هدر اصلی
1391/08/15 16:08:21
سرویس سیاسی
دستغیب:

راهبرد فشار- دیپلماسی غرب ضدایران؛ استراتژی مردودی است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، هرگونه اظهارنظر مقامات آمریکا درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران را تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواند وگفت: سیاست هم دیپلماسی و هم فشار، اهداف مدنظر غرب را تامین نخواهد کرد.
راهبرد فشار- دیپلماسی غرب ضدایران؛ استراتژی مردودی است نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، هرگونه اظهارنظر مقامات آمریکا درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران را تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواند وگفت: سیاست هم دیپلماسی و هم فشار، اهداف مدنظر غرب را تامین نخواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/23281.jpg راهبرد,فشار-,دیپلماسی,غرب,ضدایران؛,استراتژی,مردودی,است Icana

سیداحمدرضا دستغیب در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با تناقض‌آمیز خواندن اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپادرباره در پیش گرفتن گزینه هم دیپلماسی و هم فشار در قبال برنامه هسته‌ای ایران، افزود: آنها درتلاشند تا با در پیش گرفتن چنین سیاستی یعنی افزایش فشار برای پیش بردن دیپلماسی، اهداف موردنظر خود را تامین کنند که استراتژی مردودی است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، در توضیح علت تعارض آمیز بودن سیاست هم دیپلماسی و هم فشار در قبال برنامه هسته‌ای ایران، ادامه داد: یکی از علل ناموفق بودن چنین سیاستی، پارادوکس آمیز بودن آن است، درواقع آمریکا و غرب باید بدانند که هرچه فشارها بیشتر شود به طور طبیعی حسن نیت کاهش پیدا کرده و این به معنی کمتر شدن میزان اعتماد عمومی طرف ایرانی است.

وی با شفاف خواندن مذاکرات هسته‌ای ایران طی دو سال گذشته، تاکید کرد: اگر آمریکا و غرب به مجموع مذاکراتی که ایران درباره پرونده هسته‌ای خود داشته نگاهی بیندازند متوجه خواهند شد که ابعاد برنامه هسته‌ای ایران روشن بوده و جمهوری اسلامی ایران به صورت کاملا شفاف و روشن در مذاکرات ورود پیدا کرده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری بسته پیشنهادی ارائه شده از سوی ایران به گروه 1+5، تاکید کرد: با وجود روشن و شفاف بودن بسته پیشنهادی ایران، اما جمهوری اسلامی ایران تاکنون بازخورد مثبتی از گروه 1+5 مشاهده نکرده به عبارتی نوع رفتار طرف مذاکره کننده پاسخ مثبتی به حسن نیت ما نبوده است.

دستغیب یادآور شد: بر این اساس به نظر می‌رسد تداوم سیاست هم دیپلماسی و هم فشار، جز اینکه کار را پیچیده تر می‌کند خروجی دیگری نخواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران منتظر پاسخ مثبت و موثر طرف مذاکره کننده غربی است، تصریح کرد: با وجود حسن نیتی که از طرف ایران در مذاکرات نشان داده شده اما هنوز حداقل ها از طرف گروه 1+5 برای ایران تامین نشده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هرگونه اظهارنظر از سوی مقامات آمریکا درباره دور جدید مذاکرات هسته ای ایران تابع انتخابات ریاست جمهوری این کشور است، گفت: در شرایط فعلی نمی‌توان روی اظهارنظرهای مقامات آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران حسابی باز کرد،‌ بر این اساس هرگونه تحلیل گفتمان طرف مذاکره کننده را باید به بعد از انتخابات این کشور موکول کرد.

کاترین اشتون و هیلاری کلینتون طی روزهای اخیر در نشست مشترکی ابراز امیدواری کردند که دور جدید مذاکرات منجر به پایان مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای ایران شود.

اشتون و کلینتون که در یک کنفرانس خبری مشترک در بوسنی حاضر شده بودند گفتند که امیدوارند گزینه هم دیپلماسی و هم فشار در برابر ایران منجر به رسیدن به نتیجه شود./

پایان پیام


 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet