران تعبیری است که در ذات خود با نوعی مغالطه همراه است، چون به درستی روشن نیست که مراد از چنین اصطلاحی چیست.

وی ادامه داد:آنچه به طور معمول درجامعه و اذعان عمومی از آن استفاده می شود، سینمایی است که  وابستگی مالی و فکری را با نهادها ی دولتی انکارمی‌کند.

عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان، تصریح کرد:این که در اینجا از واژه انکار کردن استفاده می‌کنیم  با دقت بر گستره ی مفهوم و دایره معنایی است، زیرا چنین سینمایی در وضعیت فرهنگی ایران قابل حصول نیست وبه فرض که قابلیت وجود هم داشته باشد مطلوب نیست، چون سینما در ذات خودش هنر- صنعتی است که بر خلاف هنرهایی نظیرشعر یا داستان ، نیازمند بنیان‌های مالی مشخص و تعریف شده‌ای است.

عضو کار گروه هنر ،رسانه و گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس، اضافه کرد: البته  اینکه سینمای ما  بتواند جایگاهی برسد که نیازمندی‌های خودش را بدون بهره بردن از سرمایه گذاری بخش دولتی تامین کند، یعنی به خود کفایی برسد، امر مطلوبی است که امیدواریم با جهت گیری‌های صحیح فرهنگی و هنری مسئولان و هنرمندان به چنین جایگاهی برسیم. اما اگر چنین سینمایی به لحاظ فکری مغایراندیشه‌های جمهوری اسلامی ایران و آرمان انقلاب اسلامی باشد، زیان  بخش ونامطلوب است.

 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، یاد آور شد: پیروزی انقلاب اسلامی در نهادهای حاکمیتی و دولتی به گونه ای تغیر ایجاد کرد که جهت گیری کلی آن هم راستا  با نهادهای مردمی شود ودر حال حاضر شکاف و شقاقی میان دولت ومردم وجود ندارد و از این حیث  سینمای غیردولتی به منزله سینمایی غیرمردمی نیز تلقی می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet