هدر موبایل
1391/08/15 16:21:24
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش ها بررسی کرد:

آخرین تحولات سوریه با تاکید بر نشست گروه تماس

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، آخرین تحولات سوریه را با تاکید بر نشست گروه تماس این کشور مورد بررسی قرار داد.
آخرین تحولات سوریه با تاکید بر نشست گروه تماس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، آخرین تحولات سوریه را با تاکید بر نشست گروه تماس این کشور مورد بررسی قرار داد. https://cdn.icana.ir/d/019/7698.jpg آخرین,تحولات,سوریه,با,تاکید,بر,نشست,گروه,تماس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت و به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش ها، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: طولانی شدن بحران سوریه و ناکام ماندن طرح های مختلف برای سرنگونی نظام حاکم بر این کشور به دلیل مقاومت داخلی و حمایت منطقه ای و بین المللی از دمشق، برخی از کشورها از جمله مصر را به فراست تشکیل گروه تماس منطقه ای برای غلبه بر بحران جاری این کشور انداخته است. در این گروه، ایران، ترکیه و عربستان نیز حضور دارند و خواستار ارائه راه حلی منطقه ای برای پایان درگیری های سوریه اند. هر یک از کشورهای حاضر در این گروه، درخواست ها، نیات و راهبردهایی برای خود تعریف کرده اند که پیوند تنگاتنگی با منافع تعریف شده آنها دارد. ترکیه ناکام از شکست در سوریه، عربستان برای خرید زمان، مصر به منظور حضور در عرصه سیاست منطقه ای و بالاخره جمهوری اسلامی ایران در راستای دفاع از محور مقاومت حاضر در این نشست شدند. این سه کشور در شرایط کنونی به دلیل شکست در عرصه نظامی و سیاسی برآنند تا از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه استفاده کنند و متقابلا ایران نیز باید از این ترفند آنها آگاه باشد و با آن مقابله کند.
سخنان چندی پیش کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد سوریه و اینکه نظام این کشور هیچ جایگزینی ندارد، حکایت از موضع ضعیف کشورهای اروپایی و آمریکا در قبال سوریه داشت. غربی ها به خوبی شاهد رشد روزافزون قدرت القاعده در سوریه اند به طوری که اکنون این کشور به مرکزی برای تجمع جریان تروریستی – تکفیری القاعده تبدیل شده است، هر چند که این رویداد با آگاهی و نظارت سازمان های اطلاعاتی این کشورها صورت می گیرد، اما مقاومت دولت و ارتش سوریه در برابر سرنگونی از طریق نظامی باعث شده تا بر دوام، قوام و گستردگی حضور القاعده در سوریه افزوده شود. این مسئله به خودی خود می تواند تهدیدی برای منافع غرب باشد.
در واقع می توان گفت کشورهای مختلف به این نتیجه رسیده اند که بحران سوریه راهکار نظامی ندارد، اعزام اخضر ابراهیمی به این کشور به جایگزینی کوفی عنان هر چند به عنوان جریان داشتن راه حل سیاسی در سوریه قلمداد می شود، اما این بار دولت سوریه اعلام کرده که روند سیاسی را همزمان با سرکوب جریان های مسلح ادامه خواهد داد و این به معنی دست بالاتر دمشق در تحولات جاری است.
این گزارش در پایان می افزاید: به نظر می رسد که بحران سوریه در شرایطی به پایان می رسد که عربستان و قطر از ارسال سلاح به آن کشور خودداری کنند و ترکیه نیز شرایط و حق همسایگی را به رسمیت بشناسد و از اعزام تروریست های مسلح، حمایت اطلاعاتی و نظامی و دادن پایگاه به آنها خودداری کند. این مسئله باعث خواهد شد روند تحولات در سوریه از شکل نظامی، رویکردی سیاسی به خود گرفته و از کشته شدن تعداد بیشتری از مردم این کشور جلوگیری شود.
نتیجه نهایی این که کشورهای مداخله گر در سوریه ناامید از به نتیجه رسیدن طرح های خود در این کشور و شکست عملی در میدان نبرد، سراغ تشکیل گروه تماس با حضور ایران رفته اند که شاید بتوانند از قدرت و جایگاه ایران به خواسته های خود برسند. با توجه به این موارد، جمهوری اسلامی ایران باید در همه سطوح مراقب رفتار سه کشور مزبور باشد تا از قبل جمهوری اسلامی ایران به اهداف شوم خود علیه سوریه دست نیابند.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet