هدر موبایل
1391/08/07 16:30:00
سرویس سیاسی
دکترلاریجانی درجلسه پرسش و پاسخ دانشجویان اردبیلی:

بحث های سیاسی با سوءظن ترکیب شده است

رییس مجلس در جمع دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی با انتقاد از اینکه در کشور ما بحث سیاسی با سوء ظن ترکیب شده است گفت: مسلمانان باید نسبت به یکدیگر حسن ظن داشته باشند و این یک نکته اخلاقی است.
بحث های سیاسی با سوءظن ترکیب شده است رییس مجلس در جمع دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی با انتقاد از اینکه در کشور ما بحث سیاسی با سوء ظن ترکیب شده است گفت: مسلمانان باید نسبت به یکدیگر حسن ظن داشته باشند و این یک نکته اخلاقی است. https://cdn.icana.ir/d/019/27838.jpg بحث,های,سیاسی,با,سوءظن,ترکیب,شده,است Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یک روزه خود به استان اردبیل در جلسه پرسش و پاسخ برگزار شده در دانشگاه محقق اردبیلی با حضور دانشجویان و اساتید این دانشگاه در پاسخ به این سؤال که حضور شما در دانشگاه ها برای سومین بار شائبه هایی را با توجه به نزدیک شدن به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ایجاد می کند گفت: برای بنده سعادتی است که در محضر شما حاضر شوم و نظرات شما را بشنوم اما هر زمان دیگری که در دانشگاه حاضر شویم باز هم از این دست از حرف ها درست می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه همیشه حضور در دانشگاه ها را ضروری می دانسته است افزود: در زمان حاضر استنباط ما این است که باید در دانشگاه حاضر شویم و رهبری معظم هم بر این اصل تأکید کردند و خود ما نیز تجربه این حضور را در گذشته داشته ایم.

وی با انتقاد از اینکه در کشور ما بحث سیاسی با سوء ظن ترکیب شده است گفت: مسلمانان باید نسبت به یکدیگر حسن ظن داشته باشند و این یک نکته اخلاقی است.

 

شکایتی از منتقدان خود نکرده ام/ دادستانی به تخریب و توهین واکنش نشان می دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه چرا ظرفیت انتقاد پذیری ندارید و از سایتی که از شما انتقاد می کند شکایت می کنید گفت: من هرگز از هیچ سایتی شکایت نکردم اما به طور کلی بین انتقاد و تخریب تفاوت هایی می دانم و نمی فهمم چه نفعی از تخریب می برید.

وی ادامه داد: بارها نسبت های دروغ به من دادند و من البته شکایتی از این افراد نمی کنم و نکردم اما دادستانی برای همه یک الگوی مشخص دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح اینکه دادستانی نسبت به تخریب افراد واکنش نشان می دهد تأکید کرد: ما هرگز از اینکه سایتی یا وبلاگی از ما انتقاد کند شکایتی انجام نداده ایم اما برخی بیانات توهین و تخریب است و دادستانی نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر من لیستی دارم که از تعدادی از نمایندگان مجلس شکایت شده است و عده ای از این شاکیان دولت و یا دیگر افراد هستند.

لاریجانی تأکید کرد: در شرایطی که در کشور احتیاجی به رفتار آراسته سیاسی است این تخریب ها و بیان این دست از ادعاها درست نیست.

 

 وجود دو فراکسیون اصولگرا در مجلس قابل انتقاد نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا در مجلس دو فراکسیون اصولگرایان وجود دارد و اینکه چرا شما از لیست جبهه متحد بعد از انتخابات بیرون آمده اید و این جبهه را دور زدید گفت: این ادعا نادرست است چرا که جبهه متحد پیش از انتخابات برای من لیست نداد و از اساس من به طور مستقل از قم کاندید شدم.

وی تأکید کرد: البته من کمک هایی به جبهه متحد کردم اما تقاضایی از آنها نداشتم.

لاریجانی در خصوص دو فراکسیون اصولگرا در مجلس نهم گفت: وجود دو فراکسیون اصولگرا در مجلس امر مضموم و عجیبی نیست و نمی توان به اینکه اصولگرایان اختلاف نظرهایی در مشی سیاسی و یا انتقادی با یکدیگر داشته باشند اما با هم دشمنی نکنند انتقاد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این ادعای دانشجو که رهروان ولایت طیف های مختلفی دارد گفت: رهروان ولایت طیف های مختلف ندارد و اینکه مجلس نهم دو فراکسیون اصولگرا داشته باشد مشکل و مسئله ای محسوب نمی شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه مسئله مهم این است که اصولگرایان به هم دشمنی نورزند افزود: اینها مسائل مهم کشور نیستند و امروز باید به فکر بیکاری، تورم و گرانی باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مسئله مهم این است که تمامی جریان ها امروز افکار خود را برای این مشکلات متمرکز کنند و نباید ذهنمان را معطوف به این دسته بندی ها کنیم.

 

دید رهبر انقلاب به موضوعات چند جانبه است نه دستوری

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه مفهوم واقعی ولایتمداری چیست و بین نظر خودتان و نظر رهبر انقلاب کدام را اجرا می کنید گفت: اگر مفهوم واقعی ولایت درک شود صادقانه قدم برداشتن در راه اسلام سخت نیست و خداوند نیز برکاتش را ارزانی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه این استان در تفکر شیعی قدمت طولانی دارد گفت: ولایت‌مداری لق لق لسان نیست و همانطور که امام سجاد(ع) می فرمایند برخی ها این تعابیر را تنها در لق لق لسان می دانند بلکه ولایتمداری یک معرفت است.

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که بین نظر خود و نظر رهبر انقلاب به کدام یک اهمیت می دهند گفت: من سالهاست که در خدمت رهبر انقلاب هستم و ایشان را می شناسم و ممکن است ایشان بگویند که من در خصوص مسئله ای چنین نظری دارم و دنبال کنید اما نسبت به دستگاه های قوا هرگز دستوری نمی دهم.

وی ادامه داد: ممکن است ایشان در خصوص موضوعی نظری بدهند و بگویند مجلس چنین موضوعی را دنبال و رسیدگی کند اما هرگز دستوری را به قوا نمی دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه آشنایی با رهبر انقلاب در زمان حضور در سپاه گفت: من سالهاست که رهبری را می شناسم و نسبت به ایشان ارادت دارم در زمانی که من در سپاه بودم و ایشان رئیس مجلس یا نماینده امام در شورای عالی دفاع بودند با شناختی که من از اینها داشتم دید همه جانبه ای دارند و سعی من در این است که نظرات ایشان دنبال شود.

وی تأکید کرد: ایشان اهل دستور دادن نیستند و این مسئله خود نکته اخلاقی است که اگر کسی با قلبش کار کند احتیاجی به دستور دادن نیست.

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا شما رئیس جمهور بعدی هستید با لبخند تأکید کرد: استغفرالله نزنید این حرف ها را.

 

 دولت کوچک نشود اقتصاد مردمی نداریم

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که چرا سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان را با یکدیگر ادغام کردید و در پاسخ به انتقاد این دانشجو نسبت به ادغام این دو سازمان گفت: سازمان ملی جوانان از بین نرفته است و دستور کارهای آن در وزارت ورزش در حال پیگیری است.

وی تأکید کرد: اداره دولت هایی که حجم زیادی وزیر دارند کار ساده ای نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من نمی گویم همه ادغام ها کار درستی بوده است اما به هر حال پشت سر آنها تئوری هایی قرار داشته است.

لاریجانی با انتقاد از تعداد زیاد وزارتخانه ها و وزرا گفت: در کشور ما تعدادی وزارتخانه و وزیر وجود دارد که هر وزیر نیز چندین معاون وزیر و هر معاون وزیر نیز چندین مسئول زیر دست خود دارد و از نظر من این سیستم به تعبیری بی منطق است.

وی تأکید کرد: اگر بناست ظرفیت دولت کاهش یابد با این وضع موجود ممکن نیست .

لاریجانی با اشاره به بودجه زیادی که باید صرف حقوق دادن به این دست از سیستم های پر تعداد شود گفت: 144 هزار میلیارد تومان بودجه سال 91 کشور بوده است که 101 هزار میلیارد تومان آن صرف بودجه های جاری شده پس عملاً بودجه کمی برای کارهای عمرانی باقی می ماند.

وی با انتقاد از این موضوع تأکید کرد: اگر تلاطمی هم ایجاد شود ضربه آن به بودجه های عمرانی وارد می آید و این منطقی نیست که مرتب نفت بفروشیم و خرج حقوق دادن کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر قرار است اقتصاد مردمی شود باید دولت کوچک شده و این همان سیاست های اصل 44 قانون اساسی است که مورد تأکید رهبر انقلاب نیز بوده است.

لاریجانی در پاسخ به این ادعای یک دانشجو که شما اصرار زیادی برای حضور در این دانشگاه داشتید گفت: شخص من اصراری برای حضور در این دانشگاه نداشتم اما با توجه به اینکه قصد حضور در جلسه شورای عالی اداری و همایشی در خلخال را داشتم تصمیم گرفتم از فرصت بین این دو جلسه استفاده کرده و به خدمت شما برسم.

عدم تمکین دیگران به پای مجلس نوشته نشود

لاریجانی در پاسخ به این سؤال یک دانشجو مبنی بر اینکه نظارت مجلس هشتم و نهم ضعیف بوده است و مجلس بیشتر به دنبال جنجال سازی و تقابل با دولت است تا ایستادگی در مقابل بی قانونی های آن گفت: مجلس برای مقابله با متخلفین از اقتدار خود استفاده می کند و بعضاً پیگیری تخلف ها بدون جنجال ممکن نیست.

وی ادامه داد: اینکه دیگران تمکین نمی کنند مشکل مجلس نیست چرا که مجلس نمی تواند در پستو مانده و بررسی انجام دهد و این جنجال ها را دیگران ایجاد می کنند.

لاریجانی در تشریح روند نظارت قانونی مجلس گفت: روند رسیدگی به تخلفات به این شکل است که بعضاً مجلس همراه با دیوان محاسبات تخلفات را بررسی می کند که یک وجه این مسئله علنی است اما بعد از آن تخلف به سیستم دادسرای دیوان ارسال می شود.

وی در ادامه این مطلب افزود: در صورت لزوم فرد به دادسرای دیوان خواسته شده و در آنجا در دادگاه به تخلف وی رسیدگی شده و حکم صادر می شود اما این مسائل علنی نمی شود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه لزومی بر رسانه ای و علنی شدن این قبیل از دادگاه ها نیست گفت: من بارها تأکید کرده ام که دلیلی ندارد رسیدگی به این تخلفات در دادسرای دیوان و دادگاه ها علنی شود به این دلیل که ازنگاه من به هر حال هر فردی حیثیتی دارد و نباید آن را از بین برد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید کرد: مجلس به کار نظارت خود رسیدگی می کند و اگر جنجالی نیز برپا می شود ناشی از این است که دیگران تحمل ندارند.

 لاریجانی در پاسخ به این مسئله که اقتصاد رابین هودی را در یک مصاحبه مطرح کرد گفت: زمانی که در خبرگزاری فارس حاضر شدم در یک سؤال سریع و گذرا راه حل مشخصی برای برون رفت از وضعیت فعلی از من خواستند و من تأکید کردم که با راه حل های رابین هودی مخالفم.

وی ادامه داد: هرگز اقتصاد رابین هودی را مطرح نکردم حتی شنیدم که برخی ها به دنبال طرح عدالت رابین هودی هستند که من هرگز آن را مطرح نکردم.

لاریجانی با درخواست اینکه باید مطالب درست خوانده شود گفت: در همان زمان نیز تأکید کردم که ریشه بسیاری از مشکلات در شرایط فعلی نقدینگی است و تحریم ها تمام دلایل وضعیت فعلی اقتصادی نیستند.

وی با انتقاد از رشد غیر منطقی نقدینگی گفت: در طی سال های اخیر حجم نقدینگی از 64 میلیارد تومان به 400 هزار میلیارد تومان رسیده است و به طور کلی به این دلیل که بسترهای تولید فراهم نبوده و این نقدینگی نمی توانسته است به ارزش افزوده تبدیل شود تورم و گرانی ایجاد کرده است.

لاریجانی در این خصوص تصریح کرد: زمانی که بستر تولید مهیا نباشد و عرصه های تولیدی درگیر رکود شده باشند این نقدینگی به سمت مسکن، دلار و سکه می رود و اگر می خواهیم مشکل اقتصادی حل شود باید قبول کنیم که مشکلات از کجا ناشی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح دغدغه های مجلس نهم در خصوص وضعیت اقتصادی و گرانی گفت: با توجه به این شرایط بود که در باب فاز دوم هدفمندی یارانه ها ایستایی ایجاد کردیم و تلاش ها در مجلس این است که منجر به افزایش حجم نقدینگی شود جلوگیری به عمل آید.

 ریشه مشکل اقتصادی در مصوبات مجلس نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این مسئله مطروحه توسط یک دانشجو که ریشه مشکلات اقتصادی در مجلس است گفت: من بارها تأکید کردم که مجلس باید در خصوص مسائل اقتصادی نظارت جدی تری داشته باشد اما قانون مصوب مجلس اشکالی نداشته است.

وی در این خصوص افزود: تصویب هدفمندی یارانه ها 18 ماه در مجلس زیر نظر کار کارشناسی بود و اصلاح شده و مشخص شد که در آن چه مقدار باید سهم تولید و چه مقدار یارانه نقدی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر سهم تولید داده می شد تا این اندازه مشکل نداشتیم و این تخلف بسیار واضح است.

وی در خصوص وظایف مجلس افزود: مجلس باید تخلف را اعلام کند و بعد پروسه پیگیری آن توسط دستگاه و نهاد دیگری پیگیری شود و مجلس تنها وظیفه رسیدگی و اعلام تخلف را دارد که این کار را نیز انجام داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به مسئله مطرح شده توسط یک دانشجو مبنی بر اینکه چرا فتوای رهبری در مورد وقف دانشگاه آزاد را در مجلس رأی گیری کردید و این مسئله نشان از عدم تبعیت کامل شما از نظر رهبری دارد گفت: روند کار مجلس شورای اسلامی به این شکل نیست که رئیس مجلس هر چه خواست انجام دهد.

وی با اشاره به زمان بررسی این طرح در مجلس گفت: طرحی که در مجلس بررسی می شد مربوط به کلیه دانشگاه های غیر انتفاعی بود و مسئله تنها مربوط به دانشگاه آزاد نبود.

دکتر علی لاریجانی در خصوص محوریت قانونی کار مجلس تأکید کرد: به طور کلی از لحاظ قانونی هر چیزی در مجلس باید رأی گیری شود و هر چیزی بر خلاف قانون اساسی باشد و خلاف شرع هم باشد باید رأی گیری شود و مجمع تشخیص نیز در موارد لازم پس از رأی گیری مجلس به موضوع رسیدگی می کند.

 

ارائه پیشنهاد از جانب نمایندگان به استانداران برای عزل و نصب ها بلامانع است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به مسئله مطرح شده در سؤال یک دانشجو مبنی بر اینکه آیا می دانید نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها در استان ها دخالت های بیجا می کنند گفت: نباید کلی صحبت کرد و باید دید مواردی که شما در مورد آن صحبت می کنید به طور دقیق چه بوده است.

وی با تأکید بر اینکه نمایندگان می توانند نظر خود را اعلام کنند افزود: نمایندگان گاهی مشکلاتی را در اجرا می بینند و فکر می کنند مدیریتی کارآمدی را کم می کند و یا تصور می کنند در شرایط فعلی مدیری لایق است و می تواند اوضاع را بهبود بخشد.

لاریجانی در این خصوص تأکید کرد: در این زمان نمایندگان می توانند پیشنهادهایی را به استانداری ها و دولت ارائه دهند و دولت نیز می تواند نپذیرد کما اینکه دولت نیز پیشنهادهایی را به مجلس می کند و مجلس در پذیرش یا رد آن مختار است.

 

مجلس محکمه برای محاکمه ندارد، تخلف را اعلام می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش دانشجو مبنی بر اینکه چرا در برابر برداشت دولت از صندوق توسعه ملی (صندوق ذخیره ارزی) سکوت کردید گفت: مجلس می تواند تخلف را اعلام کند و تخلف و متخلف را به مجاری مربوط معرفی نماید.

دکتر علی لاریجانی در ادامه این مطلب تأکید کرد: مجلس محکمه ندارد تا محاکمه کند بلکه تنها می تواند از ابزارهای قانونی خود مبنی بر سؤال و استیضاح استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه سؤال از ابزارهای مجلس برای نظارت است گفت: دانشگاه های دیگری به ما انتقاد می کردند که جز سؤال و استیضاح کار دیگری ندارید و من باید تأکید کنم که اینها وظایف مجلس هستند.

لاریجانی در پاسخ به این مسئله که چرا نسبت به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر لزوم وحدت قوا بی توجهی می کنید گفت: رهبر انقلاب بارها تأکید کردند که هر قوه باید کار خود را انجام دهد.

 

جواب دادن به یک نامه به معنای تشنج نیست/ از سایش های سیاسی پرهیز شود

وی در پاسخ به اعتراض یک دانشجو مبنی بر اینکه تمامی وقت کشور صرف نامه نگاری های بیجا می شود و با اشاره به نامه رئیس جمهور به رئیس قوه قضائیه گفت: جواب دادن به یک نامه به معنی تشنج نیست چرا که درخواستی مطرح شده و این درخواست به مصلحت دیده نشده است.

وی تأکید کرد: این مسائل نباید نگرانی ایجاد کند و باید سعی کرد سایش های سیاسی کمتر شود.

 

طرح آمایش سرزمین برای تحقق توزیع متوازن ثروت نیاز امروز کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد یک دانشجو مبنی بر توزیع نامتوازن ثروت در بودجه های سنواتی گفت: این مشکل در کشور وجود دارد و ناشی از نداشتن طرح آمایش سرزمین است به همین دلیل این مسئله در برنامه پنجم مورد تأکید قرار گرفته است.

وی در پاسخ به کنایه یک دانشجو مبنی بر اینکه یک پنجم بودجه استان مازندران را به استان اردبیل دهید گفت: در آن استان ها هم که حاضر می شویم می گویند اینجا چون سرسبز است سهمی از صنعت ندارد و بودجه اش کافی نیست.

دکتر علی لاریجانی طرح آمایش سرزمین را کلید حل این مشکلات توصیف و تصریح کرد: سرمایه گذاری های کشور باید متناسب با طرح آمایش سرزمین باشد و این مشکل در حال حاضر وجود دارد.

وی ادامه داد: البته نباید زحمات دولت های مختلف قبلی را نادیده گرفت اما به راستی تدوین طرح آمایش سرزمین برای تحقق توزیع متوازن ثروت ضروری است.

 

خاموش کردن آتش فتنه را با بی قانونی نادرست می دانم

دکتر علی لاریجانی در تشریح مواضع خود در خصوص مسائل پیرامون انتخابات سال 88 تأکید کرد: در انتخابات سال 88 رفتارهای ناهنجاری در کشور به وجود آمد و این فتنه ای بود که باید با آن برخورد می شد.

وی ادامه داد: مسئله مهم چگونگی برخورد با این فتنه بود و کسانی که سابقه کار اجرایی دارند می دانند که این فتنه ها از آغاز انقلاب تا به امروز کم نبوده است و مسئله مهم روش برخورد مناسب با این فتنه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قانون باید رأس امور باشد گفت: رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تأکید کردند که قانون باید رعایت شود و در همین راستا من به هیچ عنوان رفتارهای عده ای را که برای فروکش کردن فتنه بی قانونی کردند را درست نمی دانم.

وی در این خصوص تأکید کرد: رفتارهایی از قبیل مسائل کوی دانشگاه و این دست از اقدامات برای فروکش کردن مسئله فتنه اقدامات بسیار غلطی است.

دکتر علی لاریجانی با تأکید بر اینکه فتنه باید از مسیر درست آن خاموش می شد افزود: استنباط من این بود که فتنه آتشی است که باید آن را برای مردم توضیح داد در حالی که شاهد آن بودیم که آتش فتنه وجود داشت و یک گروه از یک طرف بیانیه می دادند و گروه دیگر در طرف دیگر فحاشی می کردند و آتش فتنه نیز همچنان در وسط آنها وجود داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی باتأکید بر اینکه هر مشکلی باید از طریق قانون حل شود گفت: استنباط ما این بود که باید با مسئله فتنه برخورد کرد اما نباید بی قانونی کرد و تصور من این است که رهبر انقلاب هم این روش را در مسائل دارند.

دکتر علی لاریجانی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب تأکید کردند که نباید رؤسای قوا را کوبید گفت: من وظیفه ای نسبت به انقلاب دارم و نظرم را نیز صریح می گویم.

وی با تأکید بر اینکه در قضیه فتنه هرگز به دنبال تجارت سیاسی نبوده است گفت: عده ای در جریان فتنه به دنبال تجارت سیاسی بودند اما من هرگز این روش ها را درست نمی دانم .

دکتر علی لاریجانی با اشاره به اینکه درک درست از موقعیت و شرایطی همچون موضوع فتنه احتیاج به تجربه های امنیتی دارد تأکید کرد: هر اسمی می خواهید در خصوص موضوع فتنه بر روی من بگذارید چرا که من اینها را عیب نمی دانم اما درخواستم از شما این است که هر مسئله ای را به حضرت آقا نسبت ندهید.

وی تأکید کرد: من این روش ها را روش های اخلاقی نمی دانم و تنها به دنبال انجام وظایف خودم نسبت به کشور وانقلاب هستم اگر عده ای به دنبال تندروی در این دست از ماجراها هستند من تنها برایشان آرزوی اصلاح و توفیق دارم.

 

 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دانشجویی مبنی بر اینکه دعوت از دکتر جاسبی برای عضویت در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها کدامیک از دردهای انقلاب را دوا کرد افزود: آقای دکتر جاسبی با تأیید رهبر معظم انقلاب عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و شورای اسلامی شدن نیز در ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می کنند.

وی در این خصوص تأکید کرد: وقتی رهبر انقلاب تشخیص دادند که ایشان صلاحیت عضویت در شورای انقلاب فرهنگی را دارند، بدون شک عضویت ایشان در شورای زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی همچون شورای اسلامی شدن دانشگاه ها امری طبیعی و بلامانع است.

دکتر علی لاریجانی همچنین در خصوص این مسئله که وی اصرار برای عضویت در این شورا داشته است گفت: شخص من هیچ اصراری برای این عضویت نداشتم و این مسئله ای بود که مطرح شد و صورت پذیرفت.

 

قانون انتخابات وارونه جلوه داده نشود

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقادات مطرح شده از جانب یک دانشجو در مورد قانون انتخابات گفت: به تازگی مسائلی در رسانه ها در مورد قانون انتخابات مطرح شده است که دید درستی نسبت به این قانون ندارد.

وی در این خصوص گفت: به طور مثال در این قانون تأکید شده است که رئیس جمهور دارای مدرک فوق لیسانس باشد که این قانون برای نمایندگان مجلس نیز اعمال شده است و از نگاه من شخصی که در این سطح کار اجرایی می کند باید حداقل مدرک فوق لیسانس داشته باشد.

دکتر علی لاریجانی با اشاره به اینکه پیش از این هزاران نفر برای ریاست جمهور کاندید می شدند گفت: وجهه خوبی نداشت که از بین هزاران نفری که برای ریاست جمهوری کاندید می شدند 5 نفر تأیید صلاحیت شده و بعضاً مطرح می شد که 955 نفر رد صلاحیت شده اند و این مسائل هزینه هایی را برای کشور ایجاد می کرد.

وی در خصوص تعیین سن برای رئیس جمهور در قانون انتخابات گفت: سن 75سال برای رئیس جمهور تعیین شده است و برای نماینده مجلس نیز همین سن تعیین شده است چرا که به هر حال رئیس جمهور باید پتانسیل لازم برای انجام فعالیت های خود را داشته باشد.

لاریجانی همچنین در خصوص طرح مسئله تأیید رجل سیاسی در قانون انتخابات گفت: در این قانون گفته شده است که 100 نفر از کسانی که از ابتدای انقلاب تا به امروز وزیر، معاون وزیر،نظامی و یا نمایندگان ادوار بوده اند باید نظرات خود را ارائه دهند که این گستره به حدی وسیع است که نمی توان گفت سفارش ویژه ای در این خصوص انجام می گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به دنبال این است که ورود افراد به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ساماندهی شود.

 

نمایندگان مجلس آنقدرها پول ندارند که ولخرجی کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد یک دانشجو مبنی بر اینکه حقوق میلیونی وزیر و استاندار و زندگی تجملی مسئولان چرا وجود دارد گفت: این دست از تذکرات خوب است اما من به طور کلی فکر نمی کنم در وزرای حاضر کسی این دست از زندگی ها را داشته باشد.

دکتر علی لاریجانی با تأکید بر اینکه اگر شاهد چنین مواردی هستید گفت: قوه مجریه قوه قدرتمندی است و قوای دیگر نیز بر کار آن نظارت می کنند اما این طریق صحبت کردن و طرح کلی ادعاهایی در مورد مهمانی وزیر و استاندار درست نیست و مسئله ای را حل نمی کند.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس نیز پول چندانی ندارند که بتوانند ولخرجی کنند اما اگر موردی در خصوص این دست از مسائل دیده شده باید تذکر داده شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet