هدر اصلی
1391/08/16 10:23:35
سرویس صحن
موسوی لارگانی

تفویض اختیار هیات امنای صندوق توسعه ملی به هیات عامل خلاف قانون است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هیات امنای صندوق توسعه ملی در مصوبه‌ای تمام وظایف و اختیارات را به هیات عامل این صندوق تفویض کرده است، گفت: به موجب این تفویض اختیار هیات عامل حق تصمیم‌گیری درباره درآمدهای مازاد نفتی را دارد.
تفویض اختیار هیات امنای صندوق توسعه ملی به هیات عامل خلاف قانون است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هیات امنای صندوق توسعه ملی در مصوبه‌ای تمام وظایف و اختیارات را به هیات عامل این صندوق تفویض کرده است، گفت: به موجب این تفویض اختیار هیات عامل حق تصمیم‌گیری درباره درآمدهای مازاد نفتی را دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/26931.jpg تفویض,اختیار,هیات,امنای,صندوق,توسعه,ملی,به,هیات,عامل,خلاف,قانون,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدناصر موسوی لارگانی در نشست علنی امروز سه‌شنبه 16 آبان به عنوان یکی از طراحان دو فوریت طرح اصلاح ماده 84 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در خرداد ماه امسال هیات امنای صندوق توسعه ملی با استناد به اجازه‌ای که قانونگذار در ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه داده در مصوبه ای تمام وظایف و اختیارات خود را برای تصمیم‌گیری در مورد درآمدهای مازاد نفتی به هیات عامل این صندوق تفویض کرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس در ادامه افزود: این اقدام از همان زمان ابلاغ موجب ایجاد موج نگرانی در میان نمایندگان، اقتصاددانان و خبرگان کشور شد و دلیل عمده این نگرانی نیز سرنوشت صندوق ذخیره ارزی است و زمانی مجلس و نمایندگان مجلس متوجه این سرنوشت شدند که دیناری در صندوق ذخیره ارزی وجود نداشت.

وی تصریح کرد: برای این که صندوق توسعه ملی به سرنوشت صندوق ذخیره ارزی دچار نشود دو فوریت طرح اصلاح ماده 84 قانون برنامه برنامه پنجساله پنجم توسعه توسط تعدادی از نمایندگان مجلس طراحی شده است و دلیل آن که به صورت دو فوریتی مطرح می‌شود این است که صحبت از 23 درصد درآمدهای نفتی در سال گذشته، سال جاری و سال‌های آتی است و قرار است این بودجه برای نسل‌های آینده از محل درآمدهای نفتی ذخیره شود.

لارگانی با بیان این که در قانون پیش‌بینی شده که این درآمدهای نفتی برای کمک به بخش خصوصی و تولید و صنعت کشور هزینه شود عنوان کرد: نه تنها تفویض اختیارات هیات امنا به هیات عامل خلاف قانون است بلکه خلاف دیگر این است که به هیات عامل اجازه داده شده از محل منابع صندوق 25 درصد آن را در بانک‌های داخلی سرمایه‌گذاری کند و این در حالی است که طبق ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه صندوق توسعه ملی حق سپرده‌گذاری در بانک‌ها را ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که هیات امنای صندوق توسعه ملی حتی از وظیفه نظارتی خود نیز دور شده است گفت: سالی دو مرتبه جلسات هیات امنا برگزار می‌شود که صرفا جنبه استماع گزارش دارد.

این نماینده مجلس نهم در ادامه افزود: بنده و دکتر عبدالله‌زاده از طرف مجلس به عنوان عضو هیات امنای صندوق توسعه ملی انتخاب شده‌ایم اما با وجود گذشت 5 ماه از آغاز به کار مجلس نهم هنوز هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: هدف از طراحی طرح مذکور این است که تفویض اختیار هیات امنای صندوق توسعه ملی به هیات عامل ملغی شود و به جای برگزاری سالی دو جلسه هر دو ماه یکبار جلسه‌ای برای هیات امنای این صندوق برگزار شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet