شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1391/08/14 12:15:11
سرویس صحن
دهقان در مخالفت با اصلاح قانون انتخابات:

الزام کاندیداها به استعفای 6 ماه قبل از ثبت نام به صلاح کشور نیست

عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به ماده الزام کاندیداهای ریاست جمهوری به استعفا ۶ ماه قبل از آغاز ثبت نام انتخابات گفت: بسیاری از کاندیداها در مراکز حساس مشغول به خدمت هستند و استعفای آنها به صلاح کشور نیست.
الزام کاندیداها به استعفای 6 ماه قبل از ثبت نام به صلاح کشور نیست عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به ماده الزام کاندیداهای ریاست جمهوری به استعفا 6 ماه قبل از آغاز ثبت نام انتخابات گفت: بسیاری از کاندیداها در مراکز حساس مشغول به خدمت هستند و استعفای آنها به صلاح کشور نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/8537.jpg الزام,کاندیداها,به,استعفای,6,ماه,قبل,از,ثبت,نام,به,صلاح,کشور,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد دهقان در نشست علنی امروز (یکشنبه 14 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح دو فوریتی اصلاح ماده 35 انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اصل های 115، 116 و 117 قانون اساسی که در مقام بیان شرایط کاندیداتوری ریاست جمهوری است گفت: براساس این اصل ها هر گونه محدود کردن کاندیداهای ریاست جمهوری باید با احتیاط صورت بگیرد.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تفسیر اصل 115 قانون اساسی از سوی شورای نگهبان گفت: هرگونه ایجاد محدودیت برای کاندیداها مختص شورای نگهبان است و ماده 35 طرح اصلاح قانون انتخابات با فحوا و روح قانون اساسی در تضاد است.

وی با اشاره به اصل 115 قانون اساسی که رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن را از شرایط نامزدهای ریاست جمهوری آورده گفت: تعیین محدودیت از این دست برای کاندیداها نیز از اختیارات اختصاصی شورای نگهبان است و تفسیر آن در دست مطالعه است.

عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه کسانی که تمایل به کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را دارند عمدتاً از افراد برجسته ای هستند گفت: این افراد هم اکنون مشغول به خدمت رسانی در مراکز حساس هستند و محروم کردن آنها تا 8 ماه قبل از انتخابات به صلاح کشور نیست.

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس با بیان اینکه تعداد معدود کاندیداهای ریاست جمهوری برای خدمت رسانی به کشور در مشاغل خود باید بمانند گفت: اصل 116 قانون اساسی می گوید استعفای نامزدهای ریاست جمهوری باید قبل از انتخابات باشد این اصل 6 ماه استعفا قبل از ثبت نام را به ذهن متبادر نمی کند.

وی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر انتخاباتی نشدن فضای کشور خاطرنشان کرد: این ماده در قانون جدید فضا را برای خدمتگزاری تنگ می کند و خلاف فرموده رهبر انقلاب به انتخاباتی شدن فضای کشور می انجامد.

عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم تبعیض در کشور صورت گیرد گفت: کسی که رئیس جمهور است و می خواهد برای دور بعد کاندیدا شود این اختیار را دارد تا از تمام امکانات کشور در جهت تبلیغات خود استفاده کند اما یکی از وزرای وی باید 6 ماه قبل از ثبت نام از سمت خود کناره گیری کند که این مسئله تبعیض را به دنبال دارد.

وی در پایان با بیان اینکه با این طرح مخالفم گفت: این طرح نه تنها فوریت ندارد بلکه از نظر اصل محتوا نیز ایراد دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet