حلول ماه ربیع الاول
1391/08/14 18:17:57
سرویس سیاسی
افضلی‌فرد:

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره رشد جمعیت نیاز به تصویب مجلس دارد

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش میزان رشد جمعیت، افزود: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در ۹ بند مشخص شده نیازمند مصوبه مجلس است.
مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره رشد جمعیت نیاز به تصویب مجلس دارد سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش میزان رشد جمعیت، افزود: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در 9 بند مشخص شده نیازمند مصوبه مجلس است. https://cdn.icana.ir/d/019/11023.jpg مصوبه,شورای,عالی,انقلاب,فرهنگی,درباره,رشد,جمعیت,نیاز,به,تصویب,مجلس,دارد Icana

مصطفی افضلی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جلسه عصر امروز (سه شنبه 14 آبان ماه) کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس گفت: در جلسه عصر امروز کمیسیون سه محور در دستور کار قرار گرفت که در نخستین مورد آن با توجه به هزینه‌هایی که در مسیر مبارزه با مواد مخدر صورت می‌گیرد مقرر شد در جلسه هفته آینده مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر، مسئولان بهزیستی به جلسه این کمیسیون دعوت شوند و درباره راهکارهای انجام شده در مبارزه با مواد مخدر توضیحاتی را بیان کنند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بررسی مصونیت قضایی نمایندگان مجلس با استناد به اصل 86 قانون اساسی در دستور کار امروز کمیسیون قرار داشت، افزود: این موضوع در جلسه 21 شهریورماه هیات رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مطرح بود که در نهایت مقرر شد مرکز پژوهش‌های مجلس هم نظرات خود را در این باره اعلام کند تا با ارائه گزارش‌ها یک بررسی جامع و کامل در این زمینه صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه اعطای مصونیت به نمایندگان اعطای امتیاز به مردم است، تصریح کرد: مصونیت قضایی نمایندگان مجلس شورای اسلامی عمل به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر آنهاست که تجلی آن در آرا نمایندگان تبلور پیدا می‌کند.

افضلی فرد با یادآوری نظریه تفصیلی شورای نگهبان در 20 دی ماه سال 1380 و تبیین و تشریح آن، توضیح داد: نباید قوانین درباره مصونیت قضایی نمایندگان به گونه‌ای رفتار شود که نماینده در اظهار نظر نسبت به تمام امور کشور به طور ناخواسته دچار بازدارنگی و خود ممیزی شوند چراکه این عوامل باعث می‌شود تا نمایندگان در بحث نظارت بر مراکز سرکش ثروت و قدرت ناکارآمد شوند.

وی با بیان اینکه تبصره یک و 2 ماده 9 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان می‌تواند مصادیق اصل 86 قانون اساسی را بیان کند، یادآور شد: بر این اساس مراجع قضایی باید مصادیق اصل 86 قانون اساسی را فقط از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان استعلام کنند که در این صورت ارائه ماده واحده‌ای در این باره منتفی است و مصونیتی که برای نمایندگان بود را مورد تائید قرار می‌دهد.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش میزان رشد جمعیت، گفت: در جلسه عصر امروز کمیسیون با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن این فرمایشات، مصوبه ابلاغی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره راهبردها و اقدامات ملی مربوط به جلوگیری از کاهش نرخ باروری و ارتقا آن متناسب با موضوعات اسلامی و اقتضائات راهبردی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مصوبه  شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره رشد جمعیت که در 9 بند مشخص شده نیازمند مصوبه مجلس است، افزود: قوانینی چون لغو قوانین و مشوق‌های کاهش باروری، پوشش بیمه‌ای اجباری مادران و کودکان از ابتدای باروری تا دو سالگی کودک، مرخصی دو هفته‌ای تولد فرزند برای پدران و افزایش مرخصی مادران دارای نوزاد و موارد دیگر از بندهای این مصوبه بودند که بدون مصوبه مجلس قابلیت اجرایی ندارند که در این زمینه تا هفته آینده نامه‌ای تنظیم و به ریاست جمهوری ارائه می‌شود تا مراحل قانون خود را طی کند.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی درباره جلسه امروز این کمیسیون با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد: به دلیل آنکه محمد نهاوندیان نمی‌توانست در این جلسه حضور پیدا کند نشست امروز با اعضا اتاق بازرگانی لغو شد چون باید بالاتری شخص دستگاه دعوت شده به کمیسیون در جلسه حضور داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet