حلول ماه ربیع الاول
1391/08/17 07:56:23
سرویس فرهنگی
اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما مطرح کردند:

شورای نظارت بر صداوسیما، کمک فکری برای رسانه ملی

اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما، با اشاره به کمک فکری و مشورتی این شورا برای اداره رسانه ملی، عنوان کردند: تاسیس شبکه‌های جدید با نظر شورای نظارت به بهبود برنامه‌ها کمک خواهد کرد.
شورای نظارت بر صداوسیما، کمک فکری برای رسانه ملی اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما، با اشاره به کمک فکری و مشورتی این شورا برای اداره رسانه ملی، عنوان کردند: تاسیس شبکه‌های جدید با نظر شورای نظارت به بهبود برنامه‌ها کمک خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/6363.jpg شورای,نظارت,بر,صداوسیما،,کمک,فکری,برای,رسانه,ملی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به دنبال بررسی مواد دیگری از طرح تعیین خط مشی سازمان صداو سیمادر کمیسیون فرهنگی مجلس مقرر شد راه‌اندازی هر گونه شبکه رادیویی و یا تلویزیونی باید زیر نظر شورای نظارت بر صداوسیما صورت بگیرد.

به دنبال افزوده شدن این بند الحاقی در طرح اداره صداوسیما، سید رمضان شجاعی کیاسری با بیان اینکه "چنین پیشنهادی از طرف من در هنگام تدوین طرح اداره صداوسیما آورده شده است" گفت: پیشنهاد این است که رییس صدا وسیما برای توسعه و تاسیس شبکه‌های جدید محلی، ملی و حتی بین‌المللی، نظر شورای نظارت را اخذ کند.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی، در جریان امور قرار گرفتن شورای نظارت از افزایش شبکه‌ها را دلیل این امر دانست و توضیح داد: اعضای شورای نظارت بر صداوسیما، از تلویزیون و یا رادیو در جریان راه اندازی شبکه ای قرار می‌گرفتند و حداقل حُسن این بند، آن است که این شورا بعد از آنکه شبکه‌ای تاسیس شد، متوجه امر نشوند.

نایب رییس شورای نظارت بر صداوسیما بهبود کیفیت برنامه‌های تولیدی را از اهداف این بند توصیف کرد و افزود: اختیار گسترش شبکه‌ها از رییس سازمان صدا و سیما گرفته نشده، زیرا شورای نظارت صرفا در جریان توسعه و ایجاد شبکه‌های جدید داخلی و یا بین المللی قرار می‌گیرد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم همچنین اضافه کرد: اعضای شورای نظارت حق رای ندارند و صرفا نظر مشورتی خود را اعلام می‌کنند؛ لذا تصمیم نهایی با رییس سازمان است.

همچنین، بیژن نوباوه درباره این بند الحاقی توضیح داد: سازمان صدا و سیما نسبت به افزایش شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی اقدام خواهد کرد زیرا رفتن به سوی تخصصی شدن شبکه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با توجه به سیاست سازمان صداوسیما در این امر و حساسیت موضوع، شورای نظارت می‌تواند کمک زیادی در این زمینه داشته باشد و نظرات خود را در طرح مطالعاتی تصمیم گیری برای تاسیس شبکه‌های جدید اعمال کند تا سازمان صداوسیما نیز راهبرد خود را به صورت صحیح و با توجه به نیاز مخاطبان انتخاب کند.

دبیر شورای نظارت بر سازمان صداوسیما، تعداد کم شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در زمان‌های گذشته را علت نبود چنین بندی در قوانین قبلی دانست و تصریح کرد: افزایش شبکه‌ها می‌تواند نیازهای مخاطبان را بیشتر برآورده کند و بنابراین اعضای کمیسیون فرهنگی به این نتیجه رسیدند که شورای نظارت باید به مثابه این گسترش و توسعه، بر آنها نظارت داشته باشد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، این نظارت را کمک فکری به سازمان صدا و سیما دانست و تصریح کرد: شورای نظارت می‌تواند با کمک فکری، بهترین گزینه‌ها را برای سازمان رقم بزند؛ بنابراین، شورای نظارت، هیچ زمان اقدامی انجام نداده که در راستای محدودیت آفرینی باشد؛ همچنانکه در ماده 6 فصل یک این طرح،‌ اختیارات بسیار گسترده‌ای به رییس سازمان داده شده است.

عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما بیان کرد: وظیفه ریاست سازمان صداو سیما، گسترش شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی بر اساس پوشش جمعیتی است و به عنوان یک هدف بزرگ به حساب می‌آید و در طرح اداره صداوسیما نیز هیچ ماده‌ای به عنوان سیاست‌های مزاحم و یا جلوگیری کننده از گسترش وجود ندارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet