هدر اصلی
1391/08/23 10:14:52
سرویس صحن
سلیمی در اخطار قانون اساسی:

رسیدگی به تخلفات وظیفه قوه قضائیه است

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اعمال قوه قضائیه باید به وسیله دادگاه‌های دادگستری باشد که باید طبق موازین اسلامی تشکیل شود اما در تبصره یک طرح مذکور آمده است که رسیدگی به تخلفات اعم از جرایم و غیرجرایم توسط آن کارگروه رسیدگی شود. از آنجا که این موضوع دخالت در کار قوه قضائیه بوده مخالف با اصل قانون اساسی است.
رسیدگی به تخلفات وظیفه قوه قضائیه است عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اعمال قوه قضائیه باید به وسیله دادگاه‌های دادگستری باشد که باید طبق موازین اسلامی تشکیل شود اما در تبصره یک طرح مذکور آمده است که رسیدگی به تخلفات اعم از جرایم و غیرجرایم توسط آن کارگروه رسیدگی شود. از آنجا که این موضوع دخالت در کار قوه قضائیه بوده مخالف با اصل قانون اساسی است. https://cdn.icana.ir/d/019/439.jpg رسیدگی,به,تخلفات,وظیفه,قوه,قضائیه,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 23 آبان) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل 57 و 61 قانون اساسی با اشاره به تبصره یک طرح یک فوریتی موانع اجرایی قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان در رابطه با رسیدگی کارگروه ایجادشده به تخلفات گفت: برحسب نص اصل 57 قانون اساسی قوای حاکم در جمهوری اسلامی شامل قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه هستند که این قوا کارهای حاکمیتی را انجام می‌دهند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اصل 61 قانون اساسی آمده است که اعمال قوه قضائیه باید به وسیله دادگاه‌های دادگستری باشد که باید طبق موازین اسلامی تشکیل شود اما در این تبصره طرح آمده است که رسیدگی به تخلفات اعم از جرایم و غیرجرایم توسط آن کارگروه رسیدگی شود. از آنجا که این موضوع دخالت در کار قوه قضائیه بوده مخالف با اصل قانون اساسی است.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار سلیمی با بیان اینکه اگر این تبصره به معنای ممانعت از کار قوه قضائیه باشد اشکال دارد ولی اگر این کارگروه موضوعاتی مانند تخلفات اداری یا تخلفات کارگران را رسیدگی کند، ممانعتی برای رسیدگی قوه قضائیه نیست، لذا باید در مسیر بررسی بخش تخلفات با بخش جرایم تفکیک شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet