هدر موبایل
1391/08/13 13:30:31
سرویس فرهنگی
غضنفر آبادی بااشاره به نقش روحانیت درپاسداری از زبان فارسی عنوان کرد:

گویش های محلی ایرانی مطرود مانده اند

عضو فراکسیون روحانیون با انتقاد از بی رغبتی برخی افراد در استفاده از گویش های محلی گفت: تعدادی از گویش های محلی ایرانی به دلیل دور شدن از محاورات روزانه، مطرود مانده اند.
گویش های محلی ایرانی مطرود مانده اند عضو فراکسیون روحانیون با انتقاد از بی رغبتی برخی افراد در استفاده از گویش های محلی گفت: تعدادی از گویش های محلی ایرانی به دلیل دور شدن از محاورات روزانه، مطرود مانده اند. https://cdn.icana.ir/d/019/13639.jpg گویش,های,محلی,ایرانی,مطرود,مانده,اند Icana

موسی غضنفرآبادی درگفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، ضمن تایید این دیدگاه کارشناسان که گفته اند، زبان فارسی ادامه حیات خود را مرهون تلاش های علمای مبارز شیعه است، در مورد چگونگی حفظ و حراست این زبان گفت: باید در وهله اول در محاورات روزانه و سایرعرصه های اجتماعی به این زبان به طور صحیح صحبت کنیم و در نوشتن نیز با به کارگیری اصول ادبیات فارسی، برای حفظ این زبان تلاش نماییم.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در بعضی از مراکز با درهم آمیختن اصطلاحات زبان فارسی با الفاظی از زبان های خارجی به  اصل این زبان آسیب می رسانند.

غضنفرآبادی با اشاره به طرد شدن تعدادی ازگویش های محلی در زبان فارسی عنوان کرد: تعدادی از گویش های محلی ایران نیز به دلیل شرم افراد دراستفاده ازاین گویش ها درعرصه های اجتماعی، مطرود مانده است .

نماینده مردم بم درمجلس در مورد  راهکار فرهنگ سازی در بین مردم برای حفظ گویش های محلی ایرانی خاطر نشان کرد: رسانه ها به ویژه سازمان صدا و سیما دراین مورد نقش بسیار مهمی دارند و باید در این زمینه تبلیغات کرده و با استفاده ازاین گویش ها در برنامه های مختلف تلویزیونی ورسانه ای برای به کارگیری درست زبان فارسی در محاورات روزانه و حفظ گویش های محلی اقوام مختلف ایرانی در سراسر کشورتلاش کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصاحبه  با یکی از خبرگزاری ها گفت: زبان فارسی ادامه حیات خود را مرهون تلاش علمای مبارز شیعه است که در مقابل برنامه‌های ضد اسلامی و ایرانی رضاخان ایستادند و اگر این علما نبودند رضاخان نیز مانند آتاتورک با تغییر رسم‌الخط زبان فارسی این زبان را ریشه‌کن کرده بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet