خبرگزاری خانه ملت

عید سعید فطر
1387/09/25 10:48:00
سرویس سیاسی

تاکید آیت‌الله مکارم شیرازی بر نقش مجلس در مواجهه با بحران‌ها

آیت‌الله مکارم شیرازی خواستار توجه جدی و اتخاذ راهکارهای مناسب از سوی مجلس شورای اسلامی برای مواجهه با بحران‌های اقتصادی، ‌سیاسی، امنیتی و اخلاقی شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، این مرجع تقلید در دیدار با اعضاء هیات رئیسه مجلس پس از سخنان رییس مجلس ابتدا از این دیدار ابراز خوش‌وقتی کرد و اعیاد غدیر و قربان را به ایشان تبریک گفت.

وی ادر ادامه خاطرنشان کرد: توضیحاتی که آقای لاریجانی درباره کارهای مجلس در ابعاد مختلف بیان کردند نشان می دهد که مجلس در همه جهات اعم از متنی و حاشیه ای فعال است.

آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار داشت: در این ارتباط فقط یکی دو نکته را به شما یادآوری می کنم، مجلس هشتم مجلسی است که مشکلات برخی از مجالس دیگر را ندارد هر چند اختلاف سلیقه ها هست ولی تصور ما این است که کار اصلی مجلس در کمیسیون ها دنبال می شود و آنها باید با صاحب نظران و پژوهشگاه های مختلف در تماس باشند تا مجلس بتواند عمیق تر و جامع تر تصمیم بگیرد.

وی افزود: انتظار این است که بعد  کارشناسی مجلس به اندازه ای تقویت شود که نیاز به اصلاح قوانینی در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نباشد.

این مرجع تقلید در ادامه با تاکید بر اینکه رویکرد نمایندگان در حل مشکلات کشور باید جامع و ملی باشد، اظهار داشت: نمایندگان در کنار توجه به مشکلات مناطق خودشان باید متوجه حل مشکلات دیگر مناطق که نیازمند کمک و حمایت هستند هم باشند. چه نماینده آن منطقه باشند و چه نماینده مناطق دیگر باشند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به شرایط کنونی دنیای امروز و تحولات در عرصه بین المللی گفت: در دنیای امروز بحران اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و امنیتی وجود دارد.

وی با اشاره به بحران اقتصادی در دنیا خاطرنشان کرد: دامنه این بحران همه جا را می گیرد و علائم نشان می‌دهد که این بحران امروز و فردا تمام نمی‌شود، مجلس و دولت باید برنامه‌هایشان را بگونه‌ای تنظیم کنند که ما کمترین تاثیر را از این بحران بگیریم.

این مرجع تقلید تاکید کرد: دراین ارتباط لازم است، در هزینه‌های اضافی صرفه‌جویی شود چرا که به نظر می‌رسد ما به طور کامل از اثرات این بحران برکنار نیستیم.

این مرجع تقلید در ادامه به بحران فرهنگی و اخلاقی که امروزه در همه جای دنیا گسترش پیدا کرده اشاره کرد و گفت: البته برای بسیاری از کشورهای غربی این موضوع، بحران شناخته نمی‌شود اما با توجه به اینکه ما مسلمان هستیم و ارزش‌های خاص خودمان را داریم باید کاری کنیم و تا جایی که می‌توانیم خودمان را از آثار این بحران دور کنیم.

وی گفت: مجلس می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد و تدابیری بیاندیشد که ما از این بحران کمتر لطمه ببینیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه بحران امنیتی را از دیگر مسائلی عنوان کرد که این روزها عرصه بین المللی را تهدید می‌کند.

وی افزود: علی رغم اینکه آثار این نا امنی متوجه کشور ما نیست اما ما نباید غافل باشیم و مجلس از جمله نهادهایی است که باید به اینگونه مجالس توجه خاص داشته باشد.

وی افزود: گاهی عوامل درونی و بیرونی مامور اجرای این نا امنی هستند که ما باید متوجه هر دو گروه باشیم.

این مرجع تقلید سپس به بحران دیگری اشاره کرد تحت عنوان بحران سیاسی در داخل که ممکن است گروه ها و جناح های سیاسی درگیر آن شوند.

وی افزود: چنانچه حسن نیت و تدبیر در امور باشد گروه های سیاسی از این بحران آسیب نخواهند دید.

وی افزود: برخی تصور می‌کنند انتخابات یک بحران است اما با حسن نیت و تفاهم می‌توان شاهد برپایی انتخابات پرشور و سالم و به دور از هر نوع تهدیدی باشیم.

وی در ادامه با تاکید براینکه ما باید با دقت نظر و جامع نگری رفتارمان را در عرصه بین‌المللی تنظیم کنیم اظهار داشت: ما (قبلا) شاهد مسائلی و مشکلاتی در شکل و شمائل منافق و مزدور بودیم. اما امروز این طرز رفتار تغییر کرده و ابرقدرتها در جایی که منافع آنها به خطر بیفتد حقوق بشر را زیرپا می‌گذارند که نمونه آن را اخیراً در غزه دیدیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: با این رفتار دنیای غرب، ما هم باید رفتارمان را به گونه‌ای تنظیم کنیم که در عین حالی که ادبیات صحیح خود را داشته باشد، بتوانیم ضعف ها برملاکنیم و در مجامع بین المللی باید بیش از این در مورد غزه و دفاع از مردم این منطقه فریاد بزنیم.

این گزارش می‌افزاید: رئیس مجلس در پایان این دیدار این نشست را مفید و موثر ارزیابی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet