هدر اصلی
1391/08/19 12:58:27
سرویس اقتصادی
قنبری:

اجرای سلیقه ای هدفمندی یارانه ها فاصله غنی و فقیر را زیاد کرد

نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر فاصله طبقاتی گفت: امروز که مدتی از بحث هدفمندی گذشته به دنبال تورمی که با اجرای سلیقه ای این قانون ایجاد شده است و با توجه به این که تورم بین فقیر و غنی فاصله ایجاد می کند به نظر من هدفمندی یارانه ها فاصله ضعیف را با غنی بیش تر کرده است.
اجرای سلیقه ای هدفمندی یارانه ها فاصله غنی و فقیر را زیاد کرد نماینده دور هشتم مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر فاصله طبقاتی گفت: امروز که مدتی از بحث هدفمندی گذشته به دنبال تورمی که با اجرای سلیقه ای این قانون ایجاد شده است و با توجه به این که تورم بین فقیر و غنی فاصله ایجاد می کند به نظر من هدفمندی یارانه ها فاصله ضعیف را با غنی بیش تر کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/14803.jpg اجرای,سلیقه,ای,هدفمندی,یارانه,ها,فاصله,غنی,و,فقیر,را,زیاد,کرد Icana

داریوش قنبری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت  در خصوص طرح بنگاه های زود بازده گفت:طرح بنگاه های زود باز ده ، طرحی بود که ناقص اجرا شد، ابتر ماند ، متوقف و با شکست مواجه شد.

نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان و دهلران در مجلس  هشتم شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:این طرح ها از ابتدای کار به شکل مطالعه نشده ای به یک سری افراد بدون در نظر گرفتن توانایی هایشان واگذار و تسهیلات بانکی هنگفتی هم پرداخت شد که بحران جدی و مسائل و مشکلات زیادی را بر بانک ها تحمیل کرد.

قنبری با انتقاد از این که در جریان واگذاری طرح ها  صلاحیت مالی و تخصصی افراد در نظر گرفته نشد، افزود: منابع مالی بانک ها بدون کار کارشناسی به افراد خاص واگذار شد بدون این که باز پرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد:بعد از مدتی شاهد بودیم کسانی که وام گرفته بودند، ورشکست و بدهکار بانک‌ها شدند و پروژه هایشان ورشکست و کار با مشکل مواجه شد.

قنبری با انتقاد از نبود نگاه کارشناسی در روند این واگذاری ها افزود: اگر واگذاری این  بنگاه ها با کار کارشناسی همراه شده بود و مخاطبان خود را به درستی پیدا می کرد، می توانست موفق باشد.

وی تاکید کرد:این بنگاه ها در کشورهای دیگر همواره به عنوان یک راهکار کوتاه مدت و بلند مدت در بسیاری از کشورها در جذب بیکاران داشته است اما متاسفانه در کشور ما هم چون کارهای دیگر که شتاب زده بوده است نتوانست به منزل خود برسد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس هشتم هم چنین در خصوص اجرای هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر فاصله طبقاتی گفت: در ابتدای کار که قیمت ها بی منطق  افزایش نیافته بود دستاوردهای این قانون مناسب و خوب بود.

قنبری با اشاره به این که اجرای این قانون در ابتدای امر  فاصله بین طبقات را کاهش داد، افزود: امروز که مدتی از بحث هدفمندی گذشته به دنبال تورمی که با اجرای سلیقه ای این قانون ایجاد شده است و با توجه به این که تورم بین فقیر و غنی فاصله ایجاد می کند به نظر من هدفمندی یارانه ها فاصله ضعیف را با غنی بیش تر کرده است.

وی ادامه داد: در مجموع ما در انتهای سال جاری بایستی منتظر شکاف های طبقاتی بیش تر باشیم با توجه به کاهش ارزش پول ملی و با توجه به افزایش سطح تورمی که در حال تجربه ان هستیم.

این نماینده سابق مجلس در خصوص بهترین زمان برای اجرای فاز دوم گفت:اگر قرار است فاز دوم همچون فاز اول اجرا شود ،جز این که قرار است بار تورمی بیشتری را به دنبال داشته و تورم بیشتری را تحمیل کند هیچ نتیجه ای در پی ندارد.

وی تاکید کرد: نباید مردم را گول بزنیم که ماهیانه 40 تومن می دهیم واما ماهانه 80 هزار تومن داریم از جیب مردم خارج می کنیمچرا که با این احتساب ایا واقعا طرح هدفمندی کمکی به طبقات پایین کرده است؟

قنبری در این خصوص افزود: از ابتدا مخالف بودم که آیا بحث هدفمندی می تواند رفاه را برای مردم جامعه ما ایجاد کند.قابل متوقف شدن هم نیست چرا که پولی که پرداخت شد قابل باز پس گیری نیست و تورمی که تحمیل شده است نیز جبران نمی شود.

نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی تاکید کرد:این پول جبران هزینه های تحمیلی در مقیاس بسیار کم به مردم است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet