عید سعید فطر
1391/08/07 16:31:22
سرویس فرهنگی
محمد‌زاده:

نمایشگاه امسال میزبان 2380 رسانه داخلی و رسانه های 30 کشور جهان است

معاون امورمطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی از عرضه بن خرید مطبوعات با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان در نمایشگاه امسال خبر داد، تاکید کرد: نمایشگاه امسال میزبان ۲۳۸۰ رسانه داخلی و رسانه های از ۳۰ کشور جهان به همراه ۸۰ خبرنگار خارجی است.
نمایشگاه امسال میزبان 2380 رسانه داخلی و رسانه های 30 کشور جهان است معاون امورمطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی از عرضه بن خرید مطبوعات با اعتبار 500 میلیون تومان در نمایشگاه امسال خبر داد، تاکید کرد: نمایشگاه امسال میزبان 2380 رسانه داخلی و رسانه های از 30 کشور جهان به همراه 80 خبرنگار خارجی است. https://cdn.icana.ir/d/019/12529.jpg نمایشگاه,امسال,میزبان,2380,رسانه,داخلی,و,رسانه,های,30,کشور,جهان,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، محمد جعفرمحمدیزاده در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات  و خبرگزاری ها ضمن خیرمقدم به اهالی مطبوعات و رسانه گفت: در این دوره از نمایشگاه میهمانانی از 31 کشور دوست و برادر اعم از امارات متحده عربی، عراق، ایتالیا، اوگاندا، اردن هاشمی، سودان، سوریه، مصر، سوئیس، ارمنستان، روسیه و.. داریم.

وی نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها را نقطه عزیمتی برای درک متقابل جامعه و رسانه از یکدیکر خواند و گفت: در عصر ارتباطات نقش ممتاز رسانه ها در اطلاع رسانی بر کسی پوشیده نیست، مطبوعات با بازتاب اخبار و رویدادها حافظ ارزش های دینی و ملی هستند و اهالی مطبوعات رهبری و هدایت این کشتی را برای رسیدن به ساحل عدالت و پیشرفت برعهده دارند.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ادامه داد: جایگاه مطبوعات ایران در عصر فرصت ها و تهدیدهای نظام سلطه جایگاه چشمگیری در آگاهی بخشی و تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی و مواجهه با فرهنگ های بیگانه است، مطبوعاتی که برپایه دانش بنیان نهاده شده اند علاوه بر آگاهی بخشی، حفظ ارزش های اسلامی و تقویت وحدت نقشی کم نظیر در رویارویی با تهاجم رسانه های کم فروغ پردروغ و تفرقه افکن دارند.

محمدزاده یادآور شد: در عصری که بنگاه های دروغ پراکنی برآنند تا ملت ها را از هویت خود دور کنند، بر ماست که با چشمان باز زمینه های رشد کیفی رسانه ها را فراهم کنیم، آمار و ارقام موجود گواه رشد کمی مطبوعات ایران طی چند دهه اخیر است.

وی با بیان اینکه بر این باوریم که شمارگان مطبوعات باید متناسب با جمعیت و نیاز کشور باشد، افزود: اگر چه در حال حاضر این تناسب وجود ندارد، اما باید تلاش کرد تا بیش از پیش راه های توسعه کیفی مطبوعات را برای کسب اعتبار و نفوذ بیشتر در هر دو عرصه داخلی و بین المللی فراهم کنیم.

معاون مطبوعات وزارت ارشاد تاکید کرد: در دو سال گذشته جهتگیری برنامه معاونت مطبوعات براساس سیاست کیفی سازی بنیان نهاده شده است، به گونه ای که از سیطره سیاست زدگی رسانه ها کاسته شده و با ارتقای شاخص های کیفی زمینه اثرگذاری حرفه ای و ارتقای فرهنگ عمومی فراهم شود.

وی با یادآوری تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام گفت: تشکیل این اتحادیه از جمله اقدامات بین المللی در جهت کیفی سازی مطبوعات که در صورت تحقق اهداف آن همدلی رسانه ها در قول و فعل و هدف رقم خواهد خورد.

محمدزاده با بیان اینکه برای توسعه کیفی رسانه های داخلی در مرحله نخست برنامه هدفمندی یارانه مطبوعات و اصلاح نظام یارانه ای بنا شد تاکید کرد: با شفاف سازی شاخص های رتبه بندی مطبوعات و تغییر ضرایب حمایتی براساس شاخص های کمی به میزان 70 درصد و شاخص های کیفی به میزان 30 درصد بخش عمده ای از این برنامه محقق شد.

معاون مطبوعات وزارت ارشاد به تاسیس سامانه اینترنتی اشتراک مطبوعات اشاره کرد و ادامه داد: با اعطای تخفیف تا 50 درصد بهای نشریه به مشترکان ماهیانه، دو ماهیانه و فصل نامه های از محل 10 درصد اعتبار یارانه مطبوعات کار جدیدی در حمایت از مطبوعات گشوده شد.

وی ادامه داد: همچنین برای ارتقای توانمندی های حرفه ای اصحاب رسانه، سرای روزنامه نگاران ایران و شعبه های استانی آن بنیان نهاده شد که در این سرا زمینه های ارتباط خانواده بزرگ رسانه با دیکر تشکل ها فراهم شود.

محمدزاده با بیان اینکه امروز صدور پروانه بخش عمده ای از نشریات به روز شده است، تصریح کرد: صدور مجوز نشریات تخصصی و دانشگاهی به روز شده که به نوبه خود زمینه ای برای تحقق چشم انداز ایران 1404 و جنبش نرم افزاری است.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد تجدید ساختار جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها را از دیگر اقدامات در حوزه بهسازی کیفی مطبوعات خواند  و افزود: رویکرد جشنواره به منظور کشف ظرفیت های واقعی روزنامه نگاری از ارزیابی مقطعی به ارزیابی فرآیندی تغییر یافت.

وی ادامه داد: دغدغه اشاعه سبک زندگی ایرانی اسلامی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید کردند ما را بر آن داشت تا نمایشگاهی به نام نمایشگاه مطبوعات خانوادگی برگزار کنیم تا ضمن اعاده حیثیت از این گروه از نشریات ظرفیت بسیاری از آنان که به ناروا به زرد بودن متهم هستند، بشناسانیم.

محمدزاده با بیان اینکه امروز در کمترین زمان ممکن امکان صدور پروانه برای متقاضیان انتشار رسانه وجود دارد، تاکید کرد: علاوه بر این برای تعریف حرفه خبرنگاری آیین نامه کار خبرنگاران تدوین شد که در آن مشاغل خبر به طور جامع و کامل معرفی شده است.

وی به راه اندازی سامانه سمان اشاره کرد و گفت: از آنجا که آمار درستی از تعداد خبرنگاران وجود نداشت با راه اندازی این سامانه طی فراخوانی از همه اهالی رسانه دعوت شد تا آثار خود را در آن ثبت کنند که امروز پس از یک سال این سامانه با رفع اشکالات به مرجعی مهم تبدیل شده است.

معاون مطبوعات وزارت ارشاد به برگزاری سمینار چالش های مطبوعات پس از وقفه ای 7 ساله اشاره کرد و افزود: این سمینار فرصتی فراهم کرد تا راهبردهای این حوزه بازاندیشی شده و با همت استادان حوزه و دانشگاه ادبیات علمی روزآمد تولید شود.

وی با یادآوری انتشار بیش از 50 عنوان کتاب در حوزه دانش ارتباطات و برگزاری 4 دوره تربیت مدرس روزنامه نگاری برای روزنامه نگاران تاکید کرد: علاوه بر این انتشار سلسله کتاب های مطبوعات ایران گامی دیگر در جهت شناخت آثار روزنامه نگاران کشور بود.

محمدزاده یادآور شد: میراث معنوی مطبوعات ایران با قدمت بیش از 150 سال شایسته برخورداری از موزه ای تخصصی برای صیانت از این گنجینه گرانسنگ است که هم اکنون مقدمات تاسیس این موزه به پایان رسیده است.

معاون  امورمطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی با یادآوری تعریف دو دانشنامه بزرگ مطبوعات جهان اسلام و مطبوعات ایران گفت: در بخش حمایتی معاونت مطبوعاتی با توجه به نوسانات قیمت کاغذ علاوه بر افزایش نوبت های پرداخت یارانه نقدی به عنوان یارانه میان دوره ای طرح توزیع کاغذ یارانه ای بین روزنامه ها به بهای 20 درصد ارزان تر از قیمت بازار به اجرا درآمد که مقارن با این اقدام تعرفه واردات کاغذ روزنامه حذف شد.

وی تاکید کرد: در حوزه توزیع آگهی نیز علاوه بر لغو انحصار آگهی های دولتی، افزایش سه برابری تعرفه پس از 8 سال رنگ تحقق به خود گرفت.  در حوزه معافیت مالی مطبوعات نیز طی توافقی با سازمان امور مالیاتی مقرر شد بخش نامه ای با مضمون معافیت مطلق درآمد حاصل از آگهی های مطبوعاتی از مالیات به تمام دستگاه ها ابلاغ شود.

محمدزاده با بیان اینکه پروانه فعالیت 14 خبرگزاری جدید صادر شده است، تاکید کرد: نمایشگاه پیش رو شاهدی بر همدلی و هم سخنی با رسانه های کشور و تلاش مشترک و تفاهم آمیز برای دستیابی به اهداف یاد شده است.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد شعار نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها را "رسانه، کلام صادقانه، نگاه منصفانه" خواند و گفت: این نامگذاری گویای دغدغه همگانی ما در شرایطی است که ایران به وحدت و همبستگی نیاز دارد. در این نمایشگاه 2380 رسانه در 830 غرفه از داخل کشور و نیز رسانه های 30 کشور جهان با 80 خبرنگار خارجی حضور دارند.

محمدزاده از عرضه بن خرید مطبوعات با اعتبار 500 میلیون تومان در نمایشگاه امسال خبر داد و تصریح کرد: از جمله نوآوری های این دوره از نمایشگاه برپایی غرفه ستاد پیامبر اعظم (ص)، نمایشگاه عکس و گرافیک به عنوان نگارستان مطبوعات و ایجاد بخش عکاسی شهروندی، نمایشگاه اجلاس غیرمتعهدها و دکه های پنجگانه موضوعی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet