عید سعید فطر
1387/09/24 10:47:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

زارعی: دفاع از ارزش‌های اسلامی و منافع ملی خط ‌مشی اصلی مدرس بود

"علی‌اصغر زارعی" کوبیدن سرپنجه‌های دشمن، جلوگیری از تقویت عناصر داخلی آنان و دفاع از ارزش‌های اسلامی و منافع ملی خط ‌مشی اصلی شهید مدرس بود.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با سلام به پیشگاه امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و نایب بزرگوارش مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و آرزوی علو درجات برای روح حضرت امام، شهداء بزرگوار و بالاخص شهیدانی که بارگاهشان مجلس شورای اسلامی را زینت بخشیده است. میلاد با سعادت امام هادی (علیه السلام) را تبریک عرض می‌نمایم.

همکاران محترم! برای تحقق این مجلس که امروز ما در آن قرار داریم تلاش‌ها و هزینه‌های فراوانی پرداخت شده است. چه ایمان‌های راسخ و انگیزه‌های خالصی که موجب حضور مردم در پای صندوق‌ها گردیده و چه انتظارات و آرزوهایی که در قالب رأی به صندوق‌ها ریخته‌ شده‌اند. این جایگاه همچون شهید مدرس‌ها را برای انجام وظیفه و ادای تکلیف می‌طلبد. بنابراین این سؤال قابل طرح است که اگر شهید مدرس در مجلس هشتم بود چه می‌کرد؟ مواضع سیاسی او در برابر مسایل داخلی و خارجی چگونه بود؟ پاسخ مختصر به این سؤال این است که داشتن شناخت و تحلیل درست از شرایط سیاسی ـ اجتماعی کشور یکی از ویژگی‌های برجسته شهید مدرس است. مدرس با سرپنجه‌های دشمن و عناصر داخلی آنان که مجری اراده خارجی‌ها و توسعه استبداد در داخل بودند مواجه بود. کوبیدن رضاخان و اعوانش بعنوان سرپنجه‌های دشمن، جلوگیری از تقویت عناصر داخلی آنان و دفاع از ارزش‌های اسلامی و منافع ملی خط ‌مشی اصلی شهید مدرس بود.

اما امروز شرایط تغییر یافته؛ عناصر داخلی دشمن که در قالب دولتی مجهز نقش ژاندارمی را در منطقه برای حفظ منافع نامشروع انگلیس و آمریکا ایفا می‌کرد با الطاف الهی، همت ملت بیدار و مسلمان و رهبری حضرت امام در هم شکسته شده و امروز در آستانه سی‌امین سال پایداری و مقاومت ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در برابر انواع توطئه‌ها و هجمه‌های نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دشمنان قرار داریم. مقاومتی که اهداف شوم دشمنان برای شکست انقلاب و براندازی را به خودشان برگردانده بطوریکه دولت‌ها و کشورهایی که در مقابل انقلاب قرار گرفتند یکی پس از دیگری فروریختند و امروز استکبار جهانی با تمام سازوکارهای بین‌المللی و هم‌پیمانان سنتی خود مستقیم به صحنه آمده و تاکنون نیز از اقدامات خود در منطقه طرفی نبسته‌ است.

نتیجه این همه پایداری موجب شده عربده کشی دشمن در ابتداء اشغال عراق امروز به اعتراف علنی در غلط بودن محاسبات، اطلاعات و راهبردهایشان تغییر یابد. بی‌تردید اگر شهید مدرس امروز در مجلس ما بود، خط اصلی مبارزه با استکبار و دفاع از حقوق ملت را تعقیب می‌نمود، در صدد افشای توطئه‌های رنگارنگ و هجمه‌های فرهنگی دشمن که امروز بصورت شبکه‌ای یکپارچه و هماهنگ، سست کردن مبانی اعتقادی و اخلاقی جامعه را هدف گرفته، پرده بر می‌داشت. مهمتر از همه شهید مدرس یقیناً در خط اول حامیان دولتی قرار می‌گرفت که امروز در مسیر درست و صحیح انقلاب،‌ آرمان‌های حضرت امام و منویات رهبری معظم انقلاب را دنبال می‌کند و علی‌رغم اقدامات گسترده دشمن در اعمال تحریم‌های اقتصادی و سازماندهی هجمه‌های فرهنگی، در سنگر دفاع از منافع ملی و حقوق بین‌المللی ملت ایران قرار دارد.

آن چه امروز در دولت پرکار نهم شاهدیم، عدالت‌محوری، گسترش فرهنگ خدمت، رسیدگی به مناطق محروم، ارج‌نهادن به ارزش‌های دینی و ملی، مقاومت شرافتمندانه الهام یافته از آموزه‌های انقلاب اسلامی در برابر زیاده‌خواهی دشمنان و دفاع از حقوق ملت است. اگر منصفانه قضاوت کنیم، عمده مشکلات به دولت نهم برنمی‌گردد بلکه عوامل گوناگون تاریخی، خارجی و از جمله بعضی برنامه‌ها و تصمیمات نادرست و یا اهمال در انجام بعضی طرح‌های لازم از سوی دولت‌های قبلی نیز دخیل است.

خواهران و برادران! رفتار مدرسی یعنی این که نعمت‌ها را قدر بدانیم، از دشمن غافل نشویم، اسیر زد و بندها نگردیم، از کبر و غرور و حسد برحذر باشیم، مردمی باشیم، بدون اینکه مردمزده شویم، از منافع و مصالح کلان و اصلی مردم و انقلاب دور نشویم، تکلیف را بخوبی تشخیص دهیم و با شجاعت و قاطعیت و ادب اقدام نماییم. نباید در تحلیل شرایط به اشتباه بیفتیم، از دشمن و شگردهایش غافل شده، نقاط ضعف کوچک و قابل اغماض را درشت‌نمایی کنیم و کارهای بزرگ و فرصت‌های مهم بدست آمده را نادیده بگیریم و ناخواسته شرایطی ایجاد نماییم که مطلوب دشمن است. اشکالات و نارسایی‌های جزیی همیشه وجود داشته و دارد و متناسب با شرایط، راه‌حل‌هایی نیز برای برون‌رفت قابل جستجو است و اساساً فلسفه وجودی ما در مجلس و دولت برای حل همین مسایل است. آنچه که مهم و اساسی و با ارزش است، درست بودن جهت حرکت دولت و کشور است.

همکاران عزیز! مشاهدات ششماهه گذشته نشان می‌دهد برخی از رفتارها، محتوای گفتارها، نطقها و اظهارات با اهداف واقعی و مشی شهید مدرس سازگار نیست. انتظار شهید مدرس از ما این است که مسایل فرعی ما را از مسایل اصلی و مشکلات مهم غافل نکند. نپرداختن به طرح‌ها و لوایح مهم و تأثیرگذار، اتلاف وقت مجلس بر روی موضوعات حاشیه‌ای، استفاده نادرست از وقت و موقعیت، طرح انبوهی از سؤالات ریز و درشت از وزراء و فلج کردن دستگاه اجرایی با خط‌ مشی مدرس تطبیق ندارد. رعایت انصاف و تقوا در قانونگذاری و نظارت و نقد عملکردها، پرهیز از جوسازی و آب به آسیاب دشمن ریختن لازمه داشتن مشی مدرسی است. مبادا برخی از مواقع از افراد عادی جامعه که تحلیل درست‌تر و واقعی‌تری از شرایط دارند عقب باشیم! امیدوارم با ایجاد انسجام در درون مجلس بالاخص بین شخصیت‌های ارزشمند حاضر و تعامل سازنده با دولت کار و تلاش آقای دکتر احمدی‌نژاد، برخی ناهماهنگی‌ها کاهش، رضایت رهبر فرزانه و مردم شریف ایران افزایش و امید و طمع دشمنان و مخالفین به یأس و شکست مبدل گردد.

ضمناً با اجماع و تفاهم بین مجلس و دولت یکی از برنامه‌های مهم هدفمندکردن یارانه‌ها که به تعبیر مقام معظم رهبری جرأت اقدام به آن خودش با ارزش است، با اجراء خوب آن یک قدم بلند برای پیشرفت کشور بخوبی برداشته شود. معظم له همانگونه که فرمودند: «نگذارید در این قضیه بزرگ شتابزدگی بوجود بیاید»، تصریح نمودند که «توقف و ترسیدن از ورود در این میدان را بهیچوجه توصیه نمی‌کنم، فلذا شایسته است مجلس با رویی گشاده و روحیه‌ای کارشناسی و صمیمی در این امر به دولت کمک نماید».

لازم می‌دانم از زحمات و تلاش‌های وزراء محترم نفت و نیرو و رئیس سازمان انرژی اتمی بخاطر تلاش‌هایشان تشکر کنم. از دست‌اندرکاران راه‌اندازی فازهای جدید پارس جنوبی که موجب افزایش ظرفیت گاز مصرفی کشور شده، از مسؤولین نیروگاه‌ها که برای پیشگیری از قطعی برق تلاش می‌نمایند تقدیر می‌کنم.

از سازمان انرژی اتمی که برای راه‌اندازی آزمایشی نیروگاه بوشهر در سالجاری کوشش جدی دارند بعنوان عضو کمیسیون انرژی تشکر می‌کنم. البته راه‌اندازی نیروگاه بوشهر نمادی از راستگویی و رفتار صادقانه دولت و مسؤولین روسیه با ملت ایران است. امیدواریم روس‌ها برخلاف سوابق بد گذشته در قبل از انقلاب و در برهه‌هایی بعد از انقلاب با راه‌اندازی بموقع این پروژه سابقه مثبتی برای دولت روسیه کسب کنند.

پیشاپیش عید سعید غدیر، عید امامت و ولایت را به پیشگاه امام عصر، محضر رهبر فرزانه انقلاب، ملت شریف ایران و مسلمانان جهان تبریک عرض نموده و از خداوند مسألت دارم تا ما را از وفاداران و پیروان حقیقی پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) قرار دهد و عرض می‌کنیم «الحمدولله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت علی بن ابیطالب و اهل‌البیته الطیبین الطاهرین (علیهم السلام) اللهم اجعل عواقب الامورنا خیراً، آمین رب العالمین».

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet