هدر موبایل
1387/09/24 11:12:00
سرویس کمیسیون ها

یک فوریت طرح الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان و قربانیان جنگ علیه ایران تصویب شد

نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه به یک فوریت طرح الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان و قربانیان جنگ شیمیایی و میکروبی علیه جمهوری اسلامی ایران رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، یک فوریت این طرح با 182 رای موافق، بدون رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

حشمت ا... فلاحت پیشه در دفاع از یک فوریت این طرح گفت: ما 48 هزار شاهد زنده در کشور داریم که هر هفته در مناطق خود شاهد شهادت برخی از این عزیزان هستیم.

وی افزود: در دنیای امروز خیلی از کشورها با اصرار به یکسری ادعاها و عکس هایی که در زمان جنگ جهانی گرفتند در محاکم مختلف اقامه دعوا می کنند و حقوق خود را در مورد تاریخ جنایات و جنگ ها می گیرند اما در مورد ایران چه کار کردیم؟

فلاحت پیشه با بیان اینکه هر ساله در بودجه ما یک ردیفی را برای کمک به پیگیری حقوق جانبازان شیمیایی در محاکم و محافل داخلی و بین المللی می بینیم، ادامه داد: سئوال این است که یک جانباز را نشان دهید که در یک محکمه حکمی به سود وی صادر شده باشد. حتی در تنها حکم بین المللی که در مورد صادرات یکسری تجهیزات شیمیایی به عراق از طرف یک شرکت هلندی آمده بود در آنجا شهود ایرانی بودند ولی در متن حکم هیچ اسمی از ایرانیان نیامد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: این شاهدان زنده روز به روز دارند از میان ما می روند ولی ما حقوق آنها و حقوق تاریخی ایرانیان را اثبات نکردیم، در حالیکه این امکان را داریم که در محافل داخلی و بین المللی از حقوق خود دفاع کنیم.

وی افزود: عملکرد محاکم داخلی و بین المللی امروز دنیا حاکی از این است که هنوز کشورها غرامت ها و خسارات دوران جنگ جهانی دوم را از متهمان و عوامل مستقیم و غیرمستقیم جنایات جنگی دریافت می کنند درحالیکه عملاً شاهدی از آن جنایات باقی نمانده است.

فلاحت پیشه افزود: اسناد موجود حاکی است که علاوه بر نقش مستقیم دولتمردان عراق، شماری از دولتهای خارجی در تجهیز صدام به سلاحها و تجهیزات بویژه فناوری ساخت سلاحهای شیمیایی و میکروبی نقش اثبات شده ای داشته اند.

وی با بیان اینکه چند امکان و اتفاق در شرایط کنونی فوریت تصویب طرح الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان و قربانیان شیمیایی را توجیه می کند، اظهار داشت: در عراق امروز در قالب دادگاههای داخلی، هم افراد و هم اسناد جنایات شیمیایی و میکروبی با یکدیگر از بین می روند. با اعدام عاملان مستقیم جنایات صدام بویژه بدون اجازه طرح جنایات مرتبط با ایرانیان قربانی این حق تاریخی ملت ما پایمال می شود. دادگاه جنایات شیمیایی صدام یا باید موضوع را نیز بررسی کند و یا اینکه این موضوع به یک محکمه بین المللی ارجاع گردد.

نماینده اسلام آباد غرب گفت: برخی ها چه دولتی و غیردولتی مامور پیگیری حقوق جانبازان و قربانیان شیمیایی شده اند ولی هنوز نتیجه مشخص حتی در اثبات اسناد تاریخی این جنایات حداقل برای پیگیری های آینده حقوق این مظلومان عاید نشده است.

وی گفت: هر هفته چند تن از جانبازان شیمیایی شهید می شوند از میان رفتن این شاهدان زنده پیگیریهای آینده را دشوارتر می کند. به ویژه این که با افزایش سن مصدومان آمار شهادت آنها بیشتر شده است. جانبازانی که علائم آشکارتر این جنایات علیه بشریت را تحمل می کنند، زودتر از دیگران با علائم شیمیایی و میکروبی کمتر  شهید می شوند.

فلاحت پیشه ادامه داد: پیگیریها در یک مورد مربوط به زندان هفده ساله برای آقای فرانسوا آن رات به نتیجه رسید. اما هیچ حکمی جهت اثبات حقانیت قربانیان ایرانی و به ویژه تعیین خسارت و غرامت صادر نشد.

وی خاطرنشان کرد: هر ساله در لوایح بودجه سنواتی اعتباری جهت طرح دعاوی جانبازان شیمیایی تصویب می شد، چند جانباز شیمیایی تا کنون به یک حکم عادلانه در این رابطه دست یافته اند؟ متاسفانه هیچ مورد قابل دفاعی وجود ندارد.

نماینده اسلام آباد غرب گفت: در دنیایی که همواره ایرانیان را با اتهامات واهی تحت فشار قرار می دهند، موضوع جنایات شیمیایی و میکروبی صدام و حامیان خارجی آن، مهمترین موضوع محکمه پسند جهت اثبات بخشی از مظلومیت تاریخی این ملت است. نظامیان و غیرنظامیان ایران به یکسان قربانی این جنایات شده اند. تصویب طرح کنونی و نظارتهای آتی بر اجرای قانون منبعث از آن برگ زرینی در تاریخ مجالس ایران خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet