شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1391/08/21 12:10:27
سرویس سیاسی
پاسخ قاطع سپاه به ماجراجویی هوایی آمریکا؛

فرار؛ تنها راه پهپاد آمریکایی

واکنش سریع و پاسخ قاطع پدافند هوایی سپاه پاسداران به نفوذ پهپاد بیگانه، آمریکایی ها را بر آن داشت تا فرار را بر قرار ترجیح دهند و با خروج از آسمان ایران، شکست در ماموریت هوایی پهپاد خود را پذیرا باشند.
فرار؛ تنها راه پهپاد آمریکایی واکنش سریع و پاسخ قاطع پدافند هوایی سپاه پاسداران به نفوذ پهپاد بیگانه، آمریکایی ها را بر آن داشت تا فرار را بر قرار ترجیح دهند و با خروج از آسمان ایران، شکست در ماموریت هوایی پهپاد خود را پذیرا باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/9981.jpg فرار؛,تنها,راه,,پهپاد,آمریکایی Icana

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، به صدا در‌ آمدن بوق هشدار رادارهای ایرانی حکایت از آن داشت که شی‌ای پرنده‌ وارد آسمان ایران شده است. خبر ورود این پرنده ناشناس به سرعت به نیروهای واکنش سریع سپاه پاسداران منتقل شد و در چشم بر هم زدنی، دو فروند سوخوی نیروی هوایی سپاه پاسداران خود را به محل رساندند.

شی‌ پرنده رویت شده، پهپاد جاسوسی آمریکا بود که خود را به حریم هوایی ایران رسانده بود و همین کافی بود که فرمانده  پدافند هوایی، دستور شلیک به هواپیمای جاسوسی را صادر کند تا فرار پهپاد آمریکایی، نتیجه این تعقیب و گریز هوایی شود.

درگیری با پهپادهای جاسوسی آمریکا در سال گذشته بی‌سابقه نبوده است. آمریکا که هواپیماهای جاسوسی خود را در همه نقاط جهان به پرواز در می‌آورد، پیش از این نیز پهپادی را برای جاسوسی از بخش‌هایی از کشور چین، روانه آسمان این کشور کرده بود اما خلبانان چینی که به مصاف این پهپاد رفته بودند، برای جلوگیری از درگیری سیاسی و شاید هم به دلیل هیمنه کذایی آمریکا، هواپیمای خود را به این پهپاد کوبیدند تا سقوط دو هواپیما و مرگ خلبان چینی عاقبت این درگیری هوایی باشد.

بی شک کنار هم گذاشتن این دو واقعه و به زمین نشاندن یکی دیگر از پهپادهای جاسوسی آمریکا در ایران، می‌تواند قدرت هوایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را به رخ بدخواهان این سرزمین بکشاند. این وقایع ثابت کرد که حراست از حریم هوایی ایران به هیچ وجه قابل مقایسه با گنبد آهنین ناکارآمد رژیم صهیونیستی نیست و رزمندگان ایرانی بدون هرگونه شعار تبلیغاتی مقتدرانه تنها کار خود را دنبال می‌کنند.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح نیز بر همین موضوع تاکید دارد. سید مسعود جزایری در واکنش به نفوذ این پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران می‌گوید: مدافعان جمهوری اسلامی ایران هرگونه تجاوز هوایی، زمینی و دریایی را با قاطعیت پاسخ می‌دهند و چنانچه هرگونه پرنده بیگانه‌ای بخواهد وارد فضای کشورمان شود، نیروهای مسلح ما با آن برخورد خواهند کرد.

عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم نیز با صحه گذاشتن بر توان نظامی پاسداران هوایی کشورمان، بر لزوم پیگیری این واقعه از طریق مجامع بین‌المللی تاکید دارد. وی می‌گوید: اگر چه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران امکانات و توان رصد کردن نفوذ هر گونه هواپیمای بیگانه به مرز‌های دریایی، هوایی و زمینی ایران را دارند و طبیعی است که به این هواپیمای بدون سرنشین اخطار دادند و این پهپاد مجبور به فرار از مرز ایران شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: هر هواپیمایی به صورت غیر‌قانونی وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران شود، مسئولان دفاعی کشور باید در بدو امر به آن هواپیما اخطار دهند و اگر به اخطار ایران توجه نکرد، مقامات دفاعی مجوز دارند تا به هواپیمای متجاوز حمله کنند.

به گفته وی، اینکه مقامات وزارت دفاع آمریکا مدعی شده‌اند، پهپاد آمریکایی در محدوده حریم هوایی ایران نبوده‌است، غیر‌منطقی است چرا که این موارد بر صفحات رادار قابل اندازه‌گیری و مشاهده است و ادعا‌های مقامات واشنگتن بهانه‌جویی و منحرف کردن افکار عمومی از فعالیت‌ها و اقدامات جاسوسی آمریکا در منطقه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، معتقد است: طرح شکایت در سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی ذی‌صلاح از سوی جمهوری اسلامی ایران جهت محکوم کردن تجاوزات آمریکا به حریم هوایی ایران، برای ثبت اقدامات جاسوسی واشنگتن در دیگر کشور‌ها بسیار مثمر ‌ثمر است و ماهیت توسعه‌ طلبانه این کشور را به جهانیان یادآور می‌شود و وجهه آمریکا را بیش از پیش مخدوش می‌کند.

محمد اسماعیلی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: اگرچه نقض حریم هوایی کشور‌ها را نقض آشکار حقوق بین‌الملل است و دولت ایران باید آن را در مراجع بین‌المللی پیگیری کند اما متاسفانه شرایط بین‌المللی به گونه‌ای است که کشور‌های قدرتمند بر این سازمان‌ها سلطه دارند.

وی با بیان اینکه ایران حریم هوایی خود را کاملا زیر پوشش دارد، تاکید می‌کند: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در شرایطی قرار دارد که از نظر تدافعی و پدافندی زمینی، هوایی و دریایی، قدرت دفع هر متجاوزی را دارند و این مساله در موارد بسیاری برای همه کشور‌های جهان و منطقه به اثبات رسیده است.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران همواره آماده دفاع از تمامیت ارضی خود است و اقدامات تجاوز‌گرانه را دفع می‌کند و در این راه از همه نیرو‌ها و امکانات متعارف بهره می‌برد./

گزارش از امیرحسین فقی سیفی زاد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet