حلول ماه ربیع الاول
1391/08/14 13:48:29
سرویس سیاسی
زاکانی در جمع خبرنگاران:

رهبری نظری درباره سوال از رئیس‌جمهوری نداشتند

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه ترک جلسه بعد از قرائت سوال از رئیس جمهوری را به صلاح نمی دانستیم، گفت: حرف لاریجانی درست بود و رهبری هیچ نظری درباره طرح سوال نداشتند.
رهبری نظری درباره سوال از رئیس‌جمهوری نداشتند سخنگوی فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه ترک جلسه بعد از قرائت سوال از رئیس جمهوری را به صلاح نمی دانستیم، گفت: حرف لاریجانی درست بود و رهبری هیچ نظری درباره طرح سوال نداشتند. https://cdn.icana.ir/d/019/226.jpg رهبری,نظری,درباره,سوال,از,رئیس‌جمهوری,نداشتند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علیرضا زاکانی امروز یکشنبه 14 آبان در حاشیه جلسه علنی با حضور در جمع خبرنگاران درباره طرح سؤال از رئیس جمهوری که در نشست علنی امروز قرائت شد، گفت: فراکسیون اصولگرایان مجلس اتفاقی که در جلسه علنی امروز رخ داد را پاسخ شایسته‌ای به هشدارهای رهبر معظم انقلاب نمی‌داند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوال بیش از آنکه مشکلی را رفع کند منشا اختلاف است، گفت: سوال از رئیس جمهوری بیشتر جنبه سیاسی دارد.

وی، ادامه داد: اگر رئیس مجلس قصد داشت که مانع از انجام سوال شود مثل بحث استیضاح وزیر ورزش و جوانان که نمایندگان را صدا زد و آنها را به پس گرفتن امضایشان توصیه کرد، اینجا هم می‌توانست چنین کاری بکند؛ ضمن اینکه با تلاش فراکسیون اصولگرایان 43 امضا پس گرفته شده بود، و اگر اراده هیئت رئیسه معطوف به حل مشکل بود، منتفی کردن طرح سؤال و کم کردن 3 تا 4 امضای دیگر کار سختی نمی‌توانست باشد.

زاکانی،ادامه داد: ظاهرا اراده فراکسیونی و سیاسی مجلس به انجام سوال از رئیس جمهوری بود.

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه سوال حق نمایندگان است، گفت: پاسخ  سوال مشخص است و چیزی نیست که نمایندگان ندانند، در جلسات بین مجلس و دولت که 5 نماینده به انتخاب رئیس مجلس حضور داشتند همه موضوعات مطرح و معلوم است، علاوه بر اینکه در جلساتی که  درمجلس داشتیم ابعاد مختلف موضوع باز شده بود، بنابراین از نظر ماراه حل مشکلی که نمایندگان آن را مطرح می‌کنند تفاهم و همدلی است.

زاکانی با بیان اینکه ما راه حل‌های دیگری برای حل موضوع در نظر داشتیم، تصریح کرد: یکی از این راه حل‌ها استفاده از ظرفیت ماده 236 آئین نامه داخلی مجلس بود تا اگر مشکلی وجود داشت  کمیسیون تخصصی می تواسنت آن را رسیدگی کند  و گزارش آن را در صحن قرائت نماید، بدون اینکه التهابی برای جامعه به آرمغان آورد.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نهم، با بیان اینکه طرح سوال بدون حل مشکلات بر مشکلات خواهد افزود، تصریح کرد: اسباب تعجب است که بعد از فرمایش رهبری در حالی که اسباب افتخار بود که رئیس مجلس به عنوان اولین نفر نامه لبیک به رهبری نوشت اما درمقام عمل هم مجلس این مسیر را دنبال می‌کرد.

زاکانی با بیان اینکه تجربه سوال در مجلس هشتم نتیجه را کاملا آشکار می‌کند، گفت: ما اشکالات موجود را مهم می‌دانیم اما مسیر مجلس را برای بررسی آن درست نمی دانیم.

زاکانی درباره تصیمی برای آبستراکسیون کردن مجلس توسط فراکسیون اصولگرایان، گفت:ما اعلام کرده بودیم که ترک جلسه را به صلاح نمی دانیم، تنها تلاش داشتیم تعداد امضاهای سوال را کاهش دهیم،بر همین اساس فراکسیون اصولگرایان از هیئت رئیسه خواست طرح سؤال را تا آخرین زمان جلسه علنی امروز قرائت نکند اما هیئت رئیسه سؤال را اعلام وصول کرد، چرا که ماتلاش می‌کردیم برخی نمایندگان را از طرح سؤال منصرف کنیم.

وی، با بیان اینکه نظر عمومی فراکسیون اصولگرایان درباره خروج از مجلس اعلام نشد، گفت: ما وظیفه خود را این می دانستیم که از راه‌های راحت تر مثل کم کردن تعداد امضاهای سوال از رئیس جمهوری مشکلات را حل کنیم، ما دنبال التهاب آفرینی و تنش نیستیم.

نماینده مردم تهران، تاکید کرد: برخی از نمایندگان و دوستان ممکن است نظراتی را مطرح کنند اما به عنوان فراکسیون جمع آوری امضا را مهم می دانستیم.

وی، توضیح داد: لاریجانی تاکید داشتند که رهبری معظم انقلاب درباره طرح سوال نظری نداده‌اند، کاملا درست است رهبری هیچ نظری درباره سوال نداشتند اما منطق و فهم درست این است که در شرایط فعلی این مسیر نادرست انتخاب نشود و سعی کنیم نمایندگان را در پس گرفتن امضاهایشان متقاعد کنیم.

زاکانی،گفت: استباط ما از فرمایشات اخیر رهبری این است که مشکلات کشور را نمی توان با دنبال کردن مسیرهایی که منجر به شکاف می شود حل کرد؛ کشور نیاز به کار و تلاش دارد و نباید در سال پایانی دولت شاهد مشکلات باشیم.

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان مجلس از جلسه شورای مرکزی این فراکسیون برای بررسی تدابیر لازم جهت ورود به موضوع طرح سؤال در روز سه‌شنبه خبر داد و گفت: اگر طرح سؤال به رئیس جمهور ارسال شود دیگر نمی‌توان امضاها را پس گرفت اکنون نمی‌دانم سؤال به رئیس جمهور ارائه شده است یا نه اگر این طور باشد دیگر نمی‌توان امضاها را پس گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet