خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1391/08/16 14:31:15
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس نظر داده اند:

رعایت واقعیات قرآنی برای ساخت فیلم های دینی ضروری است

به دلیل نبود معیار های قانونی مطابق با واقعیات قرآنی و اسلامی، فیلم های دینی با اعمال سلیقه و پیشینه ذهنی عوامل سازنده این فیلم ها و بعضی مدیران سینمایی ساخته می شوند،از این رو رعایت واقعیات قرآنی به صورت قانونمند درتولید آثار هنری ضروری است.
رعایت واقعیات قرآنی برای ساخت فیلم های دینی ضروری است به دلیل نبود معیار های قانونی مطابق با واقعیات قرآنی و اسلامی، فیلم های دینی با اعمال سلیقه و پیشینه ذهنی عوامل سازنده این فیلم ها و بعضی مدیران سینمایی ساخته می شوند،از این رو رعایت واقعیات قرآنی به صورت قانونمند درتولید آثار هنری ضروری است. https://cdn.icana.ir/d/019/19651.jpg رعایت,واقعیات,قرآنی,برای,ساخت,فیلم,های,دینی,ضروری,است Icana

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، مقام معظم رهبری درارتباط باسینما وهنرفرموده اند:هنر بخشی از فاخرترین و ارزشمند ترین مسائل است که باید برای آن ارزش قائل شد و آن را برای خدا خرج کرد.برخی افراد دانسته و نادانسته هنر و سینمای دینی را مترادف با قشری نگری، تظاهر ریا کارانه و مباحث دینی و ارزشی را جدای از جریان اصلی فیلم دنبال می‌کنند. آنان تصور می‌کنند با قرار دادن صحنه‌ای کلیشه‌ای از نماز، مسجد، قرآن و... سینمای دینی محقق می‌شود. در حالی که حقیقت امر جز این است.

رهبر فرزانه انقلاب در تبیین این امر می‌فرمایند: هنر دینی لزوما با واژگان دینی به وجود نمی‌آید. ای بسا هنری صددرصد دینی باشد، اما از واژگان عرفی و غیر دینی در آن استفاده شده باشد. هنر دینی آن است که بتواند معارفی را که همه ادیان و بیش از همه دین مبین اسلام به نشر آن در بین انسان‌ها همت گماشته‌اند و جان‌های پاکی در راه نشر این حقایق نثار شده است نشر بدهد، جاودانه سازد و در ذهن‌ها ماندگار سازد.

در ارتباط با اجرایی شدن بیانات مقام معظم رهبری در عرصه های فیلم و مجموعه سازی، نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جویا شدیم که در پی می خوانید.

باقری عنوان کرد:

ضرورت تشکیل سازمان نظارت بر ساخت فیلم های دینی

محمد باقری با اشاره به اعمال سلیقه درساخت فیلم های سینمایی با موضوعات مذهبی گفت: متاسفانه تعریف خاصی از سینمای دینی وجود ندارد وعوامل سینما در ساخت این فیلم ها به صورت سلیقه ای عمل می کنند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی درادامه افزود: افرادی که اقدام به ساخت فیلم های دینی می کنند بدون اطلاع دقیق از واقعه ای که روایت می کنند و فقط از روی پیشینه ذهنی خود، آن  را به تصویر می کشند و بیشتر این گونه فیلم ها منطبق با واقعیات دینی نیستند.

باقری با بیان اینکه ساخت فیلم های سینمایی با موضوعات دینی باید از سوی افراد آگاه به ارزش های اسلامی صورت بگیرد، عنوان کرد: افرادی که با ارزش های دینی برگرفته از کتب اسلامی آشنا بوده و علم به سینما نیز داشته باشند، می توانند فیلم های ارزشمند دینی بسازند و در زندگی اجتماعی رهگشا باشند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: باید سازمانی به منظور نظارت بر روند ساخت فیلم های دینی تشکیل شود و عوامل سازنده این فیلم ها را به سوی استفاده از روش صحیح روایت ارزش های اسلامی برگرفته از کتب دینی سوق دهد. 

پورفاطمی:

باید معیار های ساخت فیلم های دینی تعیین شود

سید محمد مهدی پورفاطمی در مورد کیفیت سینمای دینی در ایران گفت: برای خلق آثار ارزشمند دینی باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری، شیوه صحیح نگارش فیلمنامه های دینی را مطابق با آموزه های دینی که در کتب اسلامی و آیات قرآنی آمده است، به عنوان راهنما در اختیار عوامل سازنده این فیلم ها قرار دهند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: باید معیار ساخت فیلم های دینی تعیین شده و به عوامل سازنده آثار سینمایی و تلویزیونی ابلاغ شود و این طور نباشد که مجوز ساخت فیلمی صادر شود و بعد از تولید اثر به بررسی ایرادات آن بپردازند.

پورفاطمی در مورد فیلم های دینی ساخته شده در سینمای ایران عنوان کرد: عوامل سازنده فیلم های دینی در ایران نسبت به حفظ ارزش های اسلامی متعهد هستند و این را با خلق آثار ارزشمندی در سینما و تلویزیون از جمله سریال های  امام علی(ع)، امام رضا(ع) وحضرت یوسف (ع) اثبات کرده اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: هنرمندان کشور بسیار با درایت بوده و در ساخت آثار دینی زحمات زیادی کشیده اند و ما نیز باید در طی این مسیر به آن ها کمک کنیم تا آثار ارزشمند ایرانی اسلامی بیشتری تولید شود.

موسوی لارگانی:

باید برای تقویت فیلم های دینی برنامه ریزی کنیم

سید ناصر موسوی لارگانی در مورد کیفیت ساخت فیلم های دینی در کشور گفت: نکته ای که در فیلم های سینمایی کنونی کمتر به آن توجه می شود، نمایش مبانی و ارزش های اسلامی است،به همین دلیل باید برای تقویت فیلم های دینی در کشور برنامه ریزی کنیم.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در شرایط کنونی که استکبار غرب برای مبارزه با اسلام اقدام به ساخت فیلم های موهن می کند، باید برای دفاع از ارزش های اسلامی با استفاده از روایات قرآنی، فیلم های ایرانی اسلامی ارزشمند ساخته و سینمای دینی را احیا کنیم.

موسوی لارگانی تصریح کرد: فیلم نامه نویسان در ساخت فیلم های دینی ارزشمند نقش بسیار مهمی دارند و باید با استفاده از سوره های قرآن ، فیلم نامه های مخاطب پسند بنویسند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به استقبال مخاطبان از سریال های دینی ساخته شده در سال های گذشته یادآور شد: فیلم ها و سریال های دینی که در سال های گذشته ساخته شدند با استقبال مخاطبان روبرو شدند و نه تنها در ایران، بلکه در شبکه های مختلف کشورهای اسلامی نیز بارها پخش شده اند .

موسوی لارگانی عنوان کرد:  فیلم های سینمایی ساخته شده کنونی از محتوای قابل قبولی برخوردار نیستند و باید سطح کیفی فیلم های تولیدی در کشور ارتقا یابد.

یکی از تهیه کنندگان سینما در گفت وگویی عنوان کرده است : سینمای ارزشی و دینی نیاز به بازتعریف دارد و برخی سلایق خود را ملاک ارزشی بودن فیلم های سینمایی قرار می دهند.متاسفانه عده ای مدعی هستند که اسلام را فقط آنان می شناسند و فیلمسازان و وزارت ارشاد هیچ درکی از دین اسلام ندارند و این مهمترین اشکال درگیری های اخیر حوزه هنری با سینما بوده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet