هدر موبایل
1391/08/09 09:42:37
سرویس اجتماعی
نظری‌مهر با انتقاد از وضعیت کنونی داروخانه‌ها و دارو:

واردات دارو به داخل کشور مقرون به صرفه نیست

عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام اینکه واردات دارو به داخل کشور از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست، گفت: کشور هنوز توانایی ساخت برخی از داروها را ندارد چرا که علم و تکنولوژی بخشی از داروها در انحصار شرکت‌های خارجی است، از این‌رو کشور مجبور به وارد کردن این‌گونه داروها است.
واردات دارو به داخل کشور مقرون به صرفه نیست عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام اینکه واردات دارو به داخل کشور از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست، گفت: کشور هنوز توانایی ساخت برخی از داروها را ندارد چرا که علم و تکنولوژی بخشی از داروها در انحصار شرکت‌های خارجی است، از این‌رو کشور مجبور به وارد کردن این‌گونه داروها است. https://cdn.icana.ir/d/019/26121.jpg واردات,دارو,به,داخل,کشور,مقرون,به,صرفه,نیست Icana

محمدجواد نظری‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از وضعیت کنونی داروخانه‌ها، تصریح کرد: متأسفانه افزایش غیرمنطقی قیمت ارز تأثیر زیادی بر بازار دارو و به تبع آن به داروخانه‌ها داشته است.

نماینده مردم کردکوی، بندر گز و بندر ترکمن در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر مشکلات شرکت‌های دارویی برای خرید مواد اولیه دارو از خارج کشور، گفت: در شرایط کنونی به‌علت تحریم‌هایی اعمال شده، واردکنندگان با کاهش حجم و افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند.

نظری‌مهر با اعلام اینکه متأسفانه شرکت‌های واردکننده دارو برای وارد کردن محصولات خود با مشکل روبه‌رو هستند، افزود: هم‌اکنون متأسفانه قیمت ارز بالا رفته  و بیشتر واردکنندگان دارو قادر به دریافت ارز دولتی نیستند، از طرف دیگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی با افزایش کنترل از افزایش قیمت این محصولات جلوگیری کرده است، که این موضوع تبعات بسیاری را داشته است.

این نماینده مجلس نهم، ادامه داد: هم‌اکنون حدود ۹۶ درصد داروهای مصرفی، داخل کشور تولید و تنها حدود چهار درصد از خارج وارد می‌شود، اما شاهد هستیم که وزارت بهداشت و درمان تمام برنامه‌های خود را معطوف به این حوزه کرده است، که این موضوع نشان‌دهنده اهمیت چهار درصد داروهای وارداتی است.

نظری‌مهر با اعلام اینکه واردات دارو به داخل کشور از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست، یاد‌آور شد: کشور هنوز توانایی ساخت برخی از داروها را ندارد چرا که علم و تکنولوژی بخشی از داروها در انحصار شرکت‌های خارجی است، از این‌رو کشور مجبور به وارد کردن این‌گونه داروها است.

وی با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی راهی جزء افزایش قیمت دارو در کشور وجود ندارد، بیان کرد: به‌طور حتم برای نجات کارخانه‌های تولید دارو و واردکنندگان این محصولات باید تمهیداتی مانند افزایش قیمت دارو اندیشید، از طرف دیگر با افزایش احتمالی قیمت دارو باید سازمان‌های بیمه‌گر دست به کار شوند و برای کاهش فشار بر مردم برنامه‌ریزی کنند.

دبیر اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام اینکه این کمیسیون در هفته آینده برای حل مشکل واردات دارو اقدام عاجلی انجام می‌دهد، افزود: نمایندگان برای حل مشکل اخیر بازار دارو برنامه‌های مناسبی دارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet