هدر اصلی
1391/08/16 14:31:54
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس:

موضوعی که بخواهیم در برنامه هسته‌ای خود پنهان کنیم،نداریم

اگر آنها بپذیرند که غنی‌سازی حق ماست،مذاکرات شکل و راه تازه‌ای خواهد یافت. آمریکا یا باید در قالب آژانس و یا در قالب ۱+۵ با ما مذاکره کندو گرنه مذاکره دوجانبه معنا و موضوعیتی ندارد.
موضوعی که بخواهیم در برنامه هسته‌ای خود پنهان کنیم،نداریم اگر آنها بپذیرند که غنی‌سازی حق ماست،مذاکرات شکل و راه تازه‌ای خواهد یافت. آمریکا یا باید در قالب آژانس و یا در قالب ۱+۵ با ما مذاکره کندو گرنه مذاکره دوجانبه معنا و موضوعیتی ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/27302.jpg موضوعی,که,بخواهیم,در,برنامه,هسته‌ای,خود,پنهان,کنیم،نداریم Icana
به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛‌ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره مذاکره بین ایران و امریکا،به تابناک گفت: بحثی با نام گفتگوی رسمی با آمریکا از طرف نظام جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. علت انتشار این گونه اخبار و شایعات به موضوع انتخابات آمریکا مربوط می‌شود.
ابراهیم آقامحمدی افزود:در اوضاع کنونی، چنین امکانی نیست، مگر آن که بنا بر تأکیدات و فرمایش‌های امام (ره) و رهبری، آمریکا اشتباهاتش را جبران کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  آمریکایی‌ها گفته‌اند که می‌خواهند به صورت موردی با ایران مذاکره کنند، یعنی می‌خواهند مذاکرات هسته‌ای را جدا از مسائل سوریه و دیگر موارد بررسی کنند؛ گفت:  ما مذاکرات هسته‌ای را ترک نکرده‌ایم و آنها هستند که در مذاکرات تأخیر می‌اندازند. ما موضوعی که بخواهیم در برنامه هسته‌ای خود پنهان کنیم، نداریم. دانش هسته‌ای حق ماست، ولی آنها قائل به چنین حقی نیستند.  

نماینده خرم آباد در مجلس ادامه داد: اگر آنها بپذیرند که غنی‌سازی حق ماست، مذاکرات شکل و راه تازه‌ای خواهد یافت. آمریکا یا باید در قالب آژانس و یا در قالب ۱+۵ با ما مذاکره کند، وگرنه مذاکره دوجانبه معنا و موضوعیتی ندارد.  
آقامحمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  تحلیلگران غربی بر این باورند که موضوع برنامه هسته‌ای ایران از حالت طبیعی خارج شده و ماهیت سیاسی پیدا کرده است و صحنه‌گردان اصلی این ماجرا آمریکاست، نظرتان در این باره چیست، گفت: ما بر این باوریم که بحث هسته‌ای، موضوعی فنی و کار‌شناسی است، نه سیاسی. ما می‌گوییم که کار‌شناسان هسته‌ای باید در این زمینه گفت‌وگو کنند، نه سیاسیون. کار‌شناسان باید این تشخیص را بدهند که ما از چهارچوب «ان.پی.تی» خارج شده‌ایم، یا نه؛ بنابراین، اگر موضوع سیاسی شود، در آن صورت آمریکا نمی‌تواند مدعی باشد که مذاکرات سیاسی نباشد و مسائل دیگری غیر از برنامه هسته‌ای مطرح نشود.  
این نماینده مجلس در ادامه در پاسخ به اینکه  آیا صرف مذاکره مستقیم، باعث می‌شود که با آمریکایی‌ها چالش دیگری نداشته باشیم؟ گفت: اگر ما در بحث هسته‌ای هم کاملا عقب‌نشینی کنیم، به هیچ وجه بهانه‌های آمریکا پایان نخواهد یافت و این گونه نیست که کاری به کار ما نداشته باشد. آمریکا به دنبال آقایی و سروری در جهان است و ایران به عنوان کشوری که سابقه تمدن و جایگاه علمی، فرهنگی و استعداد و توانایی بالایی دارد،‌ رقیب بالقوه‌ای برای آمریکاست.  
وی افزود: آنچه اکنون به عنوان بیداری اسلامی رخ داده، نتیجه انقلاب ایران است. آنها ایران را رقیب بالقوه خود می‌دانند، چه رسد به اینکه ایران به دانش‌های پیشرفته و صنایع مهم دست یابد. آمریکا از همه ظرفیت‌های خود کمک می‌گیرد تا ایران پیشرفت نکند و ما نیز به دنبال این هستیم که به جایگاه واقعی خود برسیم.  
آقامحمدی در پاسخ به سوالی مبنی اینکه ایا ایران نمی تواند مانند برخی کشورها که حتی سابقه جنگ نظامی با آمریکاداشته اند ، مسایل خود را با آمریکا حل نمایند، گفت: این کشورها مهار شده و حاکمیت لیبرالیستی را پذیرفته‌اند. آیا آلمان و ژاپن در حال حاضر استقلال واقعی دارند؟ آیا می‌توانند بدون رضایت آمریکا حرکتی انجام دهند؟ مشکل اساسی ما و آمریکا، مشکل فرهنگ است. به هیچ عنوان ما نمی‌توانیم موقعیتی مانند آلمان و کره به خود بگیریم و بی‌تفاوت باشیم. شخصیت سیاسی ما به فرهنگمان برمی‌گردد. بحث آمریکا این است که ما از پایگاه انقلاب ‌اسلامی عقب‌نشینی کنیم.  
ایران پیش از انقلاب، شرایطی مانند کره و ژاپن را داشت. جریان کاپیتولاسیون در واقع تحقیر یک ملت بود. برای به دست آوردن آن شرایط باید استقلال خود را کنار بگذاریم؛ شاید در آن زمان نیاز نباشد که حتی کارخانه هم داشته باشیم، آنها خیلی از چیز‌ها را به ما خواهند داد. اگر آنها بدانند که ما آلت دستشان خواهیم بود و‌‌ همان نقش ژاندارم منطقه را می‌پذیریم، با ما خواهند ساخت. /

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet