هدر اصلی
1391/08/22 12:48:22
سرویس سیاسی
شفیعی:

مواضع ضدایرانی عربستان نوعی اعلام تبعیت ریاض از واشنگتن است

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس در واکنش به مواضع ضدایرانی عربستان، گفت: عربستان بدل به دست و زبان آمریکا شده است.
مواضع ضدایرانی عربستان نوعی اعلام تبعیت ریاض از واشنگتن است عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس در واکنش به مواضع ضدایرانی عربستان، گفت: عربستان بدل به دست و زبان آمریکا شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/20934.jpg مواضع,ضدایرانی,عربستان,نوعی,اعلام,تبعیت,ریاض,از,واشنگتن,است Icana

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره ادعای عربستان مبنی بر نقض حریم دریایی آن کشور از سوی ایران، گفت: همیشه درصدی از خطا در هنگام گشت‌زنی‌های هوایی و دریایی وجود دارد و ممکن است به طور سهوی این اتفاق بیفتد.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی افزود: شکل غیر عادی این گونه حوادث این است که کشوری به طور ارادی در چارچوب سیاست‌های خود حریم ‌دریایی و هوایی یک کشور را نقض کند که این کار تلافی‌پذیر است ولی ایران درباره کشور عربستان مشکل خاصی ندارد که به آن دلیل دست به چنین اقدامی بزند، در کل موضع ریاض در قبال تهران غیر دوستانه است و همین عامل باعث می‌شود تا آنها جمهوری اسلامی را به چشم خصم ببینند.

شفیعی گفت: نگاه عربستان به ایران به دلیل روابط فرادستی و فرودستی به شدت متاثر از سیاست‌خارجی آمریکا است و همواره در هر زمینه‌ای از واشنگتن تبعیت می‌کند.

وی تصریح کرد: این گونه به نظر می‌رسد که اظهارات اخیر حکام عربستان در واقع پاسخی به واکنش ایران در قبال تجاوز پهپاد آمریکایی به حریم هوایی ایران باشد.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: آمریکا صراحتاً نمی‌تواند درباره نقض حریم هوایی ایران موضع‌گیری کند چون از جانب افکار عمومی شماتت می شود که هواپیما‌های آمریکایی در خیلج فارس به چه دلیلی پرواز می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس توضیح داد: سیاست‌خارجی ایران همواره مبتنی بر حفظ صلح، آرامش و احترام به اصل حسن همجواری بوده و به دلیل تبعیت از این سیاست هیچ گاه حریم سرزمینی کشور‌های دیگر را نقض نمی‌کند.

عربستان سعودی ایران را به نقض حریم دریایی نفتی خود متهم کرده و در این زمینه نامه‌ای به " بان کی مون" فرستاده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet