خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1391/08/17 12:07:23
سرویس صحن
وزیر نفت در پاسخ به سوال نادر قاضی‌پور:

باید مشکلات صنعت کشور به صورت اساسی حل شود

وزیر نفت با بیان این که اقدامات خوبی در بخش داخلی‌سازی وزارت نفت در جریان است، افزود: باید مشکلات صنعت کشور به صورت اساسی حل شود.
باید مشکلات صنعت کشور به صورت اساسی حل شود وزیر نفت با بیان این که اقدامات خوبی در بخش داخلی‌سازی وزارت نفت در جریان است، افزود: باید مشکلات صنعت کشور به صورت اساسی حل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/21336.jpg باید,مشکلات,صنعت,کشور,به,صورت,اساسی,حل,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رستم قاسمی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 17 آبان) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نادر قاضی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: در زمانی که من مسئولیت وزارت نفت را بر عهده گرفتم هیچ کدام از شرکت‌های وابسته به این وزارتخانه یک متر لوله از خارج کشور خریداری نکردند اما به این معنا نیست که وزرای قبل از من هم در این امر کوتاهی کرده باشند.

وزیر نفت با بیان این که کالاهای مورد نیاز وزارت نفت تا قبل از این توسط شرکت‌های وابسته وارد می‌شد افزود: در چند سال اخیر وزارت نفت پروژه‌های خود را به صورت epcطراحی، اجرا و تامین کالا به مجریان طرح پیمانکاران و سازندگان واگذار می‌کند و سازندگان باید کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کند.

وی با بیان این که 70 درصد نیازمندی کالاهای نفت از داخل کشور تامین می‌شود، تصریح کرد:  وقتی پروژه‌ای در مناقصه‌ای به بخش خصوصی واگذار می‌شود این شرکت متعهد است و نمی‌توانیم به آن شرکت تحمیل کنیم از یک شرکت خاص محصول مورد نیاز خود را تهیه کند.

قاسمی درباره لوله‌ گاز یادآور شد: تمام لوله‌هایی که امروز در کشور در بخش گازرسانی شهری و روستایی مصرف می‌شود از داخل کشور تهیه می‌شود.

وی با بیان این که فرآیند تولید لوله گاز ترش را در کشور نداریم، توضیح داد: باید این لوله‌ها از خارج کشور وارد شود که بخشی از آن در زمان‌های مختلف از سوی پیمانکاران از کشورهای خارجی خریداری می‌شود.

وزیر نفت با بیان این که امروز صدها هزار کیلومتر لوله گاز ترش توسط پیمانکاران سال 89 از خارج کشور خریداری شده است، گفت: لوله ‌سازی مورد نظر نادر قاضی‌پور در سال 87 قراردادی با وزارت نفت برای تامین کالا تنظیم کرده و هر سال با دریافت پیش پرداخت قرارداد خود را تمدید کرده است.

وی با بیان این که هزار کیلومتر لوله گاز ترش وارد شده برای پروژه پارس جنوبی بوده است افزود: مجلس برای واردات لوله تعرفه 30 درصدی تعریف ک رده است و سا زندگان داخلی باید با واردات رقابت کنند.

قاسمی با بیان این که اخیرا با واردات لوله از سوی یک شرکت چینی مخالفت کرده‌ایم، تصریح کرد: این شرکت چینی مدعی شد که قیمت لوله داخلی 50 درصد از لوله‌های وارداتی گران‌تر است که با صحبت‌های انجام شده شرکت با قیمت پایین‌تری لوله را در اختیار این شرکت قرار داد.

وی با بیان این که اقداماتی در بخش داخلی سازی وزارت نفت در حال جریان است، تاکید کرد: با توجه به این که در کشور با تحریم روبه‌رو هستیم باید تلاش کنیم تا از فرصت تحریم استفاده کنیم وابستگی صنعت نفت به واردات بکاهیم و در برنامه‌ یا میان مدت به دنبال این امر هستیم.

قاسمی سوال را حق نماینده مجلس شورای اسلامی خواند و توضیح داد: تصور من غیر از این بود که از افراد در مجلس به عنوان متهم نام برده شود و مجلس به عنوان دادگاه تلقی شود.

وی با تاکید بر این که در زمان مسئولیت من کالایی برای وزارت نفت وارد نشده است، یادآور شد: امروز بیشتر لوله‌های کشور اکثر تجهیزات وزارت نفت در داخل کشور تولید می‌شود.

وزیر نفت با بیان تحریم‌های ضد ایرانی و فرصت بهره‌برداری از آن گفت: امروز باید از تهدید تحریم‌ها به عنوان فرصت استفاده کنیم، براین اساس در وزارت نفت کمیته راهبردی تشکیل شده که برای خودکفایی تمام کالاهایی که به آن وابستگی داریم برنامه‌ریزی ویژه‌ای صورت گرفته است.

وی با بیان این که با دانشگاه‌ها برای قطع وابستگی کالاهای مورد نیاز وزارت نفت برنامه‌ریزی شده است، افزود: امروز همه در کشور دغدغه بیکاری کارگران واشتغال را داریم و تعهد به نظام و انقلاب وظیفه همه ماست.

قاسمی با بیان اقدامات صورت گرفته در وزارت نفت تصریح کرد:  فعالیت‌هایی که در امر شفاف‌سازی در این وزارت شکل گرفته بر این اساس است که سازندگان و پیمانکاران به کالاهای مورد نیاز خود دست پیدا کنند که در این زمینه تلاش کردیم تا بتوانیم با برنامه‌ای فنی و علمی تولید داخل مورد نیاز وزارت نفت را توسعه و گسترش دهیم.

وزیر نفت با بیان خصوصیات کالاهای تولید داخل و کیفیت مطلوب آنها تصریح کرد: مشکل اساسی امروز صنعت کشور کیفیت، زمان‌بندی و قیمت است که اگر مشکل زمان‌بندی و قیمت را حل نکنیم نمی‌توانیم به بازارهای جهان دست پیدا کنیم و امروز باید مشکلات صنعت داخل را به صورت اصولی حل کنیم./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet