هدر موبایل
1391/08/16 13:34:10
سرویس استان ها
عطار:

داروسازان نیازمند اختصاص ارز مرجع هستند

شرکت هایی که در زمینه تولید دارو اقدام به واردات مواد اولیه شیمایی می کنند نیازمند اختصاص ارز مرجع هستند.
داروسازان نیازمند اختصاص ارز مرجع هستند شرکت هایی که در زمینه تولید دارو اقدام به واردات مواد اولیه شیمایی می کنند نیازمند اختصاص ارز مرجع هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/15747.jpg داروسازان,نیازمند,اختصاص,ارز,مرجع,هستند Icana

حسین عطار درگفت و گو با خبرنگار حوزه انتخابیه خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رو نمایی از 7داروی تولید داخل گفت: 7داروی با فرمولاسیون داخلی تحت پوشش شرکت سازمان تامین اجتماعی تولید و هم اکنون نیز به صورت محصولی داخلی در بازاردارو کشور عرضه شده است.
وی ادامه داد: بدلیل واردات مواد اولیه دارو به کشور، متاسفانه ظرفیت ساخت تنها 50درصد از داروها را در کشور وجود دارد، امیدواریم که با دستیابی به فناوری های روز دنیا این ضعف خود را رفع کنیم.
مدیرعامل یک شرکت تحقیقاتی، مهندسی در زمینه دارو با اشاره به رونمایی از 5داروی جدید دیگر نیز اظهارداشت: در گذشته 7دارو رونمایی شد و جدیدا نیز 5داروی جدید ضد سرطان، دیابت، اختلالات روانی نیز رونمایی می شود؛ تولید مواد اولیه جنین داروهایی حاکی از خود کفایی کامل پزشکان و داروسازان کشور است.
وی ادامه داد: داروی دیابت تولید داخل جزو جدیدترین داروهای ضد مرض قند بشمار می آید و در نوع دوم دیابت مصرف می شود.
عطار با اشاره به داروی ضدسرطان نیز گفت: این دارو نیز جزو 5داروی تولید داخل کشور است که مواد اولیه آن در کشور ساخته شده است ؛ این داروها در مرحله اخذ پروانه از سازمان غذا و دارو هستند.
وی ادامه داد: امیدواریم که تا پایان سال دارو‌هایی که ارزبری بالایی برای کشور دارند در داخل تولید شود
مدیرعامل این شرکت تحقیقاتی، مهندسی در زمینه دارو، با اشاره به تولید داروهای صعب العلاج ابراز امیدواری کرد که با همت داروسازان و متخصصان کشور، زیرساخت های تولید داروهایی که با مشکل وارد کشور می شوند فراهم شود و در این زمینه نیز به خودکفایی برسیم.
عطار ارزیابی خود را از روند تولید دارو در کشور این چنین بیان کرد و گفت: تاکنون در تولید داروهایی مورد نیاز کشور توفیق لازم را کسب کرده و هدف مان موفقیت بیشتر در این عرصه است
وی ادامه داد: حدود97 درصد داروهای مورد نیاز، در داخل کشور به تولید می رسد اما آن 3درصد باقی مانده جزو  نایاب ترین محصولات دارویی است که 40درصد حجم معاملات بازار را تنها این 3درصد دارو ب خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به ساخت دیگر داروها در کشور اظهارداشت: در شرکت‌های سازمان تأمین اجتماعی 260 داروی جدید درحال ساخته که پس از اتمام مراحل ساخت این داروها به تدریج به هدف نهایی یعنی خودکفایی در صنعت دارو سازی نزدیک می‌شویم.
عطار با اشاره به سود این داروها برای کشورمان نیز تصریح کرد: با توجه به تحریم های غرب بر علیه کشورمان و عدم واردات بسیاری از داروهای مورد نیاز کشور، تولید این داروها در مرحله نخست می تواند این نوید را به مردم بدهد که باید به جوانان کشورشان اعتماد کنند ؛ متاسفانه به شرکت هایی که در زمینه تولید دارو فعالیت می کنند ارز مرجع تعلق نمی گیرد درصورتی که اگر وارد کننده این دارو بودیم به ما ارز تعلق می گرفت ؛ شرکت های داروسازی برای تولید دارو روزانه مواد شیمایی وارد کشور می کنند و به دلیل تعلق نگرفتن ارزمرجع به چنین شرکت هایی، مجبورا باید این مواد را با ارز آزاد وارد کشور کنیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که مسئولین باید به بحث های تحقیقاتی رسیدگی و بهای بیشتری دهند تا بتوانیم نیاز دارویی کشور رو رفع کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet