هدر موبایل
1387/09/24 11:56:00
سرویس سیاسی

بروجردی: ایران در کنفرانس امنیت خلیج فارس شرکت نمی‌کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: براساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی هیچ دیپلماتی از ایران در کنفرانس امنیت خلیج فارس شرکت نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علاء‌الدین بروجردی" در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه در خصوص انتشار خبری مبنی بر حضور "کاظم جلالی" در کنفرانس امنیتی خلیج فارس که با حضور وزیر دفاع آمریکا در بحرین برگزار می‌شود، اظهار داشت: آقای جلالی به این سفر نمی‌روند چون شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته که هیچ دیپلماتی از ایران در این کنفرانس شرکت نکند.

در پاسخ به خبرنگاری که پرسید، چرا چنین تصمیمی گرفته شده است گفت: این سوال را از رئیس جمهور بپرسید.

بروجردی در پاسخ به سوالی در خصوص تغییر رویکرد آمریکا نسبت به ایران با انتخاب "باراک او‌با‌ما"، تصریح کرد: از ابتدا از دولت آمریکا انتظار نداشتیم که با تغییر رئیس جمهور این کشور، شاهد تحول جدیدی در مناسبات آنها باشیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا یک حلقه از ساختار سیاسی حاکمیت آمریکا است، یادآور شد: این ساختار دارای زنجیره‌های متعددی است.

وی در خصوص شعارهای مطرح شده از سوی اوباما مبنی بر ایجاد تغییر اظهار داشت: اولین مدعی سیاست گذاری‌های اوباما در کاخ سفید، ملت آمریکا خواهند بود؛ چون ملت آمریکا به دلیل سیاست‌های غلط بوش، دو مجلس و کاخ ریاست جمهوری را از وی گرفت که این به منزله آن است که اعتماد ملت آمریکا به اوباما بر مبنای شعارهای وی بوده است.

بروجردی گفت: قضاوت در مورد عملکرد اوباما را باید به پس از تحویل گرفتن کاخ سفید از بوش موکول کرد، پس از آن تاریخ رفتار اوباما هر طور که با ایران باشد، ما هم متناسب با همان عکس العمل نشان خواهیم داد.

وی در خصوص نامه رئیس جمهور ایران به همتای آمریکایی خود اظهار داشت: البته امیدی به تغییر اساسی در سیاست‌های آمریکا نیست چرا که لابی‌های صهیونیستی در این کشور بسیار قوی هستند. متقابلا هم شاهد حمایت‌های آمریکا از جنایات رژیم اشغالگر قدس بویژه در غزه هستیم. اگر حمایت های آمریکا نبود، اسرائیل جرات چنین کاری را نمی‌یافت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی افزود: امیدواریم با توجه به معیارهای حقوق بشری، اوباما در عرصه‌های گره خورده با عواطف جامعه جهانی، تغییراتی را در سیاست‌های خود لحاظ کند.

بروجردی با اشاره به پیشنهاد اوباما به اسرائیل برای ایجاد یک چتر حمایتی امنیتی هسته‌ای در مقابل ایران، تصریح کرد: انرژی هسته‌ای در جهان امروز یک وسیله دفاع از امنیت ملی کشورها نیست. کما اینکه کشور هند خارج از چارچوب‌های NPT به بمب هسته‌ای دست یافت و آمریکا نیز حمایت گسترده خود را از هند اعلام کرد اما ظرف چند ساعت فاجعه‌ای بزرگ در هند رخ داد.

وی افزود: از این رو چتر حمایتی امنیتی هسته‌ای در تعاریف جهان امروز جایی ندارد.

بروجردی در پاسخ به خبرنگاری که در خصوص دیدار جلیلی و سولانا در آینده نزدیک پرسید، گفت: رفع ابهامات موجود تنها از طریق ادامه مذاکرات امکان پذیر است البته مذاکرات باید بر مبنای اصول شناخته شده آژانس، NPT و چهارچوب‌های طرفین در قالب 1+5 باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین در مورد بررسی مشکل ترافیک تهران در جلسات این کمیسیون اظهار داشت: در نخستین جلسه پس از تعطیلات به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد. تراکم کار کمیسیون امنیت ملی فرصت نداد که زودتر به این موضوع بپردازیم.

بروجردی گفت: عصر امروز اعضای کمیسیون امنیت ملی از وزارت اطلاعات و فردا از نیروگاه اتمی بوشهر بازدید خواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet