حلول ماه ربیع الاول
1391/08/20 08:49:29
سرویس اقتصادی
شجاعی در گفت‌وگو با خانه ملت:

نقدینگی رویایی در خواب صنایع

معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: صنایع و بخش تولیدی کشور نیاز شدید به سرمایه در گردش دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت بنا بر مصوبه قبلی مجلس روی اعتبارات صندوق توسعه حساب باز کرده بود که این اعتبارات به تولید کشور تزریق شود.
نقدینگی رویایی در خواب صنایع معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: صنایع و بخش تولیدی کشور نیاز شدید به سرمایه در گردش دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت بنا بر مصوبه قبلی مجلس روی اعتبارات صندوق توسعه حساب باز کرده بود که این اعتبارات به تولید کشور تزریق شود. https://cdn.icana.ir/d/019/22236.jpg نقدینگی,رویایی,در,خواب,صنایع Icana

سیدعلیرضا شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از مصوبه اخیر مجلس مبنی بر اختصاص 10 درصد از منابع ریالی صندوق توسعه فقط از درآمدهای امسال این صندوق، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت قبول دارد که نباید همه منابع صندوق توسعه با تبدیل شدن به ریال هزینه شود ولی اعتبارات این صندوق باید برای شرایط خاص که امروز درگیر با آن هستیم، هزینه شود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت قبول دارد که نباید همه منابع صندوق توسعه با تبدیل شدن به ریال هزینه شود ولی اعتبارات این صندوق باید برای شرایط خاص که امروز درگیر با آن هستیم، هزینه شود

معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: صنایع و بخش تولیدی کشور نیاز شدید به سرمایه در گردش دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت بنا بر مصوبه قبلی مجلس روی اعتبارات این صندوق حساب باز کرده بود که این اعتبارات به تولید کشور تزریق شود.

وی توضیح داد: ما بر اساس مصوبه اولیه مجلس برآوردهایی داشتیم که با تدوین دستورالعمل‌ها و ساز و کارها شرایط را برای تزریق منابع صندوق توسعه به تولید کشور آماده کرده بودیم و حتی به استان‌ها اعلام شد و مطالبه‌ای در استان‌ها شکل گرفت که قرار است این عدد به تولید واحدهای تولیدی تزریق شود ولی با تصویب مجلس مبنی بر اختصاص 10 درصد منابع صندوق محدود به درآمدهای امسال برنامه‌های وزارت صنعت در هم شکست.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اگر  10درصد از کل درآمدهای صندوق توسعه ملی نه فقط از درآمدهای امسال به بخش تولیدی تزریق می‌شد، جهش بزرگ و ماندگاری در عرصه تولید رخ می‌داد.

شجاعی در پاسخ به این پرسش که بر اساس برآوردها 10 درصد از درآمدهای منابع صندوق توسعه ملی 5 هزار میلیارد تومان می‌شود آیا این رقم مناسبی نیست، گفت: با توجه به تغییرات پارامترهای کلان به ویژه تغییرات نرخ ارز تولید کشور نسبت به سال گذشته حداقل 20 هزار میلیارد تومان اضافه‌تر سرمایه در گردش نیاز دارد، علاوه بر این مشخص نیست ما چه میزان فروش نفت تا پایان سال داشته باشیم و این رقم محقق می‌شود یا خیر.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تا بخواهد اعتبارات نفتی فروخته شده به صندوق توسعه ملی بیاید و تبدیل به ریال شود سال تمام می‌شود و ریالی به تولید کشور هم واریز نمی‌شود.

یادآور شد: با برآوردهایی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته بود اگر این مصوبه مجلس نبود اعتبارات تزریقی به تولید به 8 هزار میلیارد تومان می‌رسید که با کمک بانک‌ها سعی داشتیم این رقم را دو برابر کنیم اما با این مصوبه مجلس اعتبارات به زحمت یک هزار میلیارد تومان می‌رساند.

معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارتصمیمات در حوزه تولید و تجارت را بسیار حساس و ویژه خواند و گفت: هر ایده و مطلبی می‌تواند بازار را متلاتم کند و در شرایط کنونی ضرورت دارد بازار به شدت کنترل شود و از مجلس می‌خوایم در تصمیم خود تجدید نظر کند وزارت‌خانه این آمادگی را دارد هرگونه نشست کارشناسی با نمایندگان در راستای حمایت بهتر از تولید برگزار کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet